• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Pola Nadziei na Pomorzu (1 opinia)

Weź udział w sztafecie od Pucka po Gdańsk! Już 2 kwietnia 2017 roku na Pomorzu zakwitną Pola Nadziei. Po raz szósty pomorskie hospicja przeprowadzą wspólną zbiórkę na rzecz swoich podopiecznych. Puck, Gdynia, Sopot i Gdańsk będą mogły pokazać solidarność z osobami u kresu życia.

Ulice zapełnią się wolontariuszami w żółtych koszulkach, którzy w zamian za datek na rzecz podopiecznych hospicjów będą wręczać żonkile. Pas nadmorski łączący miasta ośrodków organizatorów stanie się trasą Wielkiej Żonkilowej Sztafety. Biegacze, rolkarze, motocykliści, osoby zmotoryzowane, mieszkańcy Pomorza wspólnie pokonają trasę od Pucka po Gdańsk. Uczestników sztafety na odcinku Puck-Gdańsk-Brzeźno obowiązują zapisy poprzez stronę: www.elektronicznezapisy.pl/g/WZS_2017.html

Z Pucka o godz. 9:30 wyjadą motocykliści, z Gdyni o 10:30 wystartują biegacze, by w Sopocie o 11:45 zmienili ich rolkarze, którzy dotrą aż do Brzeźna, a następnie do Gdańska Głównego. Stamtąd wyruszy parada żonkilowych samochodów i motyckli, by dołączyć do czekających na skrzyżowaniu przy baszcie Jacek (ul. Podwale Staromiejskie i Podmłyńska) uczestników parady, która tradycyjnie zakończy się pod fontanną Neptuna.

Cel akcji
Celem akcji jest nie tylko zbiórka na rzecz podopiecznych hospicjów, ale także zwrócenie uwagi na samą ideę opieki hospicyjnej. Słowo hospicjum wywodzi się od łacińskich słów hospes - "gość" i hospitium - "gościna". Zespoły hospicyjne odpowiadają na medyczne, ale również zwyczajne, ludzkie potrzeby pacjentów: bliskości, rozmowy, kierując się hasłem "Hospicjum to też Życie".

Pola Nadziei na Pomorzu pozwalają zebrać środki na rzecz: Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci "Bursztynową Przystanią" oraz Hospicjum pw. św. Ojca Pio w Pucku. Akcję współorganizuje Fundacja Hospicyjna i Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Historia
Pierwsze Pola Nadziei zakwitły w szkockim Edynburgu, zorganizowane przez Fundację Marie Curie Cancer Care. Stamtąd też przywędrował do nas zwyczaj darowania żonkili osobom przyłączającym się do zbiórki. Żonkil w tej tradycji symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Co roku na początku października, w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej, ludzie na całym świecie sadzą żonkile przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach i na skwerach. Wiosną, kiedy kwitną, ośrodki hospicyjne organizują wielką zbiórkę na rzecz swoich podopiecznych. Ubrani na żółto wolontariusze wręczają je darczyńcom w zamian za datek do puszki.

Polska historia Pól Nadziei zaczęła się przed 19 laty w Krakowie dzięki Hospicjum św. Łazarza. W 2003 roku akcja nabrała charakteru ogólnopolskiego i organizowana jest w kilkudziesięciu miastach.

Przyłącz się!
Organizatorzy zapraszają do przyłączenia się do wydarzenia. Chętni wolontariusze powinni kontaktować się z koordynatorami wolontariatu:
Puck: Beata Gruchała b.gruchala@hospitium.org
Gdynia: Justyna Cyman hospicjum.wolontariat@wp.pl
Sopot: Elżbieta Bęben ebeben@caritas.pl
Gdańsk: Anna Włodkowska a.wlodkowska@hospicja.pl

Dołącz do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/1840833656198990/
Więcej informacji na stronie www.polanadzieinapomorzu.pl

Patroni
Patronat honorowy nad akcją objął Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, Burmistrz Miasta Pucka Hanna Pruchniewska.

