stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

PC Drama: Jaki narkotyk dla mnie? (2 opinie)

"Jaki narkotyk dla mnie" - tekst Kaia Hensela, wielokrotnie nagradzanego niemieckiego dramaturga średniego pokolenia, tylko pozornie dotyczy substancji psychoaktywnych. W istocie jest pytaniem o kondycję ludzką w świecie zdewaluowanych wartości, wyśrubowanych oczekiwań i szybkiej konsumpcjonistycznej gratyfikacji.

bilety 25 zł
Jak zapełnić metafizyczną pustkę, jak sprostać wyzwaniom, zadowolić innych, nie tracąc siebie, jak pokonać lęk, który nieustannie narasta? Seneka mówi: "Gdy nie wiesz, do którego portu płyniesz, żaden wiatr nie jest dobry" - tak rozpoczyna swój monolog bohaterka dramatu, która wspierając się stoicką etyką, podstawami neurobiologii, biochemii, psychoanalizy i wszelkimi dostępnymi substancjami psychoaktywnymi, usiłuje przekonać słuchaczy, a przede wszystkim siebie, że znalazła na te pytania odpowiedź. Trzydziestokilkuletnia housewife z eleganckiej dzielnicy, niczym bohaterka antycznej tragedii, im bardziej stara się zrealizować ideał żony i matki, tym bardziej się od niego oddala. "Aby poznać siebie, musisz wystawiać się na próbę". Przejmująca historia o nadwrażliwości, niespełnieniu i samotności staje się właśnie taką próbą. Próbą analizy mechanizmów uzależnienia i diagnozą społeczeństwa, które takie mechanizmy generuje. [Magdalena Boć]

MAGDALENA BOĆ
- aktorka teatralna i filmowa, od 2001 roku związana z Teatrem Wybrzeże. W ostatnich latach grała m.in. w następujących przedstawieniach: "Mapa i terytorium" (reż. E. Marciniak), "Czarownice z Salem" (reż. A. Nalepa), "Tresowane dusze" (reż. A. Orzechowski), "Płatonow" (reż. G. Wiśniewski). Na swoim koncie ma także współpracę z Teatrem BOTO (zagrała m.in. w "Nord-Ost" w reżyserii Adama Nalepy). Współpracowała już z PC Dramą w 2018 roku - zagrała m.in. w czytaniu sztuki Katji Brunner "w nogach za krótka" w reżyserii Doroty Androsz. W Akademii Muzycznej we Wrocławiu wyreżyserowała "Cleofide" Johanna Adolfa Hassego. Od 2009 roku wykłada na Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie wyreżyserowała "Zwyczajne szaleństwa" na podstawie sztuki "Opowieści o Zwyczajnym szaleństwie" Petra Zelenki (otwarty spektakl dyplomowy studentów III roku specjalności musical).

IWONA NOWACKA - tłumaczka, kuratorka projektów teatralnych i literackich. Studiowała filologię germańską i literaturoznawstwo na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Universita degli Studi w Maceracie (Włochy). Tłumaczy teksty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, m.in. takich autorów jak: Martin Heckmanns, Rainer Werner Fassbinder, Juli Zeh, Gesine Danckwart, Jan Fabre, Carsten Brandau, Lothar Kittstein, Falk Richter, Kristo Šagor, Nolte Decar, Bonn Park, Katja Brunner. Wspólnie z Jankiem Turkowskim tworzy duet Turkowski & Nowacka, realizujący spektakle z gatunku wideogawęda (Smalfilm, It's happening in Norwich, Klosterhof). Stypendystka Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (2012), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013) i dwukrotnie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego (2014 i 2016), Künstlerhaus Lukas w Ahrenshoop (2017), a w 2017 i 2018 Literarisches Colloqium w Berlinie. Pomysłodawczyni i kuratorka (wspólnie z Dorotą Kowalkowską) festiwalu "Z Ogniem w Głowie" w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu.

FILIP ZAŁUSKA - absolwent Realizacji Obrazu Filmowego na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, studiował również kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Reżyser, scenarzysta oraz autor zdjęć do filmów krótkometrażowych, reklam i teledysków. Jego krótki film "Konferencja", do którego napisał scenariusz, pokazywany był na wielu festiwalach międzynarodowych, między innymi Camerimage oraz na Festiwalu Filmowym w Berlinie. Filip jest twórcą autorskich teledysków, które zdobyły szerokie uznanie, wygrywając wiele nagród na międzynarodowych festiwalach.

autor: Kai Hensel | tłumaczenie: Iwona Nowacka | reżyseria, adaptacja tekstu i czytanie: Magdalena Boć | reżyseria obrazu: Filip Załuska | muzyka: | prowadzenie dyskusji: Weronika Łucyk | prapremiera | w dyskusji udział weźmie tłumaczka sztuki

Opinie (2)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najpopularniejsze wydarzenia

  • 3 godz
  • |
  • 12 godz
  • |
  • 3 dni
  • |
  • 7 dni