• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Parada Niepodległości - Gdańsk (20 opinii)

  • poniedziałek, 11 listopada 2013
  • Lokalizacja
    Gdańsk
  • Bilety
    wstęp wolny

Żołnierze napoleońscy, konie, husaria, piękne damy z lat 20. czy 30. oraz pojazdy militarne czy zabytkowe auta - to tylko część atrakcji, do jakich zdążyliśmy się przyzwyczaić podczas poprzednich edycji gdańskiej Parady Niepodległości.

UWAGA - zmiana trasy parady

9.00 - formowanie szyku Parady na ul. Podwale Staromiejskie

10.30 - start Parady - na wysokości Hali Targowej - parada przejdzie ulicami Podmłyńską, Rajską, Heweliusza, a następnie tak jak w ubiegłych latach Korzenną i Kowalską na Targ Drzewny

11.45 - zakończenie części oficjalnej Parady, odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" pod pomnikiem Jana III Sobieskiego

12.00 - Msza św. w Bazylice Mariackiej w Gdańsku w intencji Ojczyzny

po 12.00 - Opozycja lat 70-tych i 80 -tych - podziemne drukarnie, kolportaż, działalność, Gdańsk, Targ Węglowy prezentacja grup rekonstrukcyjnych, stare pojazdy, koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru "Bel Canto" z Trąbek Wielkich

Kawa i herbata z rumem od Trojmiasto.pl dla przebranych uczestników Parady!


Portal Trojmiasto.pl już po raz szósty włącza się w Paradę Niepodległości w Gdańsku i jak zawsze zachęca mieszkańców Trójmiasta do udziału w tym wydarzeniu w strojach z epoki!

Tym razem zapraszamy uczestników Parady w strojach z lat 20./30. na poczęstunek! Rozgrzejemy Was kawą i herbatą z rumem przy muzyce z dawnych lat!

Zapewniamy miłe towarzyskie rozmowy i wspólne pamiątkowe fotki.

Na wszystkie ucharakteryzowane osoby, które będą miały na sobie co najmniej 3 elementy stroju z lat 20/30 czekamy po oficjalnej części Parady (przemarszu)

W restauracji Zimne Nóżki (dawna Kreska) w budynku Teatru Wybrzeże.

Parada wyrusza o godzinie 10.30. Na poczęstunku spotykamy się około 12.00!


Uczestnicy formują Paradę w wyznaczonych miejscach na ul. Podwale Staromiejskie.

Parada rozpocznie się na ul. Podwale Staromiejskie (czoło Parady na wysokości Hali Targowej u zbiegu z ul. Podmłyńską) i przejdzie okrężną drogą (Rajska, Heweliusza, Korzenna, Kowalska) na Targ Drzewny.

Na Targu Drzewnym, pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego, nastapią krótkie przemówienia najważniejszych uczestników oraz zostaną złożone kwiaty. Przy akompaniamencie chóru odśpiewamy pieśni patriotyczne a także Hymn Narodowy.

O 11.50 nastąpi przejście uczestników do Bazyliki Mariackiej na mszę św. za Ojczyznę lub na Targ Węglowy, gdzie zostaną zorganizowane pokazy historyczne w tym m.in. inscenizacja podziemnej drukarni opozycyjnej z lat 80, pokaz sprzętu wojskowego i sprzętu ratowniczego, prezentacje starych samochodów oraz pokazy przygotowane przez cywilne i wojskowe grupy rekonstrukcyjne.

Na gdańską XI Paradę Niepodległości przyjeżdża grupa reprezentująca hiszpańskie stowarzyszenie "Poland First to Fight". Stowarzyszenie działa od 6 lat. Jego członkowie - Hiszpanie z Madrytu, Barcelony, Saragossy i innych miejsc Półwyspu Iberyjskiego , to autentyczni pasjonaci historii Polski lat 1918-1945, a w szczególności walk polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej. Uważają, że polska historia jest piękna a czyny naszej armii bohaterskie.
Hiszpanie systematycznie organizują różnego rodzaju rekonstrukcje, sami szyją polskie mundury, odtwarzają polskie uzbrojenie i popularyzują w ten godny podziwu sposób historię bliskiego im, choć przecież odległego, kraju za granicą.

Wicemer Wilna Polak Jarosław Kamiński będzie uczestnikiem Parady Niepodległości w Gdańsku

Jarosław Kamiński ma 46 lat, jest rdzennym wilnianinem. Ukończył wileńską polską szkołę średnią im. Adama Mickiewicza. Wyższe wykształcenie zdobył na wydziale socjologii Wileńskiego Uniwersytetu Pedagogicznego. Mieszkańcom Wileńszczyzny stał się szeroko znany ze swej pracy w Radiu "Znad Wilii", w którym pracował jako dyrektor działu muzycznego. Pracował również jako nauczyciel, doradcą merów Wilna i rejonu wileńskiego. W 2007 roku po raz pierwszy został wybrany radnym stołecznego samorządu. Na wicemera Wilna został wybrany z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie.
Jest żonaty. Wraz małżonką wychowują trójkę dzieci. Gdańsk i Wilno to miasta partnerskie, od kilku lat prowadzące bardzo intensywną współpracę.

