• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Noc Naukowców w Hewelianum (1 opinia)

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak powstają szklane przedmioty? Ile siły trzeba mieć w płucach żeby wydmuchać prostą szklankę? A może po prostu zawsze chcieliście spróbować grawerowania na szkle? Teraz będziecie mieć taką okazję - specjalnie dla Was na Noc Naukowców do Centrum Hewelianum przyjedzie huta szkła. Czas na "Glass show"! Do Centrum Hewelianum przyjeżdża huta szkła! Nie cała oczywiście, ale jej mniejsza, mobilna wersja. W piecu o wielkości 120 na 120 cm rozpalone w 1300 stopniach Celsjuszach szkło będzie giętkie jak plastelina.

Każdy, kto przyjdzie 30 września do Centrum Hewelianum na Noc Naukowców będzie miał okazję spróbować swoich sił w dmuchaniu szklanych przedmiotów i ich ozdabianiu. - Pokazy dmuchania szkła w piecu hutniczym, to tylko jedna z atrakcji, jaką przygotowaliśmy na Noc Naukowców w Centrum Hewelianum. Fenicjanie 3 tys. lat temu wymyślili przyrząd - piszczałkę hutniczą, którą do dziś wykorzystuje się w tym fachu. I taką waśnie będziemy posługiwać się podczas "Glass show" - zachęcają Organizatorzy. Oprócz tego przygotowane będą warsztaty grawerowania szkła i wybijanie szklanych monet.

Warsztaty z grawerowania będą odbywały się co godzinę. Przygotowano cztery tury zajęć po ok. 45 minut każda. Każdorazowo może w nich uczestniczyć 20 osób. Obowiązują na nie darmowe bilety wstępu do zdobycia w dniu imprezy. Część z nich będzie można wygrać też w konkursie. Więcej informacji można znaleźć na profilu Centrum Hewelianum na facebook'u - śledźcie go, więc na bieżąco! Do tego Centrum Hewelianum zaprasza na wyjątkowy koncert, gdzie główne skrzypce zagra... szklany instrument. Nie zabraknie również quizów i zabaw podczas akcji-segregacji.

Ponadto wszystkie interaktywne wystawy Centrum Hewelianum będą otwarte przez cały czas trwania wydarzenia. Wstęp na nie w promocyjnej cenie - tylko za 5 zł!

Trochę historii o Nocy Naukowców
Pierwsze obchody Europejskiej Nocy Naukowców Centrum Hewelianum zorganizowało w 2009 r. Wtedy całe wydarzenie zdominowała fizyka i robotyka, a tłem była interaktywna wystawa "Energia, Niebo i Słońce". Zainteresowanie, jakim cieszyła się pierwsza Noc Naukowców w Hewelianum spowodowała, że co roku gdańskie centrum nauki, podczas tej jednej nocy, stara się pokazać naukę z innej strony. W kolejnych edycjach imprezy dołączyły nowe dziedziny - astronomia, biologia, chemia czy historia.

I tak w poprzednich latach można było wykonać zdjęcia przy pomocy teleskopu znajdującego się na Hawajach, brać udział w festiwalu gier planszowych, poławiać nietoperze czy też podziwiać show z udziałem boa tęczowego oraz pytona tygrysiego. W programie nie zabrakło również kuchni molekularnej czy kina 5D. Pomysłów na kolejne Noce Naukowców Centrum Hewelianum ma jeszcze całe mnóstwo

Przeczytaj także

Opinie (1)

 • brak organizacji i przygotowania

  O samym szkle dowiedzieć się w czasie tego wydarzenia nie było można:
  pokaz dmuchania szkła był zaplanowany dla garstki osób, cała reszta widziała plecy tych stojących w pierwszym rzędzie. W pierwszych rzędach dorośli ludzie, w kolejnych 6, 10-latki. Brawo!
  Koncert muzyczny Szkło ma głos: - jeden fragment utworu muzycznego zagranego na butelkach z wodą. Reszta kakafonia dźwięków wygrywana na instrumentach nie ze szkła.
  Warsztaty z grawerowania - jak ktoś dopchał się do rozdających darmowe bilety w ciągu pierwszych piętnastu minut wydarzenia, miał szansę wziąć udział w tych warsztatach.
  Pchanie się, przepychanie, zasłanianie, stanie w kolejkach - wspomnienia z Nocy Naukowców w Centrum Hewelianum.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

 • warsztaty , zajęcia rekreacyjne , trening
  lut 3-5
  piątek - niedziela, g. 10:00 - 22:00
  Gdańsk, Roll4all
  Hulajnoga na Skate-Arenie