stat
Impreza już się odbyła

Polonijny Żeglarski Zlot 100-lecia Niepodległości (3 opinie)

19 jachtów z 11 państw zagości w gdyńskiej marinie już w najbliższy piątek. Tym samym żeglarze upamiętnią setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. "Zlot 100" potrwa kilka dni. Jednostki zostaną udostępnione do zwiedzania. Przewidziano także paradę jachtów.

W piątek 31 sierpnia o godzinie 9:00, na pokładzie "Daru Pomorza" nastąpi uroczyste otwarcie Międzynarodowego Zlotu Żeglarskiego dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Organizatorami wydarzenia są członkowie Bractwa Wybrzeża - Mesy Kaprów Polskich, zrzeszającego żeglarzy polonijnych z całego świata. Zlot potrwa do 5 września.

Polonusi wezmą m.in. udział w uroczystościach rocznicowych wybuchu II wojny światowej, które 1 września odbędą się na Westerplatte. Tego samego dnia popłyną w paradzie jachtów z Sopotu do Gdyni. Paradę będzie można podziwiać np. z Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni. 3 września flotylla zlotu popłynie do Pucka, a w środę 5 września polonijni żeglarze pożegnają Joannę Pajkowską wyruszającą z Gdyni do Plymouth. Polska żeglarka na jachcie "Fanfan" popłynie z brytyjskiego portu w samotny rejs non stop dookoła świata. Uroczystość pożegnalna odbędzie się przy wschodnim falochronie Basenu Żeglarskiego im. Generała M. Zaruskiego. Jachty biorące udział w zlocie odprowadzą Joannę Pajkowską do wysokości Helu.

Zlotowi będą towarzyszyły również inne wydarzenia, do udziału w których zaproszeni są mieszkańcy Gdyni i turyści. Już teraz można obejrzeć w gdyńskim InfoBoksie przy ul. Świętojańskiej 30, wystawę poświęconą historii żeglarstwa polskiego w okresie międzywojennym. Ekspozycja będzie czynna do 2 września, a wstęp na nią jest bezpłatny.

Okazją do spotkania publiczności z Polonusami będzie otwarcie pokładów zlotowych jachtów dla wszystkich chętnych. Zwiedzanie zaplanowano na niedzielę 2 września, w godzinach 10.30-12.30, a jeśli zajdzie taka potrzeba, to i dłużej.

Także w niedzielę wszyscy chętni zaproszeni są do udziału w Żeglarskiej Mszy Świętej w Kolegiacie Gdyńskiej przy ul. Armii Krajowej 26 (wejście od ul. Świętojańskiej). Mszę o godzinie 18 odprawi kpt. ks. prałat Andrzej Jaskuła.

Kolejne spotkanie publiczności z Polonusami możliwe będzie w Pucku. Tam, na 3 września, zaplanowano Korowód Kaperski, czyli przemarsz puckich organizacji samorządowych z Reprezentacyjną Orkiestrą Dętą Ziemi Puckiej, który o godzinie 12.55 przejdzie ze Starego Portu w Pucku do Rynku. Powitanie załóg zlotowych zaplanowano na godzinę 13. Później uczestnicy zlotu i lokalni samorządowcy przejdą wspólnie do Starego Rynku, gdzie wysłuchają o godz. 13.48 hejnału miasta Pucka. Wybrzmi też salwa armatnia na cześć 670 rocznicy istnienia miasta.

Tego samego dnia, także w Pucku, w godzinach 16.30-19.00 publiczność będzie mogła zwiedzać jachty uczestniczące w zlocie. O godzinie 19 rozpocznie się festyn żeglarski. W programie konkursy i turnieje, koncert Gdańskiej Grupy Folkowej oraz występy Jolanty Malawskiej i Arkadiusza Wójcika. Czynne będzie stoisko Poczty Żeglarskiej i Butelkowej, a także Spółdzielni Socjalnej Dalba z piwem i wiele innych atrakcji.

Zlot dla uczczenia Stulecia Niepodległości jest dla środowiska polonijnych żeglarzy okazją do spotkania nie tylko we własnym gronie. Udział w wydarzeniu zapowiedziały załogi kilku znanych polskich jachtów. Z okazji tego wydarzenia do Gdyni zawinie

"Generał Zaruski". Jacht odwiedzał już w przeszłości Gdynię, ale tym razem zacumuje w po raz pierwszy w Basenie im. Mariusza Zaruskiego. Podczas zlotu obecne będą też jachty "Ark", "Antica" i "Gemini 3".

Organizatorem wydarzenia jest Bractwo Wybrzeża - Mesa Kaprów Polskich. Stowarzyszenie to należy do międzynarodowego Hermandad de la Costa, założonego w celu pielęgnowania idei braterstwa ludzi morza, kultywującego ich tradycje, obyczaje i naukę. Bractwo Wybrzeża oficjalnie powstało 1 czerwca 1966 roku. Stało się to podczas wyprawy wokół Ameryki Południowej, w której uczestniczyli członkowie załogi jachtu "Śmiały".

Przeczytaj także

Opinie (3)

 • czy prezydent znowu przyjdzie w trampkach? (1)

  • 2 4

  • W trampkach? - to ładnie - widać nienadęty z niego facet :)

   • 0 0

 • niestety zadnego zwiedzania tych jachtów w Gdni nie było !!

  pojechaliśmy w niedzielę do Gdyni specjalnie z tej okazji i tu niespodzianka!!, albo nie było nikogo na jachtach oznaczonych "Zlot 100-lecia", albo załoga nie nie byłą zainteresowana pokazywaniem, jedna Pani nawet nam nam na "Dzień dobry" nie odpowiedziała i udawała, że nas nie widzi, a jacht pokazywała swoim znajomym. Szkoda czasu, ta impreza jest skierowana tylko dla uczestników zlotu i mogłabym to zrozumieć tylko po co pisać, że również dla zwiedzających jeżeli właściciele/załoga jachtów nie mają ochoty ich udostępniać.....

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

 • spotkanie , zlot , pokaz
  paź 1-3
  piątek - niedziela
  Gdynia, Gdynia Arena
  Kolosy 2021