• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Obchody 73. rocznicy rozstrzelania Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku

Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz oraz Prezes Poczty Polskiej S.A. zapraszają do udziału w uroczystości z okazji obchodów 73. rocznicy rozstrzelania Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.

Uroczystość odbędzie się w piątek, 5 października 2012 r. o godz. 11.00 na Cmentarzu - Pomniku Bohaterów "Zaspa" w Gdańsku przy ul. Chrobrego 80.

Program uroczystości:
- godz. 10:40 - spotkanie przy pomniku - mogile Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku na Cmentarzu - Pomniku Bohaterów "Zaspa"
- godz. 11:00 - odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej
- wystąpienie Zastępcy Prezydenta Miasta Gdańska Pani Ewy Kamińskiej
- wystąpienie Członka Zarządu Poczty Polskiej S.A. Pana Pawła Włocha
- modlitwa, ks. kanonik Bernard Zieliński - proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. Św. Antoniego Padewskiego
- złożenie wieńców i wiązanek kwiatów (proszę o przygotowanie wizytówek)
- odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej
- zakończenie uroczystości

Uroczystość na Cmentarzu poprzedzi Msza św. w intencji 38. zamordowanych na gdańskiej Zaspie Pocztowców oraz w intencji ich rodzin. Zostanie ona odprawiona w piątek, 5 października 2012 r., o godzinie 9.00 w Parafii rzymskokatolickiej pw. Św. Antoniego Padewskiego w Gdańsku - Brzeźnie przy ul. Dworskiej 2. Mszę św. koncelebrować będzie ksiądz kanonik Bernard Zieliński.

Po zakończeniu Mszy św. nastąpi przemarsz uczestników na Cmentarz - Pomnik Bohaterów "Zaspa".

Poczta Polska w Gdańsku. Nowe spotkania z historią

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska rozpoczyna nowe spotkania z historią. W piątek, 5 października br. rusza nowy cykl przygotowany przez placówkę - coroczne spotkania z historią Pomorza Gdańskiego w latach II wojny światowej.

Celem spotkań w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku jest upamiętnienie wykonania wyroku na pracownikach Poczty Polskiej, ukazanie roli pocztowców w społeczności Polonii Wolnego Miasta Gdańska, wojennych losów mieszkańców Gdańska i Pomorza Gdańskiego, przyczyn i skutków działań wojennych oraz budowanie świadomości historycznej i tożsamości kulturowej regionu - opowiada Ewa Malinowska, kierownik Poczty Polskiej, oddziału MHMG. W ramach spotkań w Muzeum Poczty Polskiej proponować będziemy każdego roku wykłady, prelekcje bądź panele dyskusyjne. Spotkania kierowane będą zarówno do dorosłych, jak i młodzieży.

Po zakończeniu uroczystości na Cmentarzu, w piątek, 5 października 2012 r. o godz. 13.30 wraz z Muzeum Stutthof, Instytutem Pamięci Narodowej, Okręgową Komisją Egzaminacyjną w Gdańsku, Poczta Polska zaprasza na Gdańską prezentację Teki Edukacyjnej "Pamiętamy, pamiętam.... Pomorze Gdańskie i obóz Stutthof 1939-1945" wydanych przez Muzeum Stutthof w Sztutowie i Instytut Pamięci Narodowej.

Spotkanie adresowane jest do pracowników instytucji naukowych, muzealników, pracowników dydaktycznych oraz wszystkich zainteresowanych prezentowaną tematyką. Spotkanie odbędzie się w siedzibie oddziału, przy ul. Obrońców Poczty Polskiej 1/2 w Gdańsku.

Teka Edukacyjna to siedemnaście bogato ilustrowanych scenariuszy lekcji pokazujących m.in. historie zwykłych ludzi w czasach wojny, losy Kaszubów, sylwetki komendantów obozu koncentracyjnego Stutthof czy nazistowskie zbrodnie w Piaśnicy.

Przeczytaj także

Opinie