• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Obchody 82. Rocznicy wybuchu II Wojny Światowej (1 opinia)

Muzeum II Wojny Światowej zaprasza na wydarzenia upamiętniające wybuch II wojny światowej, realizowane w 82. rocznicę wydarzenia. W ramach tegorocznych obchodów placówka przygotowała nową wystawę czasową, wykład, prelekcję oraz pokaz filmowy. Zwieńczeniem tego szczególnego dnia będzie widowisko muzyczne "7 x Westerplatte", które w nowatorski sposób opowie o wrześniowych walkach na półwyspie, bohaterskich obrońcach oraz przyszłości miejsca - symbolu jakim jest Westerplatte.

Szczegółowy program wydarzeń odbywających się 1 września 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku:

godz. 9:00
Wernisaż wystawy czasowej "Kiedy się wypełniły dni..." Pochówki polskich obrońców Westerplatte
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, poziom -3. Wstęp wolny.
Niezwykła wystawa odsłaniania w 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej przybliża sylwetki dziewięciu obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, poległych w trakcie trwającej pomiędzy 1 a 7 września 1939 roku bitwy. Żołnierze ci zostali odnalezieni w 2019 r. w trakcie badań archeologicznych przeprowadzonych na Westerplatte przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z biogramami żołnierzy, jak i zobaczyć przedmioty odnalezione przy szczątkach obrońców. Celem ekspozycji jest przywrócenie pamięci o polskich bohaterach II wojny światowej, odwołując się do namacalnych dowodów ich niezłomnej walki i bohaterskiej śmierci.

godz. 15:00
Pokaz filmu w reżyserii Stanisława Różewicza "Wolne miasto" (1958).
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Kino Muzeum.
Bezpłatne wejściówki na pokaz będą dostępne do pobrania w kasach Muzeum w dniu seansu.

Film "Wolne miasto" jest kronikarskim, wspartym zdjęciami archiwalnymi zapisem przebiegu bohaterskiej obrony Poczty Polskiej w Gdańsku w 1939 roku. W filmie ukazana jest sytuacja w Wolnym Mieście Gdańsku w przeddzień wybuchu II wojny światowej, jak i pierwszy, tragiczny dzień wojny, gdy grupa pracowników poczty przez 12 godzin bohatersko broniła placówki. Film prezentowany w wersji po rekonstrukcji cyfrowej. W rolach głównych m.in. Hanna Zembrzuska, Irena Netto, Danuta Królska, Zygmunt Hübner, Krystyna Feldman, Kalina Jędrusik, Jan Machulski, Piotr Fronczewski, Wacław Kowalski i inni.

godz. 15:30
Wykład naukowy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Berendta "Agresja III Rzeszy na Polskę przed Trybunałem w Norymberdze".
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego na poziomie -3. Streaming w mediach społecznościowych MIIWŚ

godz. 16:30
Prezentacja dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Berendta oraz prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego "Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Stan zaawansowania prac"
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego na poziomie -3. Streaming w mediach społecznościowych MIIWŚ.

Budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 jest priorytetowym zadaniem realizowanym przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W trakcie prezentacji zostaną przedstawione zarówno dotychczasowe działania, jak i najbliższe plany inwestycyjne. Wydarzenie będzie okazją do przybliżenia wieloetapowego i złożonego procesu inwestycyjnego, jak i podkreślenia historycznej i symbolicznej roli pola bitwy na Westerplatte, miejsca gdzie rozpoczęła się największa tragedia w dziejach cywilizacji, jaką była II wojna światowa.

godz. 17:30
Prezentacja projektu "Cyfrowe Westerplatte" na goglach VR
Plac przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Podczas pokazu goście będą mogli zapoznać się z odświeżoną wersją projektu zaprezentowanego po raz pierwszy 1.09.2020 roku. Został on rozbudowany o kolejne interakcje, a także dostosowany do norm WCAG 2.1Dzięki projektowi "Cyfrowe Westerplatte" można zwiedzić odtworzony cyfrowo fragment Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, w tym budynek stacyjny i teren przed bramą kolejową. Ponadto każdy użytkownik ma szansę prześledzić mało znaną, tragiczną historię zawiadowcy stacji - st. sierż. Wojciecha Najsarka - oraz uczestniczyć w ataku na bramę kolejową czy w odparciu natarcia przez placówkę "Wał".

godz. 20:15
Widowisko muzyczne 7 x Westerplatte
Plac przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
WIDOWISKO MUZYCZNE "7 X WESTERPLATTE"

Organizator: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Patronat honorowy: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, prof. Piotr Gliński
Partnerzy: PKN ORLEN, Energa Grupa ORLEN
Patroni medialni: Polskie Radio S.A., TVP S.A.
Producent wykonawczy: TVP S.A. Oddział w Gdańsku
Producent wykonawczy artystyczny: Art Zone Events
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Przeczytaj także

Opinie (1)

  • 9 znanych obrońców?

    Znana sa tożsamości 9 odkopanych,odnalezionych na Westerplatte obroncow??? Wiadomo o 5 zidentyfikowanych... .

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.