• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Od Ratusza do Muzeum - inauguracja obchodów 50. rocznicy powstania Muzeum Gdańska

  • wtorek, 2 kwietnia 2019, godz. 09:30
  • Lokalizacja
    Gdańsk, Ratusz Głównego Miasta / Dwór Artusa
  • Bilety
    wstęp wolny

Obchodzące 49. rocznicę powołania Muzeum Gdańska rozpoczyna uroczystości związane z 50-leciem swojej działalności. 2 kwietnia 2019 r. w Ratuszu Głównomiejskim odbędzie się konferencja poświęcona powojennym dziejom Ratusza Głównego Miasta z udziałem osób zaangażowanych i pamiętających początki muzeum miejskiego, a także naukowców. Uroczystość zakończy okolicznościowy, otwarty koncert Muzeum Gdańszczankom i Gdańszczanom wykonany przez Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gendanensis.

2 kwietnia 1970 r. Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku przekazało Ratusz Głównego Miasta powołanemu Muzeum Historii Miasta Gdańska - obecnemu Muzeum Gdańska. Dziś Muzeum liczy dziesięć oddziałów, z czego osiem jest udostępnionych do zwiedzania. Miejska instytucja kultury opiekuje się również fragmentami średniowiecznych murów okalających Główne Miasto, a także zarządza Bramą Wyżynną.

Sesja od Ratusza do Muzeum i prezent od Prezydent Miasta Gdańska

- Uroczystości 49. urodzin naszego muzeum, to próba powrotu do historii powojennego Gdańska i poszukiwanie odpowiedzi na pytanie "jak to się stało?", "co się zmieniło przez niemal pół wieku?". Dziś historie sprzed 50 lat pamięta mało kto, a naocznych świadków i osób zaangażowanych w przekształcenie Ratusza w muzeum ubywa z każdym kolejnym rokiem.

Urodzinowa sesja to okazja do utrwalenia ważnych relacji i wspomnień. Chcemy, by znalazły się one w jubileuszowym raporcie, który wydamy w 2020 r. - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

W sesji "Od Ratusza do Muzeum" wezmą udział naukowcy zajmujący się historią powojennego Gdańska: dr Piotr Brzeziński, dr hab. Marcin Gawlicki, dr Katarzyna Darecka, Jacek Borzych oraz dr Jacek Friedrich z Muzeum Miasta Gdyni oraz świadkowie: prof. dr hab. Andrzej Januszajtis, a także poprzedni dyrektorzy Muzeum: Adam Koperkiewicz (1989-2015) oraz Tadeusz Matusiak (1972-1976).

Podczas uroczystości Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przekaże o godzinie 12:00 łańcuch urzędowy śp. Pawła Adamowicza. Nowy eksponat zostanie zaprezentowany w czerwcu na wystawie stałej poświęconej osobie zamordowanego w styczniu br. zasłużonego poprzednika obecnej Prezydent.

Po zakończeniu sesji, o godz. 18:00, w Dworze Artusa odbędzie się okolicznościowy, godzinny i bezpłatny koncert Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis pod kierunkiem Jana Łukaszewskiego, zatytułowany "Muzeum Gdańszczankom i Gdańszczanom".

- Radosnemu świętowaniu zawsze powinna towarzyszyć dobra muzyka. Wyjątkowo nie będzie to muzyka dawna, czy koncert carillonowy, ale bliskie nam piosenki Kabaretu Starszych Panów oraz Pieśni Miłosne do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera autorstwa Macieja Małeckiego. W imieniu wszystkich pracowników naszego Muzeum zapraszamy do wspólnego świętowania z gdańskim chórem, który od 1978 r. jest jednym z ambasadorów Gdańska i jego wizytówką na całym świecie - mówi Waldemar Ossowski.

Z okazji obchodów 50-lecia Muzeum Gdańska przygotuje wystawę on-line, prezentującą 50 zabytków na 50 lat swojego istnienia. Szczegółowy program uroczystości i towarzyszące mu atrakcje dla gdańszczanek i gdańszczan zostaną ogłoszone na początku 2020

Program:

09.30 wspólne zdjęcie pracowników i przyjaciół Muzeum Gdańska (przed Dworem Artusa)

Część 1: Konferencja / prowadzenie dr hab. Waldemar Ossowski, (Ratusz Głównego Miasta)
10.00 Powitanie gości
10.10 Gdańsk na początku lat siedemdziesiątych XX wieku: dr Piotr Brzeziński (IPN)
10.30 Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku w obliczu zniszczeń 1945 roku i koncepcji odbudowy: dr hab. Marcin Gawlicki, prof. KUL (KUL)
10.50 Prace konserwatorskie we wnętrzach ratusza Głównego Miasta Gdańska w latach 1950 -
1970: dr Katarzyna Darecka (Muzeum Gdańska)
11.10 Ignacy Klukowski - malarz i konserwator Gdańska: Jacek Borzych (Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Filmowej)
11.30 Powojenna dekoracja Ratusza Głównego Miasta - między historią a propagandą: dr Jacek Friedrich (Uniwersytet Gdański/Muzeum Miasta Gdyni)
12.00 Dyskusja
12:00 - 12:30 życzenia Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz przekazanie do zbiorów Muzeum Gdańska łańcucha Prezydenta Pawła Adamowicza
12.30 Przerwa obiadowa i tort urodzinowy

Część 2: Dyskusja panelowa / prowadzenie: Wojciech Suleciński, (Ratusz Głównego Miasta)
13.30-14.30 Dyskusja: prof. dr hab. Andrzej Januszajtis, Adam Koperkiewicz, Tadeusz Matusiak
14.30-15.00 Pytania i otwarta dyskusja
15.00 Podsumowanie i zakończenie konferencji

18:00 Urodzinowy koncert Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis:
Muzeum Gdańszczankom i Gdańszczanom
Dwór Artusa, Długi Targ 43/44, wstęp bezpłatny


PROGRAM
Maciej Małecki Pieśni miłosne do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera
- Czymże jest młodość bez miłości?
- Blada róża
- A kiedy będziesz moją żoną
- Kocham Cię, tęsknię!
Piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, muz. Jerzy Wasowski, sł. Jeremi Przybora
W czasie deszczu dzieci się nudzą
No i jak tu nie jechać?
O Kutno okrutne
O mamo, jaki Pan śliczny
Embarras
Wesołe jest życie staruszka
Ząb, zupa, dąb
Rodzina
Już czas na sen
Piosenka jest dobra na wszystko

WYKONAWCY
Polski Chór Kameralny
Jan Łukaszewski - dyrygent


Muzeum Gdańska (dawniej: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Muzeum Historii Miasta Gdańska) zostało utworzone w 1970 r. na podstawie Uchwały Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej z 31 marca 1970 r. jako oddział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. Samodzielnie Muzeum działa od 22 marca 1971 r. Na swoją siedzibę otrzymało nowo odbudowany Ratusz Głównego Miasta. W dawnej siedzibie władz miejskich, wznoszonej od XIV w., zaczęto gromadzić zbiory dokumentujące dzieje miasta od średniowiecza do współczesności. Zbiory Muzeum liczą ok. 25 tys. obiektów (stan na początek 2018 r.).

Opinie