• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Pokaz filmu Opętanie | Prelekcja dr. Michała Oleszczyka (Spoiler Master)

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

28 czerwca (piątek) o godzinie 19.00 zapraszamy do Kina Muzeum na pokaz filmu Opętanie (reż. Andrzej Żuławski). Gościem specjalnym wydarzenia będzie dr Michał Oleszczyk, krytyk filmowy, wykładowca uniwersytecki oraz autor podcastu filmowego Spoiler Master. Film zostanie wyświetlony w odświeżonej wersji, zrekonstruowanej na podstawie oryginalnych negatywów.

lip 14

niedziela, godz. 10:30

bilety 28,90 zł
przedsprzedaż 19,90-26,90 zł
sie 21

środa, godz. 18:00

bilety 38,90 zł
przedsprzedaż 28,90 - 36,90 zł
Opętanie Andrzeja Żuławskiego powstało po przerwanej przez komunistyczne władze realizacji Na srebrnym globie. Nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, drugi francuski film artysty, mimo światowego rozgłosu nigdy nie miał oficjalnej szerokiej dystrybucji w Polsce. Przypadek autora Trzeciej części nocy nie był odosobniony. Pomimo zagranicznych sukcesów polskich twórców (m.in. Fuchy Skolimowskiego, Miłości w Niemczech Andrzeja Wajdy, czy właśnie Opętania Żuławskiego) o ich dokonaniach rodzima publiczność mogła jedynie usłyszeć lub oglądać wyłącznie na pojedynczych pokazach, gdyż władze komunistyczne w ten sposób chciały niejako ukarać artystów nielojalnych wobec Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W latach 80. możliwość obejrzenia Opętania stwarzały wyłącznie Dyskusyjne Kluby Filmowe (także w ramach przeglądów zagranicznej twórczości reżysera). Dla wielu Opętanie uchodzi za film kultowy.


DATA I MIEJSCE POKAZU: 28 czerwca, godz. 19.00 | KINO MUZEUM | sala kinowa MIIWŚ
FILM: Opętanie, reż. Andrzej Żuławski, 124 min, 1981, Francja, RFN, dramat, horror, psychologiczny
PRELEKCJA: Prelekcję przed seansem wygłosi dr Michał Oleszczyk, krytyk filmowy, wykładowca uniwersytecki oraz autor podcastu filmowego Spoiler Master.
WSTĘP: 15 zł normalny; 10 zł ulgowy
KATEGORIA WIEKOWA: 15+

KUP BILET


OPIS FILMU: Berlin Zachodni w okresie Zimnej wojny. Mark i Anna przechodzą małżeński kryzys spowodowany długotrwałą nieobecnością mężczyzny i romansem kobiety. Kobieta zaniedbuje ich wspólne dziecko i popada w coraz bardziej skrajne emocjonalne stany, które utrudniają porozumienie. Mark próbuje dowiedzieć się, co jest przyczyną dziwnego zachowania swojej żony i ratować ich związek. Sytuacja komplikuje się, kiedy poznaje Helen - do złudzenia przypominającą jego żonę.

Opętanie ma dwa źródła - wspominał dla miesięcznika Film Andrzej Żuławski. - Pierwsze jest związane z moim życiem osobistym. Niemal wszystko, co trafiło na ekran, wydarzyło mi się naprawdę. Zmyśleniem jest tylko szpiegowska profesja bohatera i warstwa fantastyczna. Jednak szok człowieka, który po powrocie do domu widzi koniec tego, w co naprawdę wierzył, jest wzięty z moich doświadczeń. Nawet część dialogów jest przeniesiona żywcem z tego, co zapamiętałem. Drugim źródłem inspiracji były Sceny z życia małżeńskiego Bergmana. To mądry, przenikliwy film. Jednak po wyjściu z kina czułem niedosyt. Zobaczyłem realia, ale zabrakło mi syntezy. Ja jestem inny, wierzę w bajki.

O PRELEGENCIE: Michał Oleszczyk (ur. 1982) - konsultant scenariuszowy, wykładowca Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2014-16 dyrektor artystyczny FPFF w Gdyni. Autor podcastu SpoilerMaster. Współscenarzysta filmu Wszystkie nasze strachy w reżyserii Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta; kierownik literacki seriali Canal+ (The Office PL, Planeta Singli. Osiem historii, Pisarze. Serial na krótko), konsultant scenariuszowy takich filmów jak Hiacynt, Za duży na bajki. Stały współpracownik serwisu RogerEbert.com; laureat Nagrody im. Krzysztofa Mętraka (2005) i Nagrody PISF (2012), nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej w kategorii Najlepszy Scenariusz (za Wszystkie nasze strachy).

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  15 zł
 • Bilet ulgowy
  10 zł
Sprzedaż biletów odbywa się:
- przez stronę internetową: https://bilety.muzeum1939.pl/
- w kasach (informacja o godzinach otwarcia muzeum i pracy kas biletowych na stronie MIIWŚ)
- w biletomacie znajdującym się przed wejściem do sali kinowej (płatność kartą).

Opinie

 • hip-hop , muzyka alternatywna , pop , projekcje filmowe , festiwal sztuki
  lip 12-14
  piątek - niedziela, g. 18:00
  Sopot, Goyki 3 Art Inkubator
  Trzymaj Festiwal