• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

O czym szumią wierzby oruńskie?

Zapraszamy na (prawdopodobnie) pierwszą w historii premierę spektaklu szydełkowego! 1 czerwca o godz. 18.00 w ogródku przy Parku Schopenhauera (na tyłach Stacji Orunia) wystąpi Oruński Teatrzyk Szydełkowy. Wystawi teatralną opowieść z udziałem pacynek i aktorów pt. "O czym szumią wierzby oruńskie".

kwi 21

niedziela, godz. 10:00

Gdańsk,
bilety 35 zł
ulgowy 33 zł
Cała scenografia, pacynki, stroje dla lalek oraz dla aktorów pokazane na scenie są w całości wykonane ręcznie przez mieszkanki Oruni. W większości na szydełku...ale nie tylko! Liderka i pomysłodawczyni, Lucyna Korytowska wpadła na niezwykłym pomysł, aby konstrukcję dla teatrzyku zbudować z rur PCV! Tak, tak! Tych samych, które zwykle służą do naszych umywalek.

Proces twórczy trwał ponad 5 pięć miesięcy, jeśli nie liczyć wcześniejszych prac koncepcyjnych. Spektakl ma charakter międzypokoleniowy, bo do szydełkujących seniorek i konstruujących obudowę seniorów dołączyło młodsze pokolenie. Oruński Teatrzyk Szydełkowy jest owocem ich wspólnej pracy. Liderką grupy jest orunianka Lucyna Korytowska. Dobrym duchem wspierającym przedsięwzięcie - Aleksandra Abakanowicz, do niedawna animator kultury w Stacji Orunia. Spektakl wyreżyserowała Monika Jarząbek, z wykształcenia teatrolog i pedagog teatralny, a na co dzień kierowniczka Stacji Orunia.

Sztuka powstała na podstawie autorskiej "Legendy o oruńskiej syrenie i zatrzymanym czasie". Stworzył ją profesor Jerzy Samp, pierwszy laureat medalu Kawalera Oruńskiej Syrenki przyznawanego m.in. za popularyzację wiedzy o dzielnicy i wkład w rozwój miasta. Legenda nawiązuje do wydarzeń z roku 1734, kiedy gdańszczanie bronili króla Stanisława Leszczyńskiego przed wojskami rosyjsko-saksońskimi. Utwór pochodzi ze zbioru "Legendy Gdańskie" wydanego w 1992 roku przez Oficynę Wydawniczą Graf.

Oruński Teatrzyk Szydełkowy jest dziełem mieszkanek i mieszkańców dzielnicy. Ich historia sięga 2016 roku, kiedy powstał projekt ZDolna Orunia aktywizujący utalentowanych oruniaków. Stworzyły go Lucyna Korytowska - tutejsza seniorka oraz Aleksandra Abakanowicz, ówczesna pracownica Stacji Orunia. Pokłosiem projektu było wytworzenie się grupy Oruńskich Szarpidrutek, które od 3 lat co tydzień spotykają się w Stacji Orunia, aby we wspólnym gronie rozwijać pasję jaką jest szydełkowanie. Oruńskie Szarpidrutki mają na swoim koncie wcześniejsze działania społeczne. Jednym z nich było własnoręcznie wykonanie przez orunianki specjalnych szydełkowych ośmiorniczek. Zostały one przekazane na rzecz wcześniaków, przebywających w szpitalnych inkubatorach.

Wstęp na spektakl jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy. Liczy się kolejność zgłoszeń. O kolejnych terminach spektaklu będziemy informować.

Opinie