• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Otwarty Kurort Kultury: ART bus - linia 187

 • Kalendarz
  3 - 31 lipca 2011
 • Lokalizacja
  Sopot
  Organizator: NCK
 • Bilety
  wstęp wolny

Wydarzenie w ramach

W lipcu 2011 roku autobus linii 187 stanie się mobilna galerią, a zarazem przewodnikiem po realizacjach kilkunastu fantastycznych trójmiejskich artystów, jak również wszystkich zaplanowanych wydarzeniach w ramach Otwartego Kurortu Kultury.

Burty autobusów tej linii zdobić będą banery prezentujące twórczość młodych, zdolnych artystów plastyków. Kolejnym elementem szlaku będą aranżacje artystyczne, które obejmą wiaty przystanków. Powstaną w ten sposób swoiste mikro-galerie, w których poszczególni artyści prezentować będą swoje pomysły.

Na trasie autobusu, na otwartej przestrzeni, zrealizowane zostaną projekty autorstwa znanych wszystkim i cenionych w Trójmieście artystów. Realizacje te obejmą całe miasto. Odkrywać je będzie można w zaskakujących lokalizacjach, przez co mamy nadzieję zainspirować naszą publiczność do odwiedzenia miejsc powszechnie nieznanych, zapomnianych czy wręcz odrzuconych.
Projekt ARTbus, to pomysł na przejęcie przez artystów przestrzeni miejskiej oddalonej od centrum Sopotu i umożliwienie swobodnego dotarcia do tych realizacji dzięki komunikacji miejskiej.
Inspiracją dla artystów jest Miasto Sopot - jego fabularny potencjał, połączenie anegdoty i historii z ekspresją artystyczną. Konsekwentnie tworzone nowe oblicze miasta Sopot jest idealną inspiracją dla artystów do tworzenia interesujących wypowiedzi i komentarzy. Artyści na własny sposób interpretować będą skojarzenia, uczucia jakie wywołuje w nich kurort. Przez filtr swojej wyobraźni przepuszczą to, co dla Sopotu wydaję się im charakterystyczne i zrealizują swój zamysł w najbardziej im bliskich technikach.

Kursując swoją tradycyjną trasą, obiegającą niemalże całe miasto, autobus linii 187 stanie się przewodnikiem po realizacjach kilkunastu artystów, jak również przewodnikiem po wszystkich wydarzeniach realizowanych w ramach Otwartego Kurortu Kultury. Trasa pozostanie bez zmian, zmieni się natomiast oblicze autobusu! Na burtach pojazdu podziwiać będziemy mogli prace młodych artystów: Magdy Mellin, Piotra Makowskiego, Agaty Wojcieszkiewicz, Anny Wypych oraz Marcina Zawickiego.

Do współpracy zaprosiliśmy przede wszystkim artystów lokalnych, reprezentujących nowoczesne i dynamiczne podejście do sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej. Jako miejsca ich realizacji wybraliśmy 8 przystanków oraz 6 miejsc, w których sztuka nigdy wcześniej nie gościła.

Mapa ARTbus'a
1. Grand Hotel
PGR ART - "OPEN" robotnicy sztuki w akcji
2. Chopina
Emilia Bartkowska i Natalia Stachura - wiosenna aranżacja przystanku "Biwak"
3. Iwona Zając
"Gazownia moja miłość", ul. Bitwy pod Płowcami 31
4. Władysława IV
Gosia i Zuza Golińskie: wystawa w pracowni oraz instalacja na przystanku "Kwitnę na 3 Maja 34"(wystawa w pracowni ul. 3 Maja 34, 3-10.07.2011 r.)
5. Elvin Flamingo
"DOBROBYT" - 4x piątek 8, 15, 22, 29 lipca 2011, godz. 20-21 (tunel pod Al. Niepodległości - przedłużenie ul. Marynarzy)
6. Dworzec PKP
Swelina - ekologiczny "Przystanek Swelina"
7. Piotr Zamojski
Typograficzny mural inspirowany życiem Klausa Kińskiego "Dom w podwórzu" (ul. Kościuszki 8 - za Pubem "Kiński")
8. Anna Wypych, Małgorzata Limon, Dominika Hofman oraz Agata Wojcieszkiewicz
"Otwarta pracownia" (StudioLoko, Al. Niepodległości 799a)
9. Uniwersytet
Konrad Zientara - "!&@%#!": instalacja świetlna o słońcu, pochmurnych myślach i deszczu z piorunami.
10. Goyki
Grupa KRECHA - "Młodość nie radość" pobierz pismo z krechomatu!
11. Kamila Chomicz
Projekcja wśród lip etiudy filmowej "Za snem" (park przy Goyki 1-3, 27-31.07.2011, godz. 17.00-20.00)
12. Mariusz Waras
Wynurzająca się spod ziemi instalacja "Turysta" (ul. Obodrzyńców - skarpa przy poczcie)
13. Brodwino
Piotr Andruszkiewicz - deszczowy projekt fotograficzny "Po godzinach"
14. Łużycka n/ż
Patrycja Orzechowska - alternatywny City Light "OFF/ON"

Burty Artbusów zdobią prace: Magdy Mellin, Piotra Makowskiego, Agaty Wojcieszkiewicz, Anny Wypych oraz Marcina Zawickiego.

Kuratorem projektu jest Anna Zalewska.

Przeczytaj także

Opinie