• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Pokaz filmu i spotkanie: Wokół filmu "Kryształ"

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Białoruś w latach 90. XX wieku a polskie doświadczenie transformacji. Wokół filmu Kryształ w reż. Daryi Zhuk. Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcji filmu Kryształ (2018) w reż. Daryi Zhuk, opowiadającego o białoruskiej transformacji z lat 90. XX wieku. Po projekcji odbędzie się dyskusja na temat białoruskiego oraz polskiego doświadczenia przemian ustrojowych i pamięci o tych procesach dzisiaj.

Akcja filmu rozgrywa się w nowo powstałej Białorusi, wkrótce po rozpadzie ZSRR w 1991 roku. Kryształ śledzi losy młodej dziewczyny, Eweliny, która marzy o przeprowadzce do Chicago, aby realizować swoją pasję związaną z muzyką house. Jednak gdy uzyskanie amerykańskiej wizy nastręcza trudności, zdeterminowana do ucieczki z kraju młoda kobieta podejmuje ryzyko kupienia na czarnym rynku zaświadczenia pracodawcy o gotowości zatrudnienia jej. Kryształ to opowieść o kobiecie i jej kraju, gdzie poczucie własnej wartości i przynależności dopiero się kształtują.

Darya Zhuk jest urodzoną w Białorusi reżyserką filmową. Jej filmy krótkometrażowe miały premierę m.in. na festiwalach filmów niezależnych SXSW, Tarkovsky, Oaxaca, Atlanta, Palm Springs, Koroche, Santa Fe. Jest absolwentką programu MFA (Master of Fine Arts) Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Kryształ, jej debiut fabularny, otworzył konkurs East of the West w Karlowych Warach i zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odessie. Reżyserka mieszka i tworzy między Mińskiem a Brooklynem.

W dyskusji, która odbędzie się po projekcji filmu, wezmą udział Kacper Dziekan, Sviatlana Rasliakova i Magda Szcześniak, a spotkanie poprowadzą Agnieszka Mrozik i Andrei Zavadski.
Pytania, na które będziemy szukać odpowiedzi, brzmią:

  • Jakie są kluczowe cechy białoruskiej "transformacji", tak jak została ona przedstawiona w filmie? Co Kryształ mówi nam o aspektach genderowych czasu przemian?

  • Czy (i w jakim sensie) można porównać białoruskie doświadczenie z polskim?

  • Czy okresy transformacji mają wymiar transnarodowy?


Wydarzenie jest częścią projektu badawczego Constructive Advanced Thinking (CAT) pt. "Reconstituting Publics through Remembering Transitions: Facilitating Critical Engagement with the 1980-90s on Local and Transnational Scales" (Odbudowywanie społeczności poprzez pamiętanie o czasach przemian. Wspieranie krytycznego podejścia do lat 80-90 XX wieku w ujęciu lokalnym i ponadnarodowym). Realizowany przez dr Agnieszkę Mrozik (Polska Akademia Nauk), dr Ksenię Robbe (Uniwersytet w Groningen), dra Andreia Zavadskiego (Uniwersytet Humboldta w Berlinie) i Alexandra Formozova (Transition Dialogue), projekt ten poświęcony jest dialogicznemu pamiętaniu okresu transformacji z przełomu lat 80. i 90. XX wieku w kilku krajach Europy Wschodniej, w tym w Polsce.

Opinie