stat
Impreza już się odbyła

Noc Muzeów: Dwór Artusa

Wydarzenie w ramach

Ponad 2 tys. lat temu wielotysięczny rozentuzjazmowany tłum zbierał się w amfiteatrach by przyglądać się zmaganiom wojowników rzymskich aren , gladiatorom. Rok 2012 to czas gdy emocje jakie niegdyś wywoływały krwawe widowiska rzymian zagoszczą w Gdańsku dzięki współzawodnictwie piłkarzy podczas Euro 2012.

5 grudnia 2021 - 31 stycznia 2022, godz. 16:00 - 22:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

To co dziś nazywamy współzawodnictwem sportowym możemy wywodzić od greckich agon będących rywalizacją zarówno w sporcie jak i sztuce. Na przygotowanych stanowiskach edukacyjnych zwiedzający będą mogli dowiedzieć się jak wyglądała kwestia postrzegania współzawodnictwa sportowego przez starożytnych Greków. Jaką rolę odgrywał sport w procesie wychowawczym, i wreszcie jakie zależności Grecy dostrzegali pomiędzy sportem a przygotowaniem bojowym swoich hoplitów. Odwiedzający będą mogli zobaczyć podstawowe sprzęty wykorzystywane przez greckich atletów, haltery do skoku w dal, dysk kamienny, aryballosy czy strygilisy.

Czy rzymskie widowiska z udziałem gladiatorów można zaklasyfikować jako wydarzenia sportowe, czy były to tez jedynie krwawe przedstawienia organizowane ku uciesze tłumów? Na te pytania odpowiedzą gladiatorzy, którzy zaprezentują swój ekwipunek i opowiedzą o realiach życia wojowników aren z 1 w n.e.

Pokazy i stanowiska edukacyjne będą podzielone na dwa nurty :
a) jedne dotyczące aspektów życia codziennego związanych ze sportem w starożytności

Począwszy od możliwości oglądnięcia/dotknięcia przedmiotów wykorzystywanych przez atletów greckich skończywszy na smakołykach antycznej kuchni śródziemnomorskiej.
Będzie to też doskonała okazja by dowiedzieć się co jadali starożytni sportowcy oraz jak wyglądała ich codzienność. Osoby opowiadające będą ubrane w stroje, legionistów, gladiatorów oraz osób cywilnych z epoki co pozwoli na dokładniejsze "zanurzenie" osób zwiedzających w przedstawianą rzeczywistość.

b) drugie dotyczące armii rzymskiej i tzw. "prezentacji arturiańskiej"

W tym m.in. przedstawienie musztry rzymskiej , elementów walki oraz szczegółowe prelekcje na temat wyposażenia rzymskich legionistów

Dwór Artusa
ul. Długi Targ 43/44, Gdańsk
godziny otwarcia: 19.00 - 1.00
wstęp: 1zł

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.