• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Obchody rocznicy #4czerwca

  • czwartek, 4 czerwca 2020, godz. 7:00 - 21:00
  • Lokalizacja
    Gdańsk

Uroczyste poniesienie flagi, spotkanie samorządowców, koncert carillonowy oraz debata online - 4 czerwca świętować będziemy rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce

Ze względu na zagrożenie związane z Covid-19, obchody będą miały inną formułę niż te z zeszłego roku.

Pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne wybory do Senatu po II wojnie światowej odbyły się w naszym kraju 4 czerwca 1989 roku. W tym roku przypada 31. rocznica tamtych wydarzeń. Z tej okazji 4 czerwca w Gdańsku odbędą się wydarzenia upamiętniające tę wyjątkową rocznicę. Mimo że sytuacja epidemiczna nie pozwala na organizację dużych, spektakularnych wydarzeń to tegoroczne obchody będą miały uroczysty charakter. Przez cały dzień gdańskie ulice będą przystrojone flagami, a mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w uroczystościach na żywo lub obejrzeć transmisję na stronie gdansk.pl

Horały na carillon
W samo południe, z wieży Ratusz Głównego Miasta - Muzeum Gdańska popłyną dźwięki carillonów. Zostaną zagrane utwory nawiązujące do 31. rocznicy częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. W repertuarze, który wykona carillonistka miejska Monika Kaźmierczak, znajdą się takie utwory jak pochodzące z XVIII w. dwa chorały, których dźwięki towarzyszyły odbywającym się co roku wyborom urzędników miejskich. Podczas koncertu usłyszymy także "Tańce Polskie", gdańską tabulaturę lutniową z XVII w., "Polonezy" Johanna Gottlieba Goldberga z XVIII w. - gdańszczanina, ucznia J.S. Bacha oraz "Mazurek Dąbrowskiego". Transmisję będzie można śledzić na profilu Carillony gdańskie - Muzeum Gdańska.

Patchworkowa flaga znów zawiśnie nad Gdańskiem
O godz. 14.00 na terenie Hevelianum odbędzie się uroczystość podniesienia flagi. W ceremonii wezmą udział m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz prezes Rady OMGGS, Michał Glaser, prezes Zarządu Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot, Iwona Kwiatkowska właścicielka restauracji Perła Bałtyku oraz Artur Dziadkiewicz, lekarz ze szpitala w Wejherowo. Flaga uszyta w zeszłym roku podczas Święta Wolności i Solidarności w czasach pandemii zyskuje nowe wartości symboliczne. Jako wyraz solidarności zarówno ze służbami medycznymi, które walczą na pierwszej linii walki z koronawirusem, jak i z osobami, które najbardziej doświadczyły skutków lockdownu.

Relacja on-line z tego wydarzenia dostępna będzie na stronie www.gdansk.pl oraz na profilu Aleksandra Dulkiewicz. Osobom, które zdecydują się wziąć udział osobisty w uroczystościach, przypominamy, że należy zachowywać dystans fizyczny. Rekomendujemy również używanie maseczek.

Po zakończeniu ceremonii na Górze Gradowej, uczestnicy przejdą pod pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie ok. godz. 14.30 złożą kwiaty. Następnie odbędzie się wizyta w Europejskim Centrum Solidarności. Przypominamy, iż na terenie ECS należy zasłaniać nos i usta oraz zwracać uwagę na limit gości na terenie wystawy stałej.

Święto samorządowców
O godz. 16.30 przed Dworem Artusa okolicznościowe wystąpienia w rocznicę 4 czerwca będą mieli Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska oraz Rafał Trzaskowski, przewodniczący Rady Fundacji Unii Metropolii Polskich.

Relacja on-line dostępna będzie na profilu Rafał Trzaskowski. Osobom, które zdecydują się wziąć udział osobisty w uroczystościach, przypominamy, że należy zachowywać dystans fizyczny. Rekomendujemy również używanie maseczek.

Debata w ECS
Ostatnim punktem obchodów rocznicowych będzie debata Czy możliwe jest dobre społeczeństwo bez aktywnych obywateli?. Spotkanie, na które zaprasza Klub Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego odbędzie się o godz. 18.00 w ECS.

Wydarzenie będzie transmitowane na profilu Europejskie Centrum Solidarności I European Solidarity Centre oraz na www.gdansk.pl

Opinie