• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Pamięć jest naszą ojczyzną

Zapraszamy do Kina Muzeum na kolejne wydarzenie z cyklu "Kinohistoria". Tym razem zaprezentujemy Państwu film "Pamięć jest naszą ojczyzną" ("Memory is our homeland") w reżyserii Jonathana Duranda.

Przed rozpoczęciem projekcji dr Dmitriy Panto, pracownik Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej, wygłosi prelekcję dotyczącą deportacji sowieckich przeprowadzonych w 1940 i 1941 roku. Podczas wydarzenia zaprezentowany zostanie również krótki film zrealizowany przez Muzeum II Wojny Światowej, którego tematem są losy dzieci deportowanych podczas wojny na Syberię.

"Pamięć jest naszą ojczyzną" ("Memory is our homeland") reż. Jonathan Durand, 90 min, 2018, Kanada, film dokumentalny
W latach 1942-1952 ponad 18 000 polskich kobiet i dzieci mieszkało w Afryce jako uchodźcy. Tysiące osób po zwolnieniu z sowieckich łagrów przebyło setki kilometrów by odnaleźć spokojną przystań we wschodnioafrykańskich wioskach. Dokument "Pamięć jest naszą ojczyzną" to opowieść o tym, jak się tam znaleźli i próba odpowiedzi na pytanie dlaczego ten epizod polskiej historii nie jest szerzej znany w obecnych czasach. Reżyser główną bohaterką filmu czyni swoją babcię, Kazimierę Gerech, której poruszająca historia uzupełniona jest unikalnymi archiwaliami. Jonathan podąża śladami babci i odwiedza miejsca, w których się znalazła podczas wojny. W swej wędrówce poszukuje również namacalnych pozostałości ówczesnej egzystencji swoich przodków.
 
Jonathan Durand - reżyser, producent i scenarzysta filmu
Ukończył nauki polityczne i socjologię na Uniwersytecie McGilla w Montrealu. Po zakończeniu studiów pracował przez kilka lat jako pedagog i pracownik socjalny w Kandzie, RPA i Mozambiku. Od 2009 roku pracował nad swoim pierwszym filmem długometrażowym "Pamięć jest naszą ojczyzną", który ukończył 2018 roku. Prowadzony przez niego projekt filmowy zyskał wsparcie Polskiej Ambasady w Ottawie. Dotychczas dokument został zaprezentowany na kilku festiwalach, w tym m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2019 roku.

Więcej informacji o projekcie:  https://memoryisourhomeland.com/


Memory Is Our Homeland - Tengeru teaser from Jonathan Durand on Vimeo.

Przeczytaj także

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.