• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Opera na Targu Węglowym: Don Giovanni (48 opinii)

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

21 lipca, na Targu Węglowym, gdańszczanie i turyści obejrzą operę "Don Giovanni" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Spektakl z włoskiego Teatro Lauro RossiTen wygrał w internetowym głosowaniu na stronie Trojmiasto.pl i zdobył 30% głosów czytelników Portalu.

Relacja z imprezy


- Inscenizację charakteryzuje minimalistyczna elegancja scenografii, piękna prostota stylizowanych kostiumów i skupienie się na relacji pomiędzy bohaterami - mówi Jerzy Snakowski, który na żywo będzie komentował letni pokaz opery organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej.


W głosowaniu oddano łącznie 812 głosów. Kolejne, za "Don Giovannim", były: "Orfeusz i Eurydyka" Christopha Willibalda Glucka - 22%, "Lohengrin" Richarda Wagnera - 21%, "Kawaler srebrnej róży" Richarda Straussa - 20% i "Mesjasz" George'a Frideric'a Handela - 7% głosów.

- Don Giovanni to nikt inny jak Don Juan - libertyn, rozpustnik, anarchista i uwodziciel. Tyle, że Mozart pokazuje go nieco inaczej. Opera skupia się nie na jego kolejnych miłosnych podbojach, a raczej na wiecznej ucieczce przed ofiarami. Te śpiewające sopranami furie kochają go i nienawidzą jednocześnie. Chcą się mścić, bo zostały albo porzucone albo nie do końca zaspokojone. Ale przede wszystkim ścigają go po to, by być bliżej niego. Jednak Don Giovanni nie zamierza smakować czegoś, czego już próbował. Szuka coraz to nowych doznań, by w finale wpaść w ramiona śmierci, która okazuje się być... mężczyzną. Spośród wykonawców na plan pierwszy wysuwa się wykonawca partii Don Giovanniego - Ildebrando D'Arcangel, znakomity wokalnie, aktorsko, energiczny i co w tej roli istotne - przystojny - opowiada o operze Jerzy Snakowski.


Plenerowe projekcje oper na Targu Węglowym cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród melomanów. Raz w roku, w jeden z wakacyjnych wieczorów, gdańszczanie tłumnie zasiadają przed ogromnym diodowym ekranem, oglądają wybraną operę i słuchają komentarza na żywo w wykonaniu operowego eksperta - Jerzego Snakowskiego oraz zaproszonego gościa specjalnego. Plenerowy pokaz opery na Targu Węglowym organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej odbędzie się już po raz dziewiąty.

Partnerem wydarzenia jest Opera Bałtycka w Gdańsku, która zaprosi dzieci i młodzież na specjalne warsztaty teatralne związane z tematyką oper prezentowanych w tegorocznej edycji wydarzenia oraz do poznania Opery od kulis.

Szanowni Państwo,
Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku - organizator wydarzenia - Opera na Targu Węglowym, które odbędzie się w dniu 21 lipca br. pragnie poinformować o utrudnieniach w ruchu drogowym w dniach 18 - 22 lipca w związku z wyłączeniem z ruchu kołowego Targu Węglowego w Gdańsku.

Utrudnienia te spowodowane są prowadzeniem prac montażowych i demontażowych związanych z prawidłowym przygotowaniem imprezy, jak również z samym przebiegiem wydarzenia - Opera na Targu Węglowym.


"Don Giovanni", Wolfgang Amadeusz Mozart, spektakl z 2009 roku.
Czas trwania: 2 godz. 54 min.
Spektakl: Sferisterio Opera Festival, Teatro Lauro Rossi, Macerata 2009 (Włochy)
Reżyseria: Pier Luigi Pizzi, dyrygent: Riccardo Frizza, muzycy: Chór i orkiestra teatru La Fenice (Orchestra e Coro del TeatroLa Fenice). W rolach głównych: Don Giovanni - Ildebrando D'Arcangelo Leporello - Andrea Concetti, Il Commendatore - Enrico Giuseppe Iori, Donna Anna - Myrtò Papatanasiu, Don Ottavio - Marlin Miller, Donna Elvira - Carmela Remigio, Zerlina - Manuela Bisceglie, Masetto - William Corrò

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Patronat medialny: www.trojmiasto.pl

Przeczytaj także

Opinie (48) 1 zablokowana

 • opera na Targu Weglowym

  Warto zobaczyć będzie piękny ciekawy letni operowy spektakl i będzie Pan J.Snakowski!!!!

