• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Odsłonięcie tablicy Ludomira Mączki

  • czwartek, 10 listopada 2016, godz. 12:00
  • Lokalizacja
    Gdynia, falochron basenu żeglarskiego im. Mariusza Zaruskiego
  • Bilety
    wstęp wolny

W czwartek 10 listopada o godzinie 12:00 odsłonięta zostanie w Gdyni tablica poświęcona Ludomirowi Mączce, geologowi, podróżnikowi i żeglarzowi, który na swoim jachcie "Maria" opłynął świat.

cze 25

wtorek, godz. 11:00 - 14:00

Na zaproszenie
Ludomir Mączka, który dołączy do grona sław w Alei Żeglarstwa Polskiego, jest jednym z symboli szczecińskiego żeglarstwa. Pływać uczył się podczas studiów geologicznych w Jacht Klubie AZS we Wrocławiu i szybko zaczął zdobywać doświadczenie na morzu - podczas obozów żeglarskich w Trzebieży i Jastarni. Brał udział w pionierskich rejsach polarnych (do Narwiku w 1957 roku) i dalekomorskich (wokół Ameryki Południowej w latach 1965-1966). Najbardziej zasłynął rozpoczętym w 1973 roku i trwającym 11 lat wokółziemskim rejsem na jachcie "Maria" oraz wyprawie na "Vagabondzie II" wokół Ameryki Północnej, podczas której pokonano przejście północno-zachodnie z zachodu na wschód.

Uroczystość rozpocznie się na południowym falochronie basenu żeglarskiego im. Mariusza Zaruskiego w Gdyni, w czwartek, 10 listopada o godzinie 12:00. Towarzyszyła jej będzie nietypowa aranżacja muzyczna, a po poświęceniu - którego dokona o. Eugeniusz Leśniak, proboszcz parafii Ojców Redemptorystów, będzie chwila na wspomnienie żeglarza.

Bezpośrednio po zakończeniu uroczystości, w siedzibie Fundacji Helios, w budynku JKM "Gryf", odbędzie się spotkanie żeglarskie. Podczas niego uhonorowany zostanie zwycięzca Żeglarskiego Pucharu 90-lecia Gdyni.

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Umiejscowiona jest na południowym falochronie basenu żeglarskiego im. Mariusza Zaruskiego w Gdyni. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy i Bolesława K. Kowalskiego.

Opinie