• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Obrońcy Poczty - pokaz filmu

Fundacja Generator Kultury, Artluuk Films oraz Winda GAK zapraszają na bezpłatny pokaz filmu oraz spotkanie z reżyserem.

1 września 1939 roku: kilkudziesięciu pocztowców broni gmachu Poczty Polskiej - skrawka polskości w Wolnym Mieście Gdańsku. Emocjonujący dokumentalno-animowany film, w unikatowy sposób przedstawia historię i losy Obrońców Poczty. Są w nim archiwalne wywiady z czwórką pocztowców, którym udało się przeżyć, kroniki niemieckie, zdjęcia ożywione techniką 3D, wywiady z dziećmi pocztowców oraz współczesne animacje.

Reżyser o filmie:
Film "Obrońcy Poczty" to uniwersalna historia, z którą utożsami się zarówno mieszkaniec województwa łódzkiego, całej Polski jak i reszty świata, młody i starszy widz. To historia o walce o wolność, o miłości i o trudnych wyborach.

To historia o tym, że wojna to piekło, zabiera to, co kochasz najbardziej - rodzinę, przyjaciół, spokój i uśmiech. Dzięki wplecionym w narrację animowaną filmu wypowiedziom potomków Obrońców Poczty, którzy jako dzieci przeżyli traumatyczne przeżycia podczas drugiej wojny światowej, przeżywamy mocne, autentyczne, czasem wstrząsające emocje. Emocje, które mają nam wszystkim uzmysłowić jak ważny jest dialog, dbanie o pokój, by takie krwawe czasy nigdy nie powróciły. Ten film ma łączyć ludzi, a nie ich dzielić.

W dobie powszechności przekazu multimedialnego, właśnie film stanowi dziedzinę sztuki, która sprawia, że widzowie są skłonni do dyskusji, przemyśleń i poszerzania swojej wiedzy. Stworzony w nowoczesnej i przystępnej formie film ''Obrońcy Poczty'' stanowi doskonałą lekcję kultury, historii i patriotyzmu w kinie.Twórcy:
Damian Wenta (scenarzysta, reżyser, producent)
Gdańszczanin, absolwent Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa oraz Łódzkiej Szkoły Filmowej na Wydziale Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej. Producent, reżyser i scenarzysta nagradzanego na festiwalach filmu wojennego ''ZIK''. Reżyser filmu ''Obrońcy Poczty''. Dyrektor artystyczny Fundacji Generator Kultury. Członek Sekcji Młodych Producentów w Krajowej Izbie Producentów Audiowizualnych. Laureat stypendium dla artystów Miasta Gdańska 2018 oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2020.

Łukasz Chojecki (producent)
Absolwent Akademii Filmowej i Telewizyjnej w Warszawie na Wydziale Reżyserii, absolwent Wydziału Organizacji Produkcji Filmowej w Łódzkiej Szkole Filmowej. Reżyser filmowy i teatralny. Prezes Fundacji Generator Kultury. Jego krótkometrażowe filmy "Senność" i "Bezsenność" były wielokrotnie emitowane na kanale KINO POLSKA.

Wstęp wolny

Wydarzenie dofinansowano ze środków Województwa Pomorskiego. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Gdańska.

Opinie