stat
Wydarzenie już się odbyło

Odsłonięcie tablicy Zbigniewa Żochowskiego

  • sobota, 25 września, godz. 12:00
  • Lokalizacja
    Gdynia, Aleja Żeglarstwa Polskiego
  • Bilety
    wstęp wolny

To już trzecia tablica, która zostanie odsłonięta w tym roku w panteonie najsłynniejszych polskich żeglarzy. W sobotę 25 września w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni odsłonięta zostanie tablica Zbigniewa "Bacy" Żochowskiego. Serdecznie zapraszamy.

paź 23-24

sobota - niedziela

Gdańsk
Wstęp wolny
To już trzecia tablica, która zostanie odsłonięta w tym roku w panteonie najsłynniejszych polskich żeglarzy. 26 czerwca podczas pomorskiego otwarcia sezonu żeglarskiego uhonorowano Henryka Jaskułę - pierwszego Polaka, który samotnie opłynął świat oraz Andrzeja Rościszewskiego, organizatora pionierskich rejsów polarnych. W najbliższą sobotę 25 września upamiętniony w ten sposób zostanie Zbigniew "Baca" Żochowski - twórca trójmiejskich drużyn harcerskich i zasłużony nauczyciel żeglarstwa, który przybliżył morze około 2500 młodych ludzi.

Zbigniew "Baca" Żochowski urodził się 2 sierpnia 1927 roku w Krakowie, ale dorastał w Pucku. Podczas II wojny światowej osiadł w Warszawie, gdzie ukończył Szkołę Podchorążych, a w 1944 roku wziął udział w Powstaniu Warszawskim, walcząc pod pseudonimem "Longin". Po stłumieniu powstania trafił do obozu jenieckiego w Niemczech, a do Polski wrócił w 1946 roku. Rok później zamieszkał w Gdańsku, gdzie kontynuował naukę i zaangażował się w działalność m.in. Związku Harcerstwa Polskiego i Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego.

Na początku lat 50. Żochowski przeniósł się do Gdyni, gdzie blisko 30 lat prowadził 2 Drużynę Harcerską "Watra". Od 1958 roku organizował obozy, prowadził rejsy i zajęcia z żeglarstwa. Był też członkiem Harcerskiego Yacht Klubu Wodnik, Jacht Klubu Morskiego Gryf i Yacht Klubu Polski Gdynia. Działał również w Gdańskiej Flocie klasy Cadet, w Wydziale Wychowania Wodnego ZHP oraz w Komisji Młodzieży w Gdańskim Okręgowym Związku Żeglarskim (obecnym Pomorskim Związku Żeglarskim). Przydomek "Baca" otrzymał zaś przez swoją drugą wielką pasję - taternictwo. Zbigniew Żochowski zmarł 23 czerwca 1992 roku.

Organizatorem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski, a partnerami miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski oraz Liga Morska i Rzeczna. Patronat honorowy sprawuje marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, a medialny portal Żeglarski.info.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.