stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

ORGANy PLUS+ : Traverso

Wydarzenie w ramach

Rund um Bach I
Markus Schwenkreis (Szwajcaria) organy
Liane Ehlich (Szwajcaria) flet traverso
Renate Sudhaus (Szwajcaria) flet traverso

cze 26

sobota, godz. 20:00

bilety 55 zł
Kup bilet
Kościół OO. Franciszkanów p.w. Św. Trójcy

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W ramach trzeciego koncertu jesiennej edycji festiwalu ORGANy PLUS+ który odbędzie się w piątek 13 października we franciszkańskim kościele Św. Trójcy oficjalnie zamkniemy drugi etap odbudowy historycznych organów Mertena Friese. Instrument ten skład się z pięciu niezależnych sekcji Hauptwerku, Brustwerku, Rückpositivu, Gross Pedal i Klein Pedal. W roku 2013 zrekonstruowaliśmy jedną sekcję, teraz - trzy kolejne. Pozostała tylko jedna - główna - której rekonstrukcja zakończy się w przyszłym roku. Każda z sekcji to nowe możliwości brzmieniowe. Usłyszymy je w trakcie koncertu w wyjątkowym wykonaniu wykładowców słynnej szwajcarskiej szkoły muzyki dawnej Schola Cantorum Basiliensis. Nazwiska kompozytorów począwszy od Jana Sebastiana Bacha i jego ukochanego syna - Wilhelma Friedemanna, poprzez ostatniego ucznia - Johanna Gottfrieda Müthela, aż po nie mniej słynnego Johanna Joachima Quanza są znane, ale ich kompozycje, które wykonają znamienici goście do tej pory nie były w Gdańsku wykonywane. Flety Trawerso zyskały uznanie w osiemnastym wieku stając się niejako ikoną nowej muzyki - stylu Galant.

Właściwości i specyficzny charakter brzmienia tego instrumentu, tak inny od brzmienia fletów prostych, spowodowały, iż do dzisiaj funkcjonuje w świecie muzycznym na specjalnych prawach. Jego barokowa wersja jest jednak bardzo rzadko słyszana. Wszyscy artyści, choć o uznanej renomie, w Polsce wystąpią po raz pierwszy. Cieszymy się , że robią to właśnie w Gdańsku inaugurując inny unikatowy instrument. Nie tylko miejsce koncertu związane będzie z Gdańskiem, również repertuar. Markus Schwenkreis jest wybitnym improwizatoremi przywita się z polską publicznością premierową improwizacją na temat fugi gdańskiego kompozytora - Daniela Magnusa Gronaua. To już tradycja naszych koncertów. Nie wiem jak Państwu, ale łatwiej chyba wybrać się na koncert profesorów słynnej bazylejskiej Scholi Cantorum do Gdańska, niż pojechać na ich koncert do Szwajcarii...jak to mówią...góra do Mahometa...czy jakoś tak. Druga szansa, żeby ich posłuchać się nie pojawi. Na pewno nie w tym roku. Zapraszamy więc do kościoła Św. Trójcy.

Festiwal ORGANy PLUS+ jest unikalną platformą realizacji i prezentacji muzyki spisanej do końca osiemnastego wieku w sposób jak najbardziej zbliżony do oryginału. Zarówno artyści jak i słuchacze będą mieli niepowtarzalną nigdzie indziej w Polsce możliwość kontaktu z muzyką dawnych mistrzów w takiej formie, w jakiej muzyka ta była prezentowana po raz pierwszy.

Światowej sławy artyści z Włoch, Szwajcarii, Holandii, Niemiec, Finlandii i Polski, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy , oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana gdzie indziej w Polsce wprowadzą nas w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków.
Festiwal ORGANy PLUS+ zaprasza na krótką podróż w czasie !

Markus Schwenkreis

Improvisation - Praeambulum d-moll (na podstawie tematu fugi Daniela Magnusa Gronaua)

Wilhelm Friedemann Bach (1710-1784)

Sonate für zwei Flöten F 59
Allegro ma non troppo - Cantabile - Allabreve - Gique

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

Partita <> BWV 768 (wczesna wersja z manuskryptu P 802 tylko z 4 wariacjami)
Sonate G-Dur für zwei Flöten und Basso continuo BWV 1039
Adagio - Allegro ma non presto - Adagio - Presto

Johann Gottfried Müthel (1728-1788)

Fantasie F-Dur

Johann Joachim Quantz (1697-1773)

Sonate e-Moll für zwei Flöten und Basso continuo QV 2:22 (2: Anh. 14)
Adagio - Allegro - Largo - Presto

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.