stat
PATRONAT

ORGANy PLUS+: Muzyka w Polsce u progu epoki Wazów

Festiwal ORGANy PLUS+ 2019 JESIEŃ: Muzyka w Polsce u progu epoki Wazów.

4.10.2019 + Bas
godz. 19.00
Muzyka w Polsce u progu epoki Wazów
Marcin Szelest (Kraków) - organy
Stephan MacLeod (Szwajcaria) - bas

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, Gminy Miasta Gdańska i Samorządu Województwa Pomorskiego.

Festiwal ORGANy PLUS+ jest członkiem European Festival Associacion EFFE.

Jesienna edycję festiwalu ORGANy PLUS+ rozpoczniemy w piątek 4 października mocnym uderzeniem - muzycznym trzęsieniem ziemi. Dwóch niezrównanych artystów - wybitny organista krakowski Marcin Szelest i światowej sławy szwajcarski bas Stephan Macloud z Lozanny przygotowali premierowy program złożony z kameralnych kompozycji sakralnych tworzonych i wykonywanych w kościołach i klasztorach Pierwszej Rzeczypospolitej na przełomie wieków szesnastego i siedemnastego, a więc z czasów powstania organów w kościele Św. Trójcy, z czasów największej świetności Polski, z czasów gdy włoska dominacja w muzyce Europejskiej właśnie się zaczynała wraz z powstaniem tzw. Seconda Practica. To będzie pierwsza odsłona trzydniowego tryptyku poświęconego włoskim kontekstom w polskiej muzyce późnego renesansu i wczesnego baroku.

Gdy słuchamy muzyki dawnych mistrzów, zastanawiamy się często, jak to było, gdy prezentowano ją po raz pierwszy naszym przodkom - jak ona brzmiała, jakich doznawali emocji. Marzymy o tym, aby przenosiła nas do tamtych minionych czasów, aby choć na chwilę poczuć się jak rozmiłowany w Sztukach wszelakich człowiek doby renesansu, baroku, czy klasycyzmu, albo przybysz olśniony blaskiem i pięknem Nieznanego...

Kolejny etap takiej właśnie podróży w czasie chcielibyśmy Państwu zaproponować w ramach festiwalu ORGANy PLUS+, którego jesienna edycja odbędzie się w gdańskim kościele franciszkanów p.w. Św. Trójcy w dniach 4-13 października 2019 roku. Głównym towarzyszem naszej podróży będą unikatowe w skali europejskiej wielkie barokowe organy, które po wielu latach cierpliwej rekonstrukcji odzyskały swój niepowtarzalny blask. Festiwal ORGANy PLUS+ artystycznie nawiązuje do idei rekonstrukcji. Koncerty, na które Państwa zapraszamy, tylko z nazwy będą wydarzeniami, do których przyzwyczaiły nas sale koncertowe. W rzeczywistości będą artystycznym eksperymentem, próbą odtworzenia nie tylko samej muzyki w kształcie jak najbardziej zbliżonym do pierwowzoru, ale również próbą odtworzenia pewnej tradycji muzycznej i sytuacji estetycznej, które miały miejsce w dawnym renesansowym, czy barokowym Gdańsku.

Oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy , oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana gdzie indziej w Polsce pomogą nam wejść w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków.

Pozwólmy sobie na kolejną podróż w czasie! Zapraszamy!

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  25 zł
 • Bilet ulgowy
  10 zł
Bilety można nabyć na godzinę przed koncertem w kasie na dziedzińcu
Kościoła pw. Św. Trójcy
ul. Św. Trójcy 4
80-822 Gdańsk
oraz na bilety@organyplus.com
Miejsca na koncerty nie są numerowane.

Cena biletów: 25 PLN – normalny, 10 PLN - ulgowy
Bilety ulgowe przysługują:

studentom (z ważną legitymacją)
posiadaczom Karty do Kultury
posiadaczom KARTY DUŻEJ RODZINY
Patronom Piszczałek
Bezpłatne wejście przysługuje: młodzieży szkolnej, studentom uczelni artystycznych oraz emerytom i rencistom
bilety 15-35 zł
Kup bilet
bilety 25 zł
ulgowy 10 zł

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Najpopularniejsze wydarzenia

 • 3 godz
 • |
 • 12 godz
 • |
 • 3 dni
 • |
 • 7 dni