stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

ORGANy PLUS+ : Monteverdi

Wydarzenie w ramach

Non Teme Durezza, Non Sfugge Asprezza
Mauricio Croci (Szwajcaria) klawesyn, organy
Kościół OO. Franciszkanów p.w. Św. Trójcy

cze 26

sobota, godz. 20:00

bilety 55 zł
Kup bilet
W środę 11 października wraz z Inauguracją jesiennej edycji festiwalu ORGANy PLUS+ rozpoczniemy kolejną muzyczną podróż w czasie. Tym razem przeniesiemy się do czasów muzycznej rewolucji przełomu szesnastego i siedemnastego wieku, której bohaterem stał się Claudio Monteverdi. To właśnie za jego życia muzyka zaczęła się przepoczwarzać z tajemnej nauki wykładanej na równych prawach wraz z geometrią i arytmetyką w ramach Trivium - najwyższego stopnia w ówczesnym systemie nauczania, w nie mniej enigmatyczną sztukę, która miała opisywać i wywoływać uczucia. Rewolucja pod nazwą Opera zdobywała sobie coraz większe rzesze zwolenników, ale skądś pochodziły pomysły, gdzieś musiano eksperymentować z formą, harmonią i melodią. Tym polem była muzyka instrumentalna, a w szczególności muzyka klawiszowa, która dawała szerokie pole do poszukiwań. W końcu te rewolucyjne poszukiwania muzyczne nazwano stylem fantastycznym - stilus fantasticus, w którym ponoć wszystko jest dozwolone...

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Także wtedy, gdy nie było w pobliżu innych instrumentalistów , czy , zwłaszcza , śpiewaków, instrumenty klawiszowe dawały możliwość obcowania z popularnymi melodiami, a na dodatek pozwalały trochę "powariować" na ich temat. No i w końcu - taniec. W tej dziedzinie instrumenty klawiszowe także stanowiły nieocenioną pomoc , aby bez zbędnych kosztów móc trochę poćwiczyć figury przed kolejnym balem...Te wszystkie rodzaje muzyki usłyszymy w błyskotliwym wykonaniu włoskiego mistrza organów i klawesynu, który obecnie jest profesorem Uniwersytetu w szwajcarskim Fryburgu - Mauricia Crociego.

Festiwal ORGANy PLUS+ jest unikalną platformą realizacji i prezentacji muzyki spisanej do końca osiemnastego wieku w sposób jak najbardziej zbliżony do oryginału. Zarówno artyści jak i słuchacze będą mieli niepowtarzalną nigdzie indziej w Polsce możliwość kontaktu z muzyką dawnych mistrzów w takiej formie, w jakiej muzyka ta była prezentowana po raz pierwszy.

Światowej sławy artyści z Włoch, Szwajcarii, Holandii, Niemiec, Finlandii i Polski, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy , oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana gdzie indziej w Polsce wprowadzą nas w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków.
Festiwal ORGANy PLUS+ zaprasza na krótką podróż w czasie !

Klawesyn

Peter Philips (ca 1561 - 1628)

Fantasia in [d]
Amarilli di Giulio Romano

Girolamo Frescobaldi (1583 - 1643)

Aria detta la Frescobalda - Monicha - Balletto (Autograph Bn Paris)
Cento partite sopra Passacagli (II Libro di Toccate, 1627)

Giovanni DE MACQUE (1550 - 1614)

Consonanze stravaganti

Claudio Monteverdi

"Lasciatemi morire", intavolato

Heinrich Scheidemann (ca 1595-1663)

Galliarda in d

Organy

Claudio Monteverdi (1567-1643)

"Questi vaghi concenti", intavolato

Girolamo Frescobaldi (1583 - 1643)

Canzon Terza (II Libro di Toccate, 1627)

Tarquinio Merula (1595 - 1665)

Toccata et genus cromaticum del I tono

Louis Couperin (1626 - 1661)

Fantasie Duretez

Mathias Weckmann (1616 - 1674)

Canzona ex d

Dietrich Buxtehude (1637-1707)

Toccata in d

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.