stat
