• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Obchody 78. rocznicy wybuchu II WŚ

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, dr Karol Nawrocki i Kierownik Oddziału Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, Mariusz Wójtowicz-Podhorski zapraszają 1 września 2017 r. na obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Relacja z imprezy

cze 7

środa, godz. 10:00

Gdańsk, ul. M. Skłodowskiej-Curie 3a
Na zaproszenie
W związku z uroczystością Muzeum II Wojny Światowej przygotowało otwarcie wystawy archeologicznej i koncert pieśni patriotycznych oraz szereg wydarzeń towarzyszących. Z samego rana zapraszamy wszystkich zainteresowanych na "Poranek w Muzeum". W ramach specjalnych godzin otwarcia, wystawa główna jest czynna od godz. 6.00. Bilety na niestandardowe zwiedzanie można nabyć wyłącznie 1 września w kasach Muzeum.

Następnie, o godz. 9.00 zachęcamy do wzięcia udziału w otwarciu wystawy czasowej "Westerplatte w 7 odsłonach" - prezentacji zabytków pierwszego etapu badań archeologicznych na Westerplatte. To wystawa czasowa w Muzeum II Wojny Światowej, która ukazuje najciekawsze zabytki odnalezione w trakcie pierwszego etapu badań archeologicznych przeprowadzonych na obszarze Pomnika Historii Pole Bitwy na Westerplatte. Za pomocą ok. 200 eksponatów, pokazano w siedmiu tematycznych odsłonach dramat siedmiodniowych walk, w trakcie których nieliczni polscy obrońcy zostali dosłownie zasypani przez Niemców tysiącami bomb i pocisków.
Archeolodzy wydobyli na światło dzienne cudem ocalałe przedmioty, wiele z nich z unikalnym kontekstem, świadczące o życiu przed i po Wielkiej Bitwie. Wystawa będzie prezentowana w sali wystaw czasowych, od 1 września 2017 do 15 marca 2018.

Z otwarciem wystawy połączono uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Muzeum II Wojny Światowej a Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

Na zakończenie, o godz. 19.00 Muzeum wraz ze współorganizatorami przygotowało koncert pieśni patriotycznych w nowoczesnej oprawie. II Koncert Niepodległości "Westerplatte" jest w całości poświęcony młodzieży walczącej o Niepodległość Rzeczypospolitej. To wydarzenie wyjątkowe na polskiej scenie muzycznej. Na jego repertuar składają się m. in. współczesne aranżacje pieśni patriotycznych. Twórcy II Koncertu Niepodległości "Westerplatte" wypracowali własny styl muzyczny, który definiują jako muzyka hybrydowa. W kompozycjach współistnieją i przenikają się wzajemnie różne gatunki muzyczne, jak m.in. jazz, rock, blues, muzyka klasyczna i elektroniczna, poezja śpiewana, a nawet odgłosy natury czy nagrania archiwalne.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
pl. Władysława Bartoszewskiego 1, 80-862 Gdańsk
tel./fax: +48 58 323-75-20, 58 323-75-30
sekretariat@muzeum1939.pl
www.muzeum1939.pl

1 września 2017 (piątek)

- 6.00 "Poranek w Muzeum" - specjalne godziny otwarcia Muzeum II Wojny Światowej,
zapraszamy do zwiedzania od godz. 6.00 do 19.00 (bilety na niestandardowe godziny
zwiedzania można kupić 1 września w kasach Muzeum)

- 9.00 Otwarcie wystawy czasowej "Westerplatte w 7 odsłonach" - prezentacja zabytków
pierwszego etapu badań archeologicznych na Westerplatte.

- Uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i
Więźniów Politycznych PRL w Warszawie

- 19.00 II Koncert Niepodległości "Westerplatte" z muzyką hybrydową i współczesnymi
aranżacjami pieśni patriotycznych. Zadaszona widownia przy ul. mjr. H. Sucharskiego,
obok plaży na Westerplatte


WSTĘP WOLNY

Opinie