• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Ola Bilińska / Shofar

Serdecznie zapraszamy do Klubu Żak na dwa koncerty: Oli Bilińskiej i Shofar.

OLA BILIŃSKA / BERJOZKELE
Ola Bilińska - głos, syntezator OP1, gitara elektryczna, wibrafon, delay Moogerfooger / Michał Moniuszko - kontrabas, mandolina / Kacper Szroeder - flugelhorn, cymbały, trąbka


folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


"Berjozkele" to projekt prezentujący utwory w języku jidysz: przedwojenne kołysanki i pieśni "wieczorne", nastrojem i tematyką związane z nocą, ciszą, snem. Wiele z nich było popularnych w Polsce i na Kresach Wschodnich, na początku XX wieku i w okresie międzywojennym, należały do repertuaru znanych artystów tamtego okresu; inne z kolei to utwory u nas nieznane lub zapomniane. Bardzo ważną płaszczyzną tych kompozycji są teksty, czasem anonimowe, tradycyjne, często autorstwa poetów jidysz. Są świadectwem talentu przedwojennych twórców i bogactwa kultury jidysz.

Ola Bilińska, pod okiem jidyszystki Anny Rozenfeld, dokonała starań, by jak najpełniej odtworzyć to bogactwo, z ogromną dbałością o brzmienie języka i interpretację. Kołysanki to z założenia intrygujące formy - funkcjonujące na granicy jawy i snu; muzyczne przewodniki w podświadomość, wspomnienia, w czas dzieciństwa. Ola Bilińska dokonała bardzo uważnej selekcji, by stworzyć program spójny stylistycznie i pod kątem zawartych w tych utworach emocji, a zarazem różnorodny. Za pomocą minimalistycznych środków muzycznych powołała te często ponad-stuletnie kompozycje z powrotem do życia, nadając im współczesną, frapującą formę przy pomocy zarówno elektronicznych, jak i akustycznych instrumentów.

"Berjozkele" to wyciszony album, muzycznie bliski dokonaniom zespołu Babadag Oli Bilińskiej. W tekstach rośliny i zwierzęta, w muzyce - delikatne dotknięcie świata dziecka, w końcu adresata piosenek. Tradycyjne melodie są wyeksponowane, dość awangardowy akompaniament - możliwy do wykonania na żywo przez jedną osobę - nie jest przeszarżowany, mimo że w czasie nagrań albumu powstał kwintet. Za każdym odsłuchem cieszy "Di krenice", gdzie szeptanym słowom towarzyszą niepokojące dźwięki, jakby wprost z przyrody, i nieprzewidywalne zagrywki instrumentów. Tu głos jest wyjątkowo "blisko", gdzie indziej Bilińska chętnie "oddala" go pogłosami. Autorka szukała melodii, które "nie opierały się stricte na skalach muzyki żydowskiej". Znalazła je w różnych kontekstach, od filharmonii po przedszkola, i złożyła w coś ważnego i oryginalnego. Ryzykowna droga, ale efekt zasługuje na uwagę.
Jacek Świąder, Gazeta Wyborcza

Ola Bilińska to wokalistka, autorka tekstów i muzyki, tłumaczka poezji polskiej na język angielski; działa w przeróżnych zespołach o przeróżnych stylistykach - od miejsko-folkowych Płynów, przez neo-bigbitową Muzykę Końca Lata, po własny, autorski, mistyczno-folkowy Babadag oraz Berjozkele. Współpracowała lub współpracuje z Maciejem Cieślakiem, Raphaelem Rogińskim, Danielem Pigońskim, czy Pawłem Szamburskim: w jego Horny Trees Big Band śpiewała standardy muzyki popularnej jidysz, w Szazaze - tradycyjne pieśni sefardyjskie. Na ścieżce swojego rozwoju wokalnego wykonywała gatunki tak różne jak opera, bluegrass, jazz, pop, house, techno, czy amerykański folk.


SHOFAR / GOLD OF MAUKINIA / premiera płyty
Mikołaj Trzaska - saksofon, klarnet / Raphael Rogiński - gitara elektryczna / Macio Moretti - perkusja

Ideą zespołu Shofar jest odnalezienie wspólnego mianownika w tradycyjnej muzyce chasydzkiej i jazzie free, a także kontynuowanie tradycji muzyki żydowskiej, która dla zespołu jest wciąż żywa. Ich utwory pochodzą z przedwojennych badań muzykologicznych z terenów Ukrainy, Polski i Mołdawii. To najczęściej tzw. "niguny", czyli magiczne pieśni religijne, w niektórych przypadkach mające wprowadzać w trans i ekstazę oraz "frejlaksy", czyli utwory bardziej taneczne, wywodzące się z liturgii żydowskiej. Zachowując w niezmienionej formie materiał dźwiękowy utworów możliwe jest poznanie całego spektrum muzyki chasydzkiej i kultury z nią związanej. Wszystko to jest połączone ze współczesnym podejściem do kreatywnej formy jazzu. Dlatego, obok chasydzkich nigunów znajdziemy muzykę najstarszego obrządku w synagodze, a obok pieśni kantorów z międzywojnia, muzykę obrządku liberalnego.

Shofar nie jest jednym z "wiejskich, pogrzebowych, weselnych, jakichkolwiek" klezmerskich zespołów, które stały się popularne w Europie Wschodniej wraz z upadkiem komunizmu po otwarciu ksiąg żydowskiej historii, zamkniętej przez politykę ludobójstwa nazistów, a potem trzymaną w ukryciu przez Sowietów rządzących nad Wisłą, wrogich w stosunku do Izraela. Partie klarnetu i saksofonu Mikołaja Trzaski bliskie są klezmerskim korzeniom Shofar, ale gitara Raphaela Rogińskiego odnosi się do jego osobistej miłości do psychodelii, zanurzonej w głębokiej wiedzy na temat muzyki, która pozwala mu znaleźć wspólne punkty w żydowskich melodiach i transie Sufi.
Chris Bohn, The Wire

Przeczytaj także

Informacja o biletach

BILETY
13 zł – I pula / 23 zł - II pula – zniżka* na Kartę Dużej Rodziny
15 zł – I pula / 25 zł – II pula – zniżka* dla studentów, uczniów, seniorów
20 zł – I pula / 30 zł – II pula – zniżka* na Kartę do Kultury
25 zł – I pula / 35 zł – II pula
I pula w sprzedaży do ostatniej niedzieli przed koncertami
* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (nie honorujemy skanów dokumentów, 1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ)

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji. Rezerwacje można opłacić przelewem po uzgodnieniu z pracownikiem Kasy Klubu Żak. Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert. Zakupione bilety nie podlegają zwrotom. Liczba biletów w danej puli limitowana. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT.
Liczba miejsc siedzących na koncerty jest ograniczona, miejsca nie są numerowane, a w przypadku dużego zainteresowania danym koncertem wszystkie miejsca stojące (aktualne informacje na facebook.com/KlubZak).
Na koncertach obowiązuje zakaz rejestracji koncertów i fotografowania profesjonalnym sprzętem (nie dotyczy fotografów akredytowany).

Sprzedaż biletów bez zniżek na koncerty przez sieć eventim.pl zgodnie z ich regulaminem sprzedaży (on-line oraz m.in. w EMPIK-ach oraz w sklepach Media Markt i Saturn – trzeba podać nazwę sieci Eventim).

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.