  • 5 2

 • Pewnie ta sama lipa co rok temu, opera z telebimu po włosku i Janusze z Grażynami w leżakach.... (4)

  • 1 11

  • zawsze możesz zostać pod blokiem i pić piwo

   • 0 0

  • Ciekawe, że "Janusze" nie chcą przyjść do Opery Bałtyckiej, a na Targ Węglowy chcą?

   Może ich nie doceniasz? Nawet zwykli ludzie, którymi gardzisz, są w stanie dostrzec różnicę poziomu artystycznego. Jest ona tak duża, że nawet opera oglądana na telebimie dostarcza im większych przeżyć i doznań estetycznych, niż przedstawienie zrealizowane przez lokalnych artystów, które można obejrzeć na żywo.

   • 0 0

  • synek kretynek

   • 0 0

  • A co, wybierasz się?

   • 0 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł W sobotę projekcja "Don Giovanniego" na Targu Węglowym

  Nie można jakąś operę po polski? Mamy rodzimych wybitnych twórców. (3)

  • 9 21

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł W sobotę projekcja "Don Giovanniego" na Targu Węglowym

  nudny ten Snakowski.

  • 13 9

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł W sobotę projekcja "Don Giovanniego" na Targu Węglowym

  (2)

  A czy po projekcji będzie można bezproblemowo wrócić do domów komunikacją miejską, czy tradycyjnie pozostaną taksówki lub własne nogi?

  • 9 3

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł W sobotę projekcja "Don Giovanniego" na Targu Węglowym

   A co ty małe dziecko jesteś (1)

   Że transport do domu mają ci organizować....

   • 1 1

   • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł W sobotę projekcja "Don Giovanniego" na Targu Węglowym

    A to przepraszam, myślałam, że komunikacja miejska do czegoś służy, ale widocznie należy ją zlikwidować, bo każdy, kto oczekuje dowozu w jakieś miejsce, jest małym dzieckiem.

    • 1 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł W sobotę projekcja "Don Giovanniego" na Targu Węglowym

  Co roku daję tym pokazom opinię (1)

  więc i tym razem powtórzę, pełen smak muzyki daje bezpośredni kontakt z orkiestrą, zespołem, śpiewakiem itd.
  Oczywiście nie można w ten sposób nasycić wszystkich chętnych, bo są pewne ograniczenia przestrzenne typu 10.000 miejsc w hali a chętnych 5-6 razy więcej, więc co ciekawsze pozycje sa nagrywane i potem wydawane cyfrowo czy jak to teraz modne analogowo. Wówczas sobie tę muzykę odsłuchujemy w warunkach jakie sobie zrobimy sami lub wtedy gdy mamy na to ochote i na tym co posiadamy.
  Przechodząc do sedna.
  Dopóty te występy były transmitowane "na żywo" (jak teraz np mecze) to mimo pewnych ograniczeń dźwiękowych, dodatkowego szumu ulicznego (w tle), rozgardiaszu związanego z "wędrówkami ludów" osób przypadkowych i stwierdzających po czasie że to nuda, to był właśnie ten smaczek bezpośredniości udziału w wydarzeniu. Orkiestra grała parę tysięcy kilometrów dalej a można było sobie jej słuchać tu na miejscu. W tym momencie wszelkie niedoskonałości dźwiękowe przyćmiewał fakt współuczestniczenia.

