• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Obchody święta Konstytucji 3 maja

Gdańsk szykuje się do świętowania kolejnej rocznicy uchwalenia trzeciomajowej Konstytucji. O godzinie 11.00 pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego w Gdańsku (Targ Drzewny) odbędą się uroczystości organizowane przez Związek Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej, Prezydenta Miasta Gdańska oraz Marszałka Województwa Pomorskiego. Władze Gdańska będzie reprezentował Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej.

Obchody 226. rocznicy otworzy Tomasz Zbigniew Pluta, pułkownik i prezes Okręgu Gdańskiego Związku Piłsudczyków RP. W ramach otarcia zostaną odegrane pieśni patriotyczne, w tym "Witaj, majowa jutrzenko". Następnie głos zabiorą przedstawiciele Gdańska oraz Marszałka Województwa Pomorskiego. Po wystąpieniach zebrani złożą kwiaty i znicze przy pomniku.

O godzinie 12.00 zaś w Bazylice Mariackiej (ul. Podkramarska 5) odprawiona zostanie msza święta w intencji uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.

Z okazji majowych świąt narodowych Gdańsk zyskał również biało-czerwone dekoracje. Oprócz 1300 flag umieszczonych wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych, przygotowano specjalne iluminacje. W nocy z 2 na 3 maja po raz pierwszy na biało-czerwono podświetlona będzie Złota Brama, która będzie świeciła się w barwach narodowych również w takich godzinach, jak oświetlenie uliczne. Ponadto na biało-czerwono oświetlone są pomnik Trzech Krzyży oraz dwa wiadukty: na ul. Uczniowskiej (przy Stadionie Energa Gdańsk) oraz ul. Kościuszki.

Przeczytaj także

Opinie