• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Noc Fado

13 listopada 2023 roku o godzinie 20:00 Stary Maneż stanie się areną niezwykłego wydarzenia, które przeniesie nas do serca Portugalii i przyniesie nam zmysłową tęsknotę i pasję. Bo fado to nie tylko koncert, to prawdziwe przeżycie, które zainspiruje do refleksji i wsłuchania się w piękno portugalskiej tradycji muzycznej. Ana Rita Prada i Francisco Moreira, dwoje utalentowanych muzyków, zapewnią nam niezapomniany wieczór, podczas którego pieśni staną się mostem pomiędzy sercami artystów a publicznością.

Z pewnością będzie to wieczór pełen emocji i nostalgii, podczas którego muzyka zabrzmi w niecodziennej oprawie. Niepodrabialnego portugalskiego bluesa zaprezentuje nam dwoje wybitnych artystów. Francisco Moreira to niezwykle charyzmatyczny wokalista, który potrafi wciągnąć słuchacza w swój świat już od pierwszych dźwięków. Jego śpiew jest nie tylko melodyjny i wytworny, ale także przesiąknięty duchem tradycji, zaskakująco ożywczym i poruszającym. Jego wszechstronność nie odbiera autentyczności słów, które śpiewa, pozostając zawsze wiernym prawdzie wyrażanych emocji.

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Wyjątkowy wieczór tworzyć będzie również Ana Rita Prada, artystka, której przygoda z muzyką fado rozpoczęła się od najmłodszych lat. Jej talent i pasja do muzyki przeniosły ją do tradycyjnych domów Fado, gdzie współpracowała z najbardziej renomowanymi artystami portugalskiej sceny muzycznej. Jej głos emanuje szczerym uczuciem i siłą interpretacji, przenosząc słuchaczy w wielobarwny świat emocji.

Atmosfera wieczoru fado jest absolutnie niepowtarzalna i nieporównywalna z żadnym innym muzycznym nurtem. To pieśni, które opowiadają historie o miłości, tęsknocie i ludzkich przeżyciach. To moment, w którym każdy dźwięk wydobywa się prosto z serca, poruszając dusze słuchaczy w hipnotyzujący sposób, nawet mimo bariery językowej. Kto choć raz słyszał na własne uszy występ artysty fado, ten długo wraca pamięcią do tych magicznych chwil. Kto jeszcze nie miał okazji koniecznie musi poznać osobiście ten rdzennie portugalski fenomen.

Skład zespołu:
Francisco Moreira
Ana Rita Prada
Carlos Vicoso
Vasco Sousa
Francisco Pereira
Kwartet Virtuoso

FRANCISCO MOREIRA 
Francisco Moreira to kluczowe nazwisko nowej generacji fado. Obdarzony melodyjnym i urzekającym głosem, swoją autentycznością i zaangażowaniem porywa publiczność wszystkich pokoleń.
Od najmłodszych lat torował sobie drogę w muzyce i już teraz może pochwalić się licznymi osiągnięciami i znaczącymi momentami w swojej karierze. Godne uwagi są jego występy w sukcesach telewizyjnych, takich jak The Voice, zdobycie Grande Prémio Nacional de Fado RTP w 2013 roku oraz uznanie, jakie jego oryginalna twórczość otrzymała w głównych krajowych radiach, takich jak Antena 1, RádioAmália, Festival i Rádio Nova. Oprócz częstej obecności w renomowanych domach fado, Francisco Moreira miał zaszczyt uświetnić niektóre z największych scen w kraju, w tym Coliseu do Porto, Casa da Música, Centro Cultural de Belém i Casino Estoril. Miał okazję występować u boku takich sław fado jak Carminho, Rodrigo, Maria da Fé, Hélder Moutinho i Rodrigo Costa Félix.
W jego dyskografii wyróżniają się albumy "Sonho de UmFadista" (2011), "Kiko" (2016) i "Todos os Fados São Meus" (2020). Teraz, w 2023 roku, przygotowuje się do wydania "Lugar", pierwszego albumu, w którym wciela się w rolę kompozytora i autora tekstów. Oprócz jego własnych dzieł, na albumie znajdą się utwory Marco Oliveiry, João Couto, Pedro Fernandesa Martinsa, Vidala Assisa, Yuri Reisa oraz kultowego duetu João Monge i João Gila.
 
Ten nowy i ekscytujący etap, który prezentuje nam Francisco Moreira, potwierdza go jako artystę kompletnego, coraz bardziej pewnego siebie i wyjątkowego, obiecującego odcisnąć swoje piętno na fado i muzyce portugalskiej.
 
ANA RITA PRADA
Ana Rita Prada urodziła się i wychowała w małym miasteczku Trás-os-Montes, na północy Portugalii. Jej rodzice od zawsze wspierali jej talent muzyczny. W wieku 6 lat nieustannie śpiewała w domu i była zachęcana do prezentowania swoich zdolności  na prywatnych przyjęciach odbywających się u jej bliskich krewnych. W wieku 12 lat wzięła udział w znanym programie telewizyjnym pod tytułem Uma canção para ti, emitowanym na kanale ogólnokrajowym, gdzie demonstrując swoje zdolności jako młoda artystka dotarła do finału. Jej edukacja obejmowała specjalistyczne szkolenie w konserwatorium muzycznym, gdzie studiowała grę na fortepianie, teorię muzyki i śpiew. Co więcej, wszechstronny charakter i zainteresowania Any sprawiły, że równolegle studiowała nauki biologiczne, uzyskując tytuł magistra biologii molekularnej i genetyki. Początek jej kariery jako śpiewaczki Fado nastąpił, gdy w wieku 20 lat przeprowadziła się do Lizbony, gdzie połączyła swoje siły z kilkoma znanymi artystami występującymi w tradycyjnych domach Fado, w stolicy Portugalii.  Jako młoda profesjonalistka koncertowała między innymi w Portugalii, Hiszpanii, Szwajcarii i Kazachstanie. Obecnie Ana występuję regularnie w domach Fado w Alfama (Lizbona), np. w Guitarras de Lisboa.

Opinie 1 zablokowana

 • jazz , muzyka alternatywna , muzyka na żywo
  cze 14-31.01
  g. 20:00
  Sopot, Carnivale Club
  Jam Session Carnivale