  Od kilku lat nie ma już bezpośrednich transmisji, wobec czego argumentu współuczestnictwa nie ma, natomiast te wszystkie utrudnienia o jakich pisałem wcześniej wyraźnie uzmysławiają, że mamy do czynienia z jakimś ersatzem, czymś co jeszcze w latach 80-tych dało się strawić gdy oglądało się "zakazane filmy" na video, bo albo nie miało się kolorowego telewizora albo samego odtwarzającego urządzenia albo po prostu samego filmu, więc wyjścia nie było.
  Teraz zaś mamy internety, światłowody, LTE i inne możliwości transmisyjne a urządza się pokaz a'la lata 80-te i wmawia że to jest kontakt z wysoką kulturą.
  Nic podobnego i przypomnę jak pisałem na początku, kontakt bezpośredni daje pełnię odczuć, reszta to lizanie cukierków przez szybę. Ba, nawet nie specjalnie hołubiony przez mnie Andre Rieu robi z własną orkiestrą widowisko na żywo i każdy kto na jego koncercie był, sam wie co oznacza kontakt bezpośredni i jak to osobiście się odbiera.
  I to by było na tyle w temacie sztuczności tej corocznej imprezy.

  p.s. mamy w Gdańsku OPERĘ na rogu Zwycięstwa i Hallera i tam są też śpiewacy operowi i zespół robiący muzyczne tło. Może to nie są gwiazdy światowego rozgłosu ale sroce spod ogona nie wypadli i kończyli szkoły muzyczne z wyróżnieniami i ćwiczyli swe umiejętności od dziecka często rezygnując z swych dziecięcych marzeń, biegania po podwórku itd ale ćwiczyli w pocie czoła a potem zdawali egzamin, przeżywali stres gdy zdawało np 120 muzyków a miejsc na dalsze kształcenie było tylko 5, więc poziom już w wczesnych latach musiał być wysoki.
  I tu pytanie, ilu z tych bywalców "świetnych targowo-węglowych" oper było w murach tej gdańskiej placówki albo tej samej w jakimkolwiek innym mieście. Podejrzewam że może nie żaden ale bardzo nikły.
  I to jest powód do wstydu, gdy ersatz wywyższa się ponad to co jest w zasięgu ręki.

  dziękuję za uwagę

  • 13 5

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł W sobotę projekcja "Don Giovanniego" na Targu Węglowym

   I co z tego, że jest OB.

   Ludziom więcej satysfakcji daje obejrzenie przedstawienia na telebimie, bo tak niski jest poziom artystyczny OB.

   • 2 5

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł W sobotę projekcja "Don Giovanniego" na Targu Węglowym

  Nie Don Giovanniego, żadnych melomanów, żadnych oper i innych pierdół (2)

  Otwierać Targ Węglowy, bo parkować nie ma gdzie!!!

  • 8 16

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł W sobotę projekcja "Don Giovanniego" na Targu Węglowym

  Nie wiem kto ostatecznie decyduje ktora opere wystawic ale

  Don Giovanni (Don Juan) absolutnie nie pasuje w takim miejscu. Ja juz kilka razy proponowalem ktore arcydziela mozna wystawiac to albo redaktor jest gluchy albo nie wiem juz kto podejmuja decyzje nie majac pojecia o gustach publicznosci przychodzacych na koncerty plenerowe. Plener to nie gmach opery ani sala kameralna. A wlasnie w tej ostatniej najlepiej wychodza dziela Mozarta.

  • 7 6

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł W sobotę projekcja "Don Giovanniego" na Targu Węglowym

  mamy Opere Baltycka w Gdansku (1)

  jest ona finansowana z pieniędzy podatników , RAZ w roku mogli by wystąpić na żywo dla wszystkich

  • 9 2

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł W sobotę projekcja "Don Giovanniego" na Targu Węglowym

  Video

  Opera w Operze, Teatr w Teatrze. Targ Węglowy zamknięty dla ludzi przez ponad miesiąc. To patologia.

  • 7 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.