Patronat medialny nad akcją objęli: TVP 3 Gdańsk, Radio Gdańsk, "Dziennik Bałtycki", Trojmiasto.pl oraz "Gość Niedzielny".
Partnerzy strategiczni: BOŚ, Biegowi Wariaci
Partner: Gdańskie Autobusy i Tramwaje

Trasa Wielkiej Żonkilowej Sztafety

9:30 Puck: sztafetę zaczną motocykle sprzed Hospicjum pw. św. Ojca Pio w Pucku, ul. Dziedzictwa Jana Pawła II 12, i dotrą do skweru Arki Gdynia w Gdyni, gdzie rozpocznie się jej część biegowa.
10:30 Gdynia: start biegaczy przy skwerze Arki Gdynia
11:45 Sopot: start rolkarzy przy molo
Zapisy na odcinku Puck-Gdańsk-Brzeźno: www.elektronicznezapisy.pl/g/WZS_2017.html
12:20 Przejazd rolkarzy z Gdańska-Brzeźna do Gdańska Głównego (pas nadmorski - ul. Hallera - al. Zwycięstwa - ul. Podwale Staromiejskie - baszta Jacek)
12:30 Gdańsk-Brzeźno: start sztafety zmotoryzowanej z parkingu przy promenadzie do molo w Brzeźnie
Ruchem przy wyjeździe z Brzeźna będzie kierowała policja. Dalsze etapy sztafety odbędą się bez wyłączenia ruchu drogowego, z uwzględnieniem płynności ruchu innych uczestników drogi. Trasa przejazdu będzie przebiegać ulicami: Jana Pawła II, Rzeczypospolitej, Legionów, Wyspiańskiego, Miszewskiego, Grunwaldzka, Zwycięstwa, Błędnik, Wały Piastowskie, Łagiewniki, Stolarska, Igielnicka.

13:00 Tworzenie szyku parady pieszej i zmotoryzowanej: Podwale Staromiejskie, w pobliżu baszty Jacek.
Równolegle: 13.00-14.00 Uroczystość nadania tytułu Honorowego Wolontariusza i Filantropa Fundacji Hospicyjnej w Dworze Bractwa św. Jerzego.

13:30 Start Żonkilowej Parady, która pokieruje się przez Targ Drzewny na Targ Węglowy, gdzie dla "żonkilowych" maszyn zaplanowano punkt postojowy. Kierowcy i pasażerowie sztafety wezmą udział w dalszej części parady, która dotrze pod fontannę Neptuna, gdzie zostanie wykonane wspólne pamiątkowe zdjęcie.


Równolegle:
Gdańsk

13.00-14.00 Uroczystość Wręczenia Nagród Honorowym Wolontariuszom i Filantropom w Sali Św. Jerzego
13.30-14.30 Start: Żonkilowa parada - Gdańsk, Stare Miasto
14.30-14.40 Wspólne zdjęcie
14.40-14.55 "Żonkil Dance"

Sopot
13.30 "Koncert pełen nadziei" - par. p.w. św. Jerzego w Sopocie, ul. Kościuszki 1

Wystąpią:
Grupa Dobrego Brzmienia pod dyr. Małgorzaty Kuchtyk
Chór Music Everywhere pod dyr. Beaty Śnieg

Puck
8.50 Uroczyste przywitanie przez przedstawicieli Puckiego Hospicjum
9.00 Uroczysta msza św. inicjująca wydarzenie Żonkil 2017 w Pucku w kaplicy Puckiego Hospicjum
9.40 Wyjazd Motocyklistów inicjujący Sztafetę Nadziei

10.00 Koncert - piosenki ze słynnych musicali w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, Wydziału Wokalno-Aktorskiego, akompaniament - Zbigniew Kosmalski


Przeczytaj także

Opinie (1)

  • Trzymam kciuki!

    Trzymam kciuki za powodzenie akcji, raz że cel jest szlachetny, dwa że każdy z nas może znaleźć się w hospicjum, trzy że ochrzcił mnie śp. ks. Eugeniusz Dutkiewicz i chociażby przez wzgląd na Jego pamięć dołożę swój "wdowi grosz" na zbiórkę. Nisko się kłaniam wolontariuszom i życzę im satysfakcji z przedsięwzięcia :)

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.