stat
Impreza już się odbyła

Okręty Japońskie w Gdyni (5 opinii)

  • wtorek - sobota, 6 - 10 sierpnia 2013
  • Gdynia
  • wstęp wolny

W środę, 7 sierpnia, po raz pierwszy w historii do polskiego portu wejdą okręty japońskie. W gdyńskim porcie zacumują trzy jednostki wchodzące w skład Dywizjonu Szkolnego Morskich Sił Samoobrony Japonii (Japan Maritime Self-Defense Force - JMSDF): dwa okręty szkolne "Kashima" i "Shirayuki" oraz niszczyciel "Isoyuki". Podczas pobytu marynarzy japońskich w Gdyni będzie można między innymi uczestniczyć w niecodziennym powitaniu jednostek japońskich, wejść na pokład jednego z okrętów, posłuchać koncertu w wykonaniu Zespołu JMSDF, czy też kibicować podczas meczu piłkarskiego pomiędzy polskimi i japońskimi marynarzami. Wizyta zakończy się w sobotę, 10 sierpnia.

Okręty japońskie na polskie wody terytorialne wejdą już we wtorek, 6 sierpnia. Na ich powitania z portu wojennego w Gdyni-Oksywiu wyjdzie fregata rakietowa ORP "Gen. T. Kościuszko". Następnie wszystkie okręty zacumują na redzie gdyńskiego portu. Oficjalne powitania zespołu okrętów japońskich rozpocznie się dzień później, w środę (7 sierpnia) oddaniem narodowego salutu armatniego przez japoński okręt szkolny JMSDF "Kashima" oraz okręt-muzeum ORP "Błyskawica". Oba okręt oddadzą po 21 strzałów armatnich (naprzemiennie, pierwszy strzał odda okręt japoński) na cześć obu krajów - Polski i Japonii. Początek salutu zaplanowany jest na godzinę 08:40. Po zakończeniu salutu armatniego, o godzinie 09:00, okręt zacumuje przy Nabrzeżu Pomorskim (naprzeciwko Akwarium) w samym centrum Gdyni. Zespół okrętów japońskich pod dowództwem kontradmirała Fumiyuki KITAGAWA przywita zastępca Dowódcy Marynarki Wojennej - szef Sztabu wiceadmirał Ryszard DEMCZUK.

Pozostałe dwa okręty Zespołu zacumują w porcie handlowym przy Nabrzeżu Francuskim (Gdynia, ul. Francuska). Na pokład jednego z nich, okrętu szkolnego JMSDF "Shirayuki", będzie można wejść w środę (od godziny 14:00 - 17:00) i w czwartek (w godzinach 13:00 - 17:00) i zobaczyć jak wygląda służba na jednostce japońskiej.

W czwartek, 8 sierpnia, o godzinie 08:30, delegacja japońskiego Dywizjonu Szkolnego złoży wieniec przy Pomniku Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Tego samego dnia o godzinie 14:00 rozpocznie się godzinny koncert Zespołu Morskich Sił Samoobrony Japonii, który odbędzie się na Nabrzeżu Pomorskim przy cumującym okręcie szkolnym JMSDF "Kashima" (naprzeciwko Oceanarium). Dwie godziny później, o 16:00, na Narodowym Stadionie Rugby (Gdynia, ul. Kazimierza Górskiego) rozpocznie się mecz piłki nożnej pomiędzy polskimi i japońskimi marynarzami.

W sobotę, 10 sierpnia, okręty japońskie opuszczą Gdynię i wspólnie z fregatą rakietową ORP "Gen. T. Kościuszko" rozpoczną pierwsze w historii polsko-japońskie manewry morskie typu "Passex". Szczegóły ćwiczenia zostaną ustalone podczas odprawy załóg, która odbędzie się we wtorek, 6 sierpnia, na jednej z jednostek stojącej na redzie gdyńskiego portu.

Wizyta trzech okrętów Morskich Sił Samoobrony Japonii (Japan Maritime Self-Defense Force - JMSDF) jest pierwszą wizytą w historii współpracy obu krajów. Jest efektem rozmów szefów rządów Japonii i Polski. Marynarze odbędą wspólne ćwiczenia na wodach Bałtyku dając początek dwustronnej współpracy na morzu. Z Azji do Europy, w tym do Polski, drogą morską trafia największy tonaż importowanych towarów. Kooperacja z dalekowschodnim partnerem pozwoli m.in. na wymianę nowych doświadczeń w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na morzu i osłony szlaków komunikacyjnych. Ponadto będzie to okazja do zapoznania się ze specyfiką szkolenia kadr oficerskich. Na pokładach japońskich okrętów Dywizjonu Szkolnego młodzi oficerowie, którzy zakończyli studia, odbywają praktyki morskie na różnych akwenach światowych. Rejs okrętów japońskich organizowany jest przez JMSDF w ramach współpracy międzynarodowej oraz promocji przyjaznych relacji z innymi państwami. Podczas tego rejsu, japońskie okręty odwiedzają łącznie porty 18 państw na całym świecie pokonując dystans 30 tysięcy mil morskich.


Plan wizyty:

7 sierpnia
9:30 Ceremonia wejścia do portu i powitanie okrętów (Nabrzeże Pomorskie)
14:00 - 17:00 Okręt Shirayuki dostępny dla zwiedzających (Nabrzeże Francuskie)

8 sierpnia
13:00 - 17:00 Okręt Shirayuki dostępny dla zwiedzających (Nabrzeże Francuskie)

14:00 Wspólny koncert orkiestr Morskich Sił Samoobrony i Marynarki Wojennej
(Nabrzeże Pomorskie, przed okrętem "Kashima")

Przeczytaj także

Opinie (5)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najpopularniejsze wydarzenia

  • 3 godz
  • |
  • 12 godz
  • |
  • 3 dni
  • |
  • 7 dni