stat
Impreza już się odbyła

"ODnowa" - koncert z okazji 120. rocznicy urodzin Mariana Hemara

Zapraszamy na koncert "ODnowa" z okazji 120. rocznicy urodzin Mariana Hemara, wybitnego poety oraz satyryka. Występowi orkiestry, solistów i oktetu wokalnego towarzyszyć będą wizualizacje przygotowane w oparciu o materiały archiwalne. Wydarzenie zostanie wyemitowane o godz. 17.30 w mediach społecznościowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz na antenie TVP Historia.

kwi 15

czwartek, godz. 20:00

Wydarzenie Online
Wstęp wolny
Marian Hemar był poetą lirycznym, niedościgłym satyrykiem, twórcą sztuk teatralnych, błyskotliwych skeczy i monologów, największym "szlagiermacherem" przedwojennym, autorem ponad 3000 piosenek, (m.in.: "Kiedy znów zakwitną białe bzy", "Ten wąsik", "Upić się warto" czy "Nikt tylko ty") do najlepszych międzywojennych kabaretów: "Qui Pro Quo", "Banda" i "Morskie oko". Bawił i wychowywał, nie stronił od kulturalnego żartu i mądrego, satyrycznego komentarza, a jednocześnie był bezkompromisowym patriotą, do końca życia oddanym ojczyźnie. Potwierdza to fakt, że Marian Hemar walczył w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich, i nawet tam organizował dla żołnierzy wieczory kabaretowe, które dawały chwilę wytchnienia, mentalnego powrotu do normalności.
Muzyka rozrywkowa ubiegłego wieku, która była domeną Mariana Hemara, coraz częściej powraca do nas w nowych, uwspółcześnionych opracowaniach. Inicjatywy te podejmowane są zarówno przez zespoły muzyczne, jak i instytucje. Mnogość utworów śpiewanych przed wojną, a dziś już niestety zapomnianych, skłania Muzeum do podjęcia wyzwania edukacyjnego - przypomnienia ich współczesnemu odbiorcy.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Tytuł "ODnowa" nawiązuje nie tylko do prezentacji twórczości artysty w nowych, specjalnie na te okoliczność powstałych aranżacjach, ale również do zaangażowania do projektu artystów młodego pokolenia: od aranżerów, poprzez kompozytorów niektórych melodii i wykonawców, a na dyrygencie skończywszy.

Więcej informacji o wydarzeniu na naszej stronie internetowej

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

  • muzyka poważna , dni otwarte
    kwi 15
    czwartek, g. 20:00
    Wydarzenie Online
    GRaMuz #31