• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Opera na Targu Węglowym: Czarodziejski flet (3 opinie)

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Już w najbliższą sobotę - 19 lipca o godz. 20:00 na Targu Węglowym zostanie pokazany zapis plenerowego spektaklu "Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta, wystawionego w 2013 roku na Jeziorze Bodeńskim w Bregencji. Na niezwykły pokaz opery, która zostanie wyświetlona na ekranie diodowym zaprasza Instytut Kultury Miejskiej.

Opera prezentowana będzie w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami, na ekranie diodowym ustawionym na Targu Węglowym, a towarzyszyć jej będzie komentarz operowego eksperta Jerzego Snakowskiego oraz Katarzyny Hołysz, sopranistki i mezzosopranistki współpracującej m.in. z Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Łódzką i Operą Bałtycką. Wyboru opery dokonali widzowie i czytelnicy portalu Trójmiasto.pl - w internetowym głosowaniu wygrał "Czarodziejski flet" z przewagą 34% głosów "za".

- Zachęcamy rodziców i opiekunów do przyjścia z dziećmi. Dynamiczna, baśniowa inscenizacja z pewnością przypadnie im do gustu - mówi koordynatorka Opery na Targu Węglowym z ramienia IKM, Joanna Weltrowska.

Szczegóły inscenizacji przybliża Jerzy Snakowski: - Spektakl bez gwiazdorskiej obsady, ale czy tylko gwiazdy potrafią śpiewać? Ta inscenizacja czarodziejskiej opery Mozarta powinna przypaść do gustu zarówno pokoleniom wychowanym na Szancerze, jak i tym, które gustują w Tolkienie. To widowisko totalne, które rozgrywa się na lądzie, wodzie i w powietrzu. Są tu i potężne lalki, i akrobacje, i pirotechnika, i nurkowie, i unosząca się w powietrzu Królowa Nocy. Pomimo mnogości środków scenicznych czuć żelazną rękę reżysera, poważne podejście do muzyki a także to, że i realizatorzy, i wykonawcy, i co najważniejsze także publiczność mieli niesamowitą frajdę tworzyć i oglądać tę inscenizację.

Wstęp wolny. Liczba miejsc siedzących jest ograniczona. Zachęcamy do przyniesienia własnych siedzisk.

---
Opera na Targu Węglowym - "Czarodziejski flet" W.A. Mozart
Data: 19 lipca godz. 20.00
Czas trwania: 2 godz. 30 min (bez przerwy)
Miejsce: Targ Węglowy, Gdańsk
Prowadzący: Jerzy Snakowski i Katarzyna Hołysz
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Patronat medialny: Trójmiasto.pl, Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk S.A.

Katarzyna Hołysz - absolwentka Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, oraz Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie śpiewu prof. Krystyny Pakulskiej. Laureatka wielu konkursów wokalnych oraz Międzynarodowych Przesłuchań Wokalnych Kammeroper Schloss Rheinsberg 2000 oraz 2001. W roku 2002 ukazała się na niemieckim rynku muzycznym płyta z nagraniem opery "Kronprinz Friedrich" Siegfrieda Matthusa, gdzie wykonywała partię księżnej Sophie Dorothei. Łącznie nagrała 7 płyt. Koncertuje w wielu miejscach w kraju i za granicą (Niemcy, Austria, Litwa, Czechy, Hiszpania, Włochy). Występowała na: IV Międzynarodowym Festiwalu Śląskim oraz koncertach podczas Forum Witolda Lutosławskiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Współpracuje z Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą na Zamku w Szczecinie, Operą Łódzką, Operą Bałtycką.

Za swoje kreacje wokalne otrzymała nagrody: Medal Młodej Sztuki (2003) za kreację wokalną (partia Adalgisy w operze Norma V. Belliniego w Teatrze Wielkim w Poznaniu), Złotą Maskę za najlepszą kreację wokalną sezonu 2008/2009 (partia Agaty w operze Wolny Strzelec C.M. von Webera w Teatrze Wielkim w Łodzi), nominację do nagrody Splendor Gedanensis za "wybitną kreację w operze "Ariadne auf Naxos" R.Straussa w Operze Bałtyckiej w Gdańsku (2010), nagrodę krytyków i melomanów Trójmiasta "Sztorm Roku" 2010 za role Halki i Lady Makbet kreowane w Operze Bałtyckiej.

Opera na Targu Węglowym - o projekcie

Pierwsze dwie edycje opery na Targu realizowane były w ramach dużego, europejskiego projektu Viva Europa i były to transmisje na żywo oper wystawianych w Walencji. W roku 2012, choć zawieszony został projekt europejski, IKM zdecydował się kontynuować pokazy oper i wybrał inscenizację "La Traviaty" Verdiego ze znanymi kreacjami Anny Netrebko i Rolando Villazona. W czerwcu 2013 roku już po raz 4. zaprezentowaliśmy operę szerokiej publiczności. Była to, wybrana w głosowaniu internetowym, "Carmen" w realizacji The Metropolitan Opera.

Opinie (3)

 • wejsciówki (2)

  W jaki sposób można zdobyć taką bezpłatną wejściówke?

  • 0 5

  • w tym roku (1)

   nie ma bezpłatnych wejściówek - wstęp jest wolny

   • 1 0

   • Idziesz i słucfhasz

    tych jęków. Przypadkiem tam trafiłem. Tylko spowodowa ło to u mnie same epitety i odruchy wymiotne. Sobota a w Gdańsku sama kijoza. Już lepej by było puszczać retransmisje koncertów Maryli Rodowicz, Fanatic czy zespołu Boys. Frekwencja 10 razy większa i większość miała by ubaw po pachy po 3 piwkach.

    Brawo dla włodaży za brak myślenia.

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.