• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Otwarcie Gdyńskiego Centrum Filmowego (1 opinia)

Premiery kinowe, spotkania z gwiazdami i twórcami kina, plenerowe koncerty, pokazy charakteryzacji filmowej i efektów specjalnych oraz wiele innych atrakcji wypełni niedzielne premierowe popołudnie i wieczór w Gdyńskim Centrum Filmowym. Otwarcie nowego obiektu na placu Grunwaldzkim 2 odbędzie się 13 września. Start o godz. 13.00, wstęp wolny. Bilety obowiązują jedynie na premierowe seanse filmowe.

Uroczystym momentem inauguracji będzie symboliczne przecięcie wstęgi przed siedzibą Gdyńskiego Centrum Filmowego. O godzinie 14.00 wspólnie z prezydentem Gdyni, Wojciechem Szczurkiem, dokonają tego Agnieszka Odorowicz - dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego i Leszek Kopeć - Prezes Pomorskiej Fundacji Filmowej. Po uroczystości wszyscy zainteresowani będą mogli zwiedzić wnętrza Gdyńskiego Centrum Filmowego.

13 września otwieramy Gdyńskie Centrum Filmowe, które dysponuje największym w regionie Kinem Studyjnym.

Trzy sale mogą pomieścić 45, 96 i 227 widzów. Wyposażono je w wysokiej klasy projektory 4K oraz nagłośnienie 7.1. Ich symboliczne nazwy - Warszawa, Goplana i Morskie Oko - nawiązują do dawnych gdyńskich kin i filmowych sentymentów gdynian. W ramach 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni w Kinie Studyjnym GCF odbędzie się część projekcji konkursowych, w tym pokazy prasowe.

Podstawa bieżącego repertuaru to kino ambitne i artystyczne, z bogatą ofertą dla młodej widowni. W Kinie Studyjnym GCF będzie można oglądać doceniane przez krytykę filmy fabularne, a także dokumentalne - polskie, europejskie, azjatyckie, bliskowschodnie, południowoamerykańskie, anglosaskie. Wiele z nich trafia rzadko lub wcale na ekrany popularnych kin. Planowane są również pokazy filmów studyjnych i prezentacje twórczości młodych amatorów oraz studentów szkół filmowych.

Kino Studyjne GCF współpracuje z Siecią Kin Studyjnych i Lokalnych w Polsce oraz organizacją Europa Cinema. Wspólnie z innymi gdyńskimi instytucjami kultury będzie organizować filmowe przeglądy tematyczne. Jest też tegorocznym gospodarzem Forum Wokół Kina, czyli cyklicznej imprezy środowiska związanego z dystrybucją i rozpowszechnianiem filmów.

Już w październiku, po raz pierwszy w Gdyńskim Centrum Filmowym, nowy rok akademicki rozpocznie Gdyńska Szkoła Filmowa. Ten profesjonalny ośrodek edukacji od 2010 roku kształci studentów reżyserii filmowej. Dwuletnie studia obejmują 700 godzin zajęć praktycznych i teoretycznych w jednym semestrze.

Działając w ramach GCF, Gdyńska Szkoła Filmowa ma do dyspozycji nowoczesne sale wykładowe, świetnie wyposażone studia filmowe, montażowe i dźwiękowe, pracownię fotograficzną, bibliotekę, filmotekę. Całe profesjonalne zaplecze będzie wykorzystywane również podczas kursów i zajęć dla młodzieży i dorosłych.

Renomowane Pomorskie Warsztaty Filmowe odbywają się w Gdyni już od 2006 roku. Ich uczestnicy biorą udział w każdym z etapów powstawania sceny w filmie fabularnym, od pomysłu do postprodukcji. Gdyńskie Warsztaty Operatorskie, organizowane od 2012 roku, skupiają się na pracy operatora obrazu i jego roli na planie filmowym.

Gdyńskie Warsztaty Scenariuszowe skupią się na zagadnieniach konstruowania opowieści filmowej i budowy postaci, a także gatunkach i schematach dramaturgicznych. Szkolne Warsztaty Filmowe są propozycją dla młodzieży z wybranych gimnazjów i liceów z Gdyni oraz Pomorza.

Klub Gdyńskiej Szkoły Filmowej to z kolei cykl pokazów filmowych oraz dyskusji z twórcami: reżyserem, operatorem, scenarzystą, aktorami. Organizowane od 2013 roku spotkania klubowe mają charakter warsztatowy. W trakcie rozmowy analizowane są wszystkie aspekty realizacji oraz produkcji omawianego filmu.

Częścią Gdyńskiego Centrum Filmowego jest galeria, która będzie prezentować najciekawszych twórców fotografii i sztuk plastycznych. Swoją działalność rozpocznie wystawą #IdaTheFilm, przygotowaną przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. Można ją oglądać od 13 do 22 września.

Na miejscu do dyspozycji miłośników kina będzie również czytelnia scenariuszy filmowych. Jej kolekcja obejmuje obecnie ponad 100 tytułów z całego świata. Połączona z galerią księgarnia zaoferuje wydawnictwa albumowe i publikacje na temat kina, często niedostępne w innych sklepach. Funkcje Gdyńskiego Centrum Filmowego, jako miejsca spotkań widzów i twórców, uzupełniają restauracja Vertigo i Kawiarnia Fabuła.

W ramach budowy Gdyńskiego Centrum Filmowego powstały również parking podziemny oraz kolejka na Kamienną Górę. Zagospodarowano przestrzeń placu Grunwaldzkiego z muszlą koncertową.

