• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Pokaz specjalny filmu dokumentalnego Adam Strzembosz Pierwszy Sędzia Rzeczypospolitej

Zapraszamy na specjalny pokaz filmu dokumentalnego pt. "Adam Strzembosz Pierwszy Sędzia Rzeczypospolitej" oraz debatę z udziałem Stanisława Zakroczymskiego, prawnika, autora wywiadu z prof. Adamem Strzemboszem pt. "Miedzy prawem a sprawiedliwością" oraz reżyserki i scenarzystki Bożeny Garus-Hockuby.

13 października o godz. 18:00 w Goyki 3 Art Inkubatorze.

Film o profesorze Adamie Strzemboszu (1930 -) I Prezesie Sądu Najwyższego (1990-199jest opowieścią o etosie prawnika godności niezawisłego sędziego, o prawym człowieku, zawsze wiernym swoim wartościom, o życiu pełnym dramatycznych zwrotów, o sukcesach zawodowych i porażkach, o dążeniu do bycia kimś, o odwadze cywilnej w czasach próby.

W podróż po życiu i działalności profesora wprowadza nas Stanisław Zakroczymski student prawa i autor wywiadu rzeka pt. Między prawem a sprawiedliwością. Razem z profesorem przemierzają pociągiem Polskę na spotkania z czytelnikami, a młody student skłania pytaniami profesora do wspomnień, które rozwijają się w barwną historię, wzbogaconą świadectwami przyjaciół z Solidarności sądowej, działaczy Solidarności i Okrągłego Stołu, znanych osób ze świata prawniczego oraz ukochanej towarzyszki życia żony Zofii.

W filmie zostały wykorzystane fragmenty spotkań i uroczystości z wręczenia medalu Św. Jerzego przez redakcję Tygodnika Powszechnego, nagrody RPO im. Pawła Włodkowica, promocji książki Między prawem a sprawiedliwością w Uniwersytecie Warszawskim, spotkania z młodzieżą licealną, materiały archiwalne z lat 80. z I Zjazdu NSZZ Solidarności, obrad Okrągłego Stołu oraz wystąpień profesora w ostatnich latach.
 
Stanisław Zakroczymski: absolwent historii oraz prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor magazynu Kontakt i współzałożyciel społecznie zaangażowanej kancelarii prawnej Prawo do prawa. Autor wywiadu-rzeki z prof. Adamem Strzemboszem, zatytułowany Między prawem i sprawiedliwością (Wydawnictwo Więź 2017).

Bożena Garus-Hockuba: reżyserka, scenarzystka. Autorka filmów dokumentalnych. Za biograficzny dokument Siostry Lilpop i ich miłości zdobyła Nagroda Hollywood Eagle Documentary Award na Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles (2007).

Opinie