Organizacje z zagranicy uczestniczące w Paradzie Niepodległości w Gdańsku 2013 r.
Związek Polaków na Białorusi został założony w 1990 roku. W marcu 2005 r. na stanowisko przewodniczącej Związku wybrano Andżelikę Borys, jednak władze białoruskie nie uznały tego wyboru i de facto zdelegalizowały ZPB. Mimo to organizacja ta od 8 lat nadal aktywnie nielegalnie prowadzi swoją działalność, będąc jedną z największych organizacji opozycyjnych na dzisiejszej Białorusi, za co spotykają ją represje ze strony organów państwowych. Represje dotykają również dziennikarzy wydających i rozpowszechniających polską prasę na Białorusi - gazetę "Głos znad Niemna" (na uchodźstwie) oraz czasopismo "Magazyn Polski" (na uchodźstwie). Obecnym prezesem ZPB jest Mieczysław Jaśkiewicz, prezesem Rady Naczelnej Andżelika Borys, a Stowarzyszeniu Żołnierzy Armii Krajowej przewodniczy Weronika Sebastianowicz. W czerwcu 2013 r. M. Jaśkiewicz i W. Sebastianowicz zostali skazani przez sąd białoruski na kary grzywny, "za nielegalne modlitwy przy krzyżu upamiętniającym żołnierzy AK" walczących na terenie ZSSR w okresie powojennym. Kary te to 4 mln rubli (ok. 500 USD) dla M. Jaśkiewicza i 2,5 mln rubli (ok. 300 USD) dla W. Sebastianowicz.
Stowarzyszenie "Poland First to Fight" powstało w Madrycie, stolicy Hiszpanii, w dniu 10 sierpnia 2008 r., kiedy Alberto Trujillo wziął udział w historycznym wydarzeniu Rekreacji Ariete 2008 (La Coruña) w mundurze 10. Pułku Dragonów polskiej 1 Dywizji Pancernej.

Kulturalne Stowarzyszenie Historyczne Poland First to Fight ma na celu promowanie i rozpowszechnianie historii w kulturze narodu polskiego w okresie od uzyskania niepodległości w 1919 r. do końca II wojny światowej w 1945 roku. 25 osób z całej Hiszpanii promuje i propaguje polską historię na Półwyspie Iberyjskim.

https://www.polandfirsttofight.com

Rada organizacji polonijnych Obwodu Kaliningradzkiego, 22 września 2012 roku w Oziersku w "Domu Polskim" zawiązała się rada skupiająca wszystkie polskie organizacje działające na terenie obwodu kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej. Są to organizacje z Bałtijska, Czernichowska, Kaliningradu, Ofierska, Polesska i Znamieńska. Na czele rady stoi Irena Korol z Czernichowska. Rada organizacji polonijnych Obwodu Kaliningradzkiego została powołana w celu zjednoczenia i integracji środowiska polonijnego.

Polscy harcerze z Czerniachowska, to drużyna znajdująca się dopiero w stadium budowy. Dzięki wsparciu pomorskiego ZHR i Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" odbywają się jednak regularne zbiórki, drużyna jest już w znacznej części umundurowana. 11 listopada drużyna uczestniczy w rajdzie na Pomorzu.

Polscy harcerze z Borysowa na Białorusi, jedna z najlepiej zorganizowanych drużyn harcerskich na terenie tego kraju, choć dzieli ją od Polski znaczna odległość. Podobnie jak wyżej wsparcia udzielają drużynie instruktorzy z pomorskiego ZHR i SWP. 11 listopada harcerze uczestniczą w rajdzie na Pomorzu.

Parada Niepodległości 2012 w Gdańsku


Parada Niepodległości 2011

Parada Niepodległości 2010

Opinie (20) 1 zablokowana

  • Już wiem dlaczego te parady są mniej popularne niż Halloween.

    Pogoda jest koszmarna dla jednego i drugiego wydarzenia.
    Ale w Halloween jest dużo zabaw i innych atrakcji pod dachem, no i szersza oferta dla dzieci.

    Niech miasto wymyśli jakieś zabawy pod zadaszeniem, z propozycją przebieranek dla dzieci, muzyki, konkursów a będzie taka zabawa, że od wakacji będzie się na nią czekało.
    Program? Proszę bardzo: parę zespołów dziecięcych, muzyka dla wszystkich do tańczenia, zabawy w stylu etno i byłoby świetnie. Dzieciaki od kolejnego roku domagałyby się uczestnictwa w obchodach 11 listopada, w tym więcej wiedzy historycznej.

    Mówi się że mamy polskie tradycje zabaw? stolec prawda i musimy nad tym popracować.

