• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Noc Naukowców - Kosmiczny Experyment!

Noc Naukowców w Centrum Nauki EXPERYMENT!
Kosmiczny EXPERYMENT! Zostań kosmonautą choć na jedną noc!

Nadchodzi Europejska Noc Naukowców. To niezwykłe święto nauki zainicjowane było już w 2005 roku przez Komisję Europejską. Odbywa się zawsze w ostatni piątek września, niemal we wszystkich krajach naszego kontynentu.

Z tej okazji, Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni przygotowało liczne atrakcje. Tematem przewodnim będzie poznawanie kosmosu i najnowszych odkryć astronomii. Podczas Kosmicznego EXPERYMENTU odbędą się warsztaty, na których goście poeksperymentują z pudełkiem umożliwiającym zamknięcie dźwięku! Edukatorzy zaprezentują, jak mogłyby wyglądać uprawy na Marsie. Na naszych gości czekać będą również niesamowite seanse w mobilnym planetarium oraz wykłady o ciekawostkach z astrofizyki.

Wstęp: 12 zł niezależnie od wieku*
*wyjątek: dzieci do 2 roku życia mają bezpłatny wstęp na wystawę.

Bilety w sprzedaży już od 15-ego września na stronie bilety.experyment.gdynia.pl do 30 września do godziny 15:00 lub do wyczerpania puli oraz w dniu wydarzenia od godz. 9:00 w kasach centrum.

SZCZEGÓŁY PROGRAMU:



NA SCENIE:



19:15 - Uroczyste powitanie gości oraz Kosmiczne Science Show - pokaz chemiczno - fizyczny.



Podczas pokazu poznacie naukowców próbujących wyjaśnić kosmiczne zagadki w swoim laboratorium. Przy pomocy doświadczeń fizycznych i chemicznych opowiedzą o gwiazdach oraz ogromnym (do -180°C) zimnie, które panuje w zacienionej przestrzeni kosmicznej.



NA WYSTAWIE:



Mobilne planetarium - Zapraszamy do podróży w kosmos! Planetarium zabierze widzów w niezwykłą podróż do najdalszych zakątków kosmosu, odkrywa i wyjaśnia niesamowite zagadki Wszechświata. Seanse wzbogacone są grami i doświadczeniami, które pozwolą utrwalić przedstawiony uczestnikom materiał. Nasze pokazy dostarczają niezapomnianych wrażeń i przeżyć. Dzięki przenośnemu planetarium można z bliska zobaczyć planety, ich księżyce, odległe galaktyki, piękne mgławice oraz wiele innych ciekawych zjawisk występujących we Wszechświecie.

Miejsce: wystawa przed Hydroświatem.

Obowiązują zapisy! Liczba miejsc ograniczona (30 osób na seans) ze względu na komfort gości!

Prosimy o rejestrację telefoniczną pod numerem 58 698 21 37.

19:00 - 23:00 - Pokaz łazika marsjańskiego LEM - Studenci Politechniki Gdańskiej tworzący grupę Nex Robotics zbudowali łazik marsjański. Nazwali go Lem - oczywiście na cześć Stanisława Lema, wspaniałego pisarza science fiction, filozofa i futurologa. Podczas Nocy Naukowców zaprezentują wszystkie  możliwości łazika!

Miejsce: wystawa przed Hydroświatem.



19:00 - 23:00 - Kosmiczne experymenty - zapraszamy na otwarte warsztaty, na których będzie można wykonać kosmiczny hologram, przetestować przetestować technologie, które przyczyniły się do eksploracji kosmosu, sprawdzić działanie paneli słonecznych i przekonać się, dlaczego  najefektywniejsze są właśnie w przestrzeni kosmicznej. Będzie można wykonać doświadczenia, które pokażą jak zachowują się różne przedmioty w próżni.

Miejsce: salka na wystawie Hydroświat.



Trzy pokazy audiowizualne (każdy trwa 15 minut):




  • Big Bang Theory - zapraszamy na audiowizualny pokaz, który wyjaśni wszystkim zainteresowanym Teorię Wielkiego Wybuchu. Kiedyś naukowcy sądzili, że wszechświat jest statyczny - czyli nie kurczy się ani nie rozszerza. Obecnie wiemy już, że Wszechświat wciąż się rozszerza. Podczas pokazu, zobaczymy, jak prawdopodobnie wyglądała pierwsza minuta po narodzinach Wszechświata

  • Układ Słoneczny - zapraszamy na audiowizualny pokaz, podczas którego dowiemy się o odległościach i matematyce w kosmosie. Jak daleko znajdują się od siebie planety? Ile czasu trzeba by przedostać się z jednej do drugiej? Co to jest rok świetlny?

  • Życie astronauty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - zapraszamy na audiowizualny pokaz, podczas którego goście przekonają się jak wygląda codzienność astronautów w przestrzeni kosmicznej. Czynności, takie jak np. mycie włosów są bardzo utrudnione przez występujący tam stan nieważkości.

    Miejsce: salka na wystawie Akcja: Człowiek.



19:00 - 23:00 - Kosmiczna farma - zapraszamy na prezentacje, podczas których pokażemy gościom, jak wygląda uprawa roślin w przestrzeni kosmicznej.

- Jak wygląda gwiaździste niebo nad Gdynią?  - Przemysław Rudź,  specjalista pracujący w Polskiej Agencji Kosmicznej oraz aktywny członek Pomorskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii zaprezentuje gościom nasze niebo jako świat mgławic, galaktyk, planet, komet i planetoid

Miejsce: salka na wystawie Drzewo Życia.



19:00 - 23:00 -  Zostań operatorem łazika marsjańskiego! Gra interaktywna, podczas której goście będą mogli wcielić się w rolę kosmonauty sterującego każdym ruchem łazika na powierzchni czerwonej planety.

Miejsce: stanowisko paleontologiczne na wystawie Drzewo Życia.



19:00 - 23:00 - Zdjęcia z kosmosu, czyli specjalnie przygotowana fotobudka, dzięki której nasi goście będą mogli wykonać pamiątkowe zdjęcia w kosmicznej aranżacji. Każdy otrzyma wydruk  fotografii i wersję cyfrową na adres mailowy. 

Miejsce: Stanowisko na wystawie fizycznej Niewidoczne siły.



NA SALI KINOWEJ:



10 faktów z astrofizyki, o których musisz wiedzieć - interaktywny cykliczny wykład eksperta. Podczas wykładu uczestnicy zostaną zapoznani (a nawet będą mogli sprawdzić sami) z dziesięcioma (subiektywnie najważniejszymi) teoriami wyjaśniającymi, jak działa Kosmos.



Prowadzący: prof. dr hab. Wiesław Laskowski z Instytutu Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego.



Wykład odbędzie się w czterech odsłonach, aby każdy z zainteresowanych gości mógł wziąć w nim udział (w sali kinowej może przebywać jednocześnie 90 osób).

Godziny prelekcji: 20:30, 21:00, 21:30, 22:00.

Przeczytaj także

Opinie