Realizacja całej inwestycji była możliwa dzięki zaangażowaniu miasta Gdyni oraz dofinansowaniu uzyskanemu od Unii Europejskiej, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, oraz z budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

Program otwarcia Gdyńskiego Centrum Filmowego, niedziela 13 września 2015 r.:

"Akcja w plenerze!"
- godz. 13.00 - Zielony plac przed muszlą koncertową. Powitanie. Koncert zespołu Rama 111 i Agnieszki Babicz. Quiz filmowy.
- godz. 14.00 - uroczystość otwarcia Gdyńskiego Centrum filmowego.
Muzyczne popołudnie przed muszlą koncertową.
- godz. 15.00 - Irek Wojtczak the Bees'Knees.
- godz. 16.00 - Olo Walicki "Kaszebe 2".
- godz. 17.45 - Tomasz Makowiecki.
- godz. 19.00 - Mitch & Mitch.
- godz. 20.30 - Projekcja filmu "Rejs" w reż. Marka Piwowskiego.
"Akcja w siedzibie gdyńskiego centrum filmowego!"
Premiery filmowe i pokazy specjalne w Kinie Studyjnym.
Na premiery filmowe obowiązują bilety - do kupienia w dniu imprezy koszt 13 zł ulgowe / 16 zł normalne
Sala Warszawa
- godz. 15.30 - "Klub Włóczykijów", reż. Tomasz Szafrański
- godz. 17.30 - "Mustang", reż. Deniz Gamze Ergüven
- godz. 19.39 - "Chemia", reż. Bartosz Prokopowicz
- godz. 21.30 - "Amy", reż. Asif Kapania
Sala Goplana
- godz. 15.30 -"Kamienie na szaniec", reż. Robert Gliński
- godz. 18.30 - "Ucieczka z Kina Wolność", reż. Wojciech Marczewski
- godz. 21.00 - "Wirtualna Wojna", reż. Jacek Bławut
Po projekcjach reżyserzy filmów spotkają się z publicznością.
Sala Morskie Oko
- godz. 19.00 - najlepsze filmy absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej. "Czułość", "Dzień babci", "Fast Food", "Matka", "Kroki", "Olena", "One", "Prawdziwy miód", "W narożniku".
Projekcje przeznaczone są dla widzów w wieku od 16 lat.
Ponadto w programie: prezentacje sprzętu filmowego oraz rekwizytów i efektów specjalnych, pokazy charakteryzacji do filmów grozy, plener fotograficzny, a w galerii GCF wystawa #IdaTheFilm, poświęcona filmowi "Ida" w reż. Pawła Pawlikowskiego.


Zmiany w organizacji ruchu od 9 do 19 września 2015 r.

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni informuje, że w związku z organizowanym przez Miasto Gdynia oraz Pomorską Fundację Filmową w Gdyni 40. Festiwalem Filmowym przewidywane są następujące zmiany w organizacji ruchu:
- od 9 września do zakończenia Festiwalu na ulicy Armii Krajowej (odcinek pomiędzy Świętojańską a ul. Zawiszy Czarnego) obowiązywać będzie obustronny zakaz zatrzymywania się;
- w godz. 12.00-20.00 września całkowicie zamknięta dla ruchu pojazdów będzie ulica Danuty Baduszkowej. W wyżej wymienionym okresie dla dwukierunkowego ruchu zostanie udostępniony dotychczas jednokierunkowy fragment ulicy Zawiszy Czarnego i Armii Krajowej między parkingiem a Teatrem Muzycznym;
- 13 września na czas uroczystości otwarcia Gdyńskiego Centrum Filmowego zlokalizowanej przy Placu Grunwaldzkim w godzinach 13.45 - 15.15 zamknięty zostanie dostęp pojazdów do odcinka ulicy Armii Krajowej pomiędzy ul. Świętojańską a Karola Olgierda Borchardta (możliwy będzie jedynie wyjazd poprzez Armii Krajowej z ulicy Józefa Wybickiego/Placu Grunwaldzkiego);
- 14 września, tj. w poniedziałek, w godz. 17.30-19.00 i 21.45 - 22.15 z uwagi na uroczystą Galę rozpoczęcia Festiwalu oraz przejście gości z Hotelu Gdynia do Teatru Muzycznego nastąpią chwilowe zamknięcia ulicy Armii Krajowej - na odcinku od Świętojańskiej w stronę Bulwaru Nadmorskiego (będzie zachowana możliwość wyjazdu z ulicy Józefa Wybickiego przez Plac Grunwaldzki do ul. Świętojańskiej), Karola Olgierda Borchardta i Zawiszy Czarnego (od skrzyżowania z Henryka Sienkiewicza i Franciszka Sędzickiego) dla ruchu pojazdów;
- w sobotę, 19 września odbędzie się "40 Gala rozdania nagród Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych". W związku z powyższym w godzinach od 14.00 - 20.30 oraz chwilowo po godz. 21.30 wyłączone zostaną z ruchu następujące ulice:
- Armii Krajowej na odcinku od ul. Świętojańskiej do Zawiszy Czarnego (z zachowaną obsługą komunikacyjną ul. Józefa Wybickiego i Placu Grunwaldzkiego);
- Zawiszy Czarnego;
- Karola Olgierda Borchardta.
Wszystkich kierowców prosimy o dostosowanie swoich planów do zmienionej organizacji ruchu oraz podporządkowanie się poleceniom wydawanym przez funkcjonariuszy Policji i strażników miejskich.

Przeczytaj także

Opinie (1)

  • Piękna uroczystość

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.