    • 17 28

  • Przebierz się !!

    No to teraz nie trzeba szukać płaszczy i wierzchnich okryć tylko w końcu można zasuwać w sukienusi i kabaretach, będę!!!! Zimne Nóżki grzać z Wami jak co roku

    • 4 0

  • (1)

    o polskich grupach reko nie napiszą, tylko o Hiszpańcach brawo!
    dla hiszpańskiej grupy oczywiście respekt!

    • 10 1

    • brawo dla hiszpanów ale faktycznie fajnie byłoby wymienić jakie polskie stowarzyszenia wezmą udział w paradzie!

      • 1 0

  • nie ide na parade bo (2)

    Najpierw jadą stare auta potem idą rekonstruktorzy , dzieciaki że szkół a na końcu pisowcy i kibole . A gdzie miejsce dla zwykłych ludzi?

    • 4 28

    • (1)

      no tak bo przecież ci wszyscy "nowocześni ultra modern homo niewiadomo sierpo młoto lewo kolorowo europejczycy" to są normalni ludzie a każdy inny to kato faszystowski antysemicki homo transo pedofilo fobiczny ciemnogród o ilości uprzedzeń większych niż przewiduje unijna dyrektywa, co z góry czyni go oczywiście podczłowiekiem.
      Boże...
      to jest ta o trwogo lewicowa logika, choćbyś nie wiem jaki był i tak cię zaszufladkują i będą szykanować.
      Każdy dla którego znaczą coś słowa "Bóg Honor Ojczyzna" niech się pojawi, bo to nasze święto.

      • 5 0

      • a jeżeli jestem homo euro modern itd to nie jestem Polakiem? Nic mi w tych przymiotach nie przeszkadza w byciu Polakiem, posiadaniu wiedzy historycznej, obchodzeniu świąt narodowych. Jestem dumny z bycia Polakiem, ale nie mam zamiaru nikogo oczerniać bo inaczej myśli ;) Polska po odzyskaniu niepodległości była bardziej różnorodna niż teraz więc głowa do góry ;)

        • 1 0

  • grunwald

    wszyscy się zgodzą, że pogoda do świętowania w listopadzie jest słaba - dlaczego nie wrócić do historycznego święta czyli rocznicy bitwy pod grunwaldem? w lipcu pogoda jest piękna więc i chęci do paradowania byłoby więcej!

    • 1 2

  • Wandale ;/

    Parada, parada i niech się reklamują. Dobrze. Ale czemu promocją stały się "graffiti" z szablonu na murach? Parada przejdzie, a mazidło zostanie. Zmazać się nie da i po co to? Na przyszły rok zostanie? A może każdy powinien się tak reklamować.. z każdego święta jedno graffiti...??? A potem, że miasto brudne i sobie z graficiarzami nie dają rady. Sami sobie to robicie :/

    • 2 6

  • Wolne Miasto Gdańsk (2)

    Prawdziwi Gdańszczanie powinni w tym dniu świętować decyzję Ligi Narodów która przyznała miastu status Wolnego !
    Marsz z flagami państwa które do dziś nie powinno mieć praw do Gdańska uważam za nie na miejscu.
    Pozdrawiam Gdańszczan :)

    • 7 24

    • lecz sie

      ... najlepiej na nogi

      • 2 0

    • do pogrobowca "prawdziwych" Gdańszczan z WMG ( może lepiej zrozumiesz- Freie Stadt Danzig)

      miejsce takich gdańskich patriotów jest na "Gustloffie"

      • 4 0

  • Życzliwi... (3)

    Witam,
    wybieram się z żoną na paradę (jedziemy ze Starogardu), gdzie najlepiej zaparkować autko? Pozdrawiam.

    • 1 0

    • koło auchana

      • 2 4

    • koło biblioteki

      koło biblioteki

      • 0 0

    • w siwiałce

      • 1 0

  • I znowu to samo w Gdańsku - szkoda że nie na 6 rano

    Widać wydział kultury miasta Gdańska jest głuchy na opinie i uwagi mieszkańców z poprzednich lat. Program artystyczny to ten sam BUDYŃ , odgrzewany co roku. Frekwencja- nigdy nie będzie dopisywała . W normalnych miastach imprezy dla mieszkańców organizuje się w godz 11 - 18 , a w Gdańsku jest to odbębnienie dla organizatora czyli najlepiej od 6-do 12 , bo resztę dnia można poprowadzić gdzie indziej. BUDYŃ z KISIELEM , jak zwykle zachęcam do przeczytania programu siostrzanej Gdyni . Jak brak naszym kreatywności to może niech naśladują lepszych od siebie . Najlepiej niech abdykują ze stołów i pozwolą działać bardziej kreatywnym.

    • 3 3

  • haha

    Gdańsk najważniejsze miasto w trójmieście nie będzie naśladował gdyni która jeszcze do niedawna była wioską rybacką.. haha

    • 4 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.