• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Ogólnopolska Konferencja dla osób chorujących na stwardnienie rozsiane i ich rodzin (1 opinia)

Czym charakteryzuje się stwardnienie rozsiane (SM)? Czym się różnią poszczególne leki na SM? Jak radzić sobie z objawami choroby? Czy planować rodzicielstwo? Co dalej z pracą? Czy można uprawiać sport i podróżować? Jak będzie wyglądało życie z chorobą za kilka lat? Na te pytania odpowiedzą eksperci podczas ogólnopolskiej konferencji dla pacjentów chorujących na stwardnienie rozsiane, która odbędzie się w ostatni weekend maja w Gdańsku. Właśnie rozpoczęły się zapisy na konferencję.

Stwardnienie rozsiane (łac. sclerosis multiplex, SM) to przewlekła, nieuleczalna choroba neurologiczna. Polega na tym, że układ odpornościowy działa w sposób niewłaściwy, uszkadzając mózg lub rdzeń kręgowy. Osoby chorujące na SM doświadczają różnego rodzaju dolegliwości: nie tylko neurologicznych, ale także np. urologicznych czy okulistycznych. W przypadku ciężkiego przebiegu, SM może skutkować poważną niepełnosprawnością. Na szczęście jednak, obecny postęp medycyny, jak również zwiększająca się dostępność do leczenia (które jest bezpłatne, ale chory musi zostać formalnie włączony do programu lekowego) powodują, że obecnie rokowania w SM są znacznie lepsze niż jeszcze kilka-kilkanaście lat temu.

- Na SM nie ma lekarstwa pozwalającego na całkowite wyleczenie. Ale jakość obecnych leków, jak też fakt, że coraz więcej pacjentów jest objętych programami lekowymi, pozwala u wielu osób, zwłaszcza młodych, nowo diagnozowanych, zatrzymać lub na wiele lat znacząco spowolnić rozwój choroby. Jest to jednak choroba, która towarzyszy pacjentom przez całe życie. Naszą rolą jest wsparcie dla pacjentów w chorobie. M.in. podczas naszych konferencji przekazujemy wiedzę, by pacjenci świadomie uczestniczyli w swoim procesie leczenia i mogli przez wiele lat żyć aktywnie - mówi Monika Łada, prezes Fundacji StwardnienieRozsiane.Info z Gdyni.

Fundacja ta organizuje w ostatni weekend maja kolejną ogólnopolską konferencję dla pacjentów i ich rodzin "SM - i co z tego...?". Konferencja odbędzie się w dniach 27-28 maja 2023 r. w Europejskim Centrum Solidarności. - To już czwarta edycja tego wydarzenia. Przygotowaliśmy zupełnie nowy program, dlatego zachęcamy do udziału nie tylko nowych uczestników, ale także osoby, które gościliśmy już w trakcie poprzednich edycji - mówi Monika Łada.

Podobnie jak podczas poprzednich konferencji, także i teraz program opierać się będzie na prelekcjach specjalistów zajmujących się SM (m.in. neurologów, psychologów, fizjoterapeutów), panelach dyskusyjnych oraz możliwości odbycia indywidualnych konsultacji ze specjalistami, natomiast nowością względem poprzednich edycji konferencji będą również zajęcia warsztatowe w mniejszych grupach. - Główne planowane tematy majowej konferencji to m.in.: postęp medycyny związany z leczeniem SM, zmiany w programach lekowych, rehabilitacja w SM oraz aktywne życie z chorobą - wylicza Monika Łada. W trakcie konferencji odbędą się m.in. także warsztaty dedykowane wsparciu rodzin osób z SM.

Udział w Konferencji jest bezpłatny, konieczna jest jednak rejestracja, poprzez stronę internetową www.smicoztego.pl. Partnerem Merytorycznym Konferencji jest Klinika Neurologii Dorosłych
Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Informacja o biletach

Wymagana rejestracja

Opinie (1)

  • Chcę brać w tym udział w przyszłości

    Szkoda , że po fakcie

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.