• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Nowa Muzyka w Starym Ratuszu - koncert inaugurujący

Nadbałtyckie Centrum Kultury we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Muzyki Elektroakustycznej oraz Katedrą Kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku zapraszają na koncert z cyklu: Nowa Muzyka w Starym Ratuszu / Orient Express.

Pierwsza w tym roku i zarazem czternasta w całym cyklu edycja Nowej Muzyki w Starym Ratuszu upłynie pod znakiem muzyki z różnych stron świata - krajów Orientu, ale także polskiej. Usłyszymy m. in. kompozycje Pawła Mykietyna, Jacka Grudnia, a także autorskie dokonania SpectroDuo z Teheranu, czyli Martyny Koseckiej i Idina Samimi Mofakhama. Ponadto interesujące utwory innych twórców z Iranu, czy Turcji. W gronie wykonawców pojawi się także doskonale znany naszej publiczności akordeonista Paweł Zagańczyk".

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Program:

Jacek Grudzień Trees (1992) na saksofon altowy i taśmę 6:00
Idin Samimi Mofakham - saksofon altowy
Martyna Kosecka - komputer, dyfuzja dźwięku

SpectroDuo (Martyna Kosecka / Idin Samimi Mofakham) Noize Etudes (2015) na środki elektroniczne i projekcję wideo
Martyna Kosecka - instrumenty, środki elektroniczne, komputer
Idin Samimi Mofakham - instrumenty, środki elektroniczne, komputer
Dariusz Mazurowski - dyfuzja dźwięku

Mehmet Can Özer Reflections VIII (2018) na akordeon i taśmę - prawykonanie światowe
Paweł Zagańczyk - akordeon
Dariusz Mazurowski - komputer, środki elektroniczne, dyfuzja dźwięku

Martyna Kosecka Halos. Reflexes (2019) na saksofon altowy i taśmę - prawykonanie światowe
Idin Samimi Mofakham - saksofon altowy
Martyna Kosecka - komputer, dyfuzja dźwięku

Paweł Mykietyn Epifora (1996) na fortepian i taśmę
Martyna Kosecka - fortepian
Idin Samimi Mofakham - komputer, dyfuzja dźwięku

Idin Samimi Mofakham Ludus Consonus VI (2014) na skrzypce i taśmę
Paweł Kukliński - skrzypce
Idin Samimi Mofakham - komputer, dyfuzja dźwięku

Arshia Samsaminia Mantra (2018) na taśmę
Dariusz Mazurowski - komputer, dyfuzja dźwięku

Nima A. Rowshan Short Studies. Nr 1 (2017) na skrzypce i fale sinusowe
Paweł Kukliński - skrzypce
Dariusz Mazurowski - komputer, dyfuzja dźwięku


Martyna Kosecka - kompozytorka, pianistka i dyrygentka, lubiąca elektronicznie przetwarzać instrumenty akustyczne, poszukująca intensywnych barw i harmonii. Inspiruje się baśniami i mitami z różnych kultur oraz z zaangażowaniem animuje scenę muzyki współczesnej w Teheranie.

Urodziła się w 1989 roku w Gdyni i jest absolwentką (specjalność: fortepian) tamtejszej Szkoły Muzycznej I i II st. Następnie podjęła studia w Krakowie, gdzie na Akademii Muzycznej skończyła kompozycję w klasie Krzysztofa Meyera. Równolegle ukończyła studia z dyrygentury na tej samej uczelni u Rafała Delekty oraz u Szymona Bywalca w Katowicach. Brała także udział w kursach prowadzonych przez twórców takich jak Chaya Czernowin i Beat Furrer, Uroš Rojko i Martin Smolka, Caspar Johannes Walter i Carola Bauckholt.

Została m.in. finalistką Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Bairda w 2013 roku oraz laureatką 5-Minute Opera Competition na Muzycznym Biennale Muzyki w Zagrzebiu w roku 2015, zdobywała także liczne stypendia, m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Sapere Auso. Jej utwory wielokrotnie grano na Warszawskiej Jesieni, krakowskim AudioArt i aXes, Ostrava Days i Muzički Biennale Zagreb. W 2013 roku Martyna Kosecka i Idin Samimi Mofakham założyli Spectro Centre for New Music, organizujące m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej w Teheranie.

Idin Samimi Mokhafan ukończył teorię muzyki oraz kompozycję w Komitas State Conservatory w Erywaniu (Armenia) w klasie Ashota Zohrabyana.

Idin jest współzałożycielem i dyrektorem artystycznym "Spectro Center for New Music" (od 2013 r. - wraz z Martyną Kosecką, polskim kompozytorem i dyrygentem), współzałożycielem i konsultantem artystycznym w "Contemporary music Circle of Tehran Modern Art Museum". Od 2015 roku prowadzi Festiwal Muzyki Współczesnej w Teheranie, jedyny międzynarodowemu festiwal skupiający się na muzyce współczesnej i eksperymentalnej w Iranie, jako współzałożyciel, członek zarządu i kurator.

Jest stałym członkiem Irańskiego Towarzystwa Kompozytorów oraz wykładowcą wyższych szkół muzycznych i uniwersytetów w Teheranie. Jest także członkiem-założycielem Wydziału Kompozycji i Muzyki Uniwersytetu Stosowanej Nauki i Technologii w Teheranie. Jest profesorem gościnnym nie tylko w placówkach w rodzimym kraju, ale także gościnnym wykładowcą w Central Conservatory of Music w Pekinie, w Chinach, w Hochschule für Musik Carl Maria von Weber w Niemczech, Studia Muzyki Elektronicznej Akademii Muzycznej. w Krakowie, The Royal College of Music w Sztokholmie w Szwecji czy Universität für Musik und darstellende Kunst Graz w Austrii.

Miał zaszczyt być zaproszony jako kompozytor-rezydent na różne festiwale na całym świecie. Otrzymał także grant na rezydencję w centrum VISBY dla kompozytorów w Szwecji przyznany przez szwedzki zespół ds. grantów artystycznych w 2014 roku.

Muzyka Idina jest wykonywana i nagrywana przez zespoły, takie jak: Klangforum Wien, SEM Ensemble, Hermes Ensemble, Omnibus Ensemble, Moto Perpetuo, AuditivVokal Dresden, Kwartet Momenty, IAMA Trio, Ostravská Banda, Stockholm Saxophone Quartet, Xelmya Trio, aw Iranie głównie przez: Nivak Ensemble i Nilper Orchestra.

Jego dzieła ukazują tradycyjną i ludową muzykę Iranu w ujęciu współczesnym.

Koordynacja artystyczna, produkcja: Monika Łajming (NCK), Krzysztof Olczak (AMuz), Dariusz Mazurowski (PSeME).

Bilety w cenie 10 zł do nabycia na godzinę przed koncertem

Przeczytaj także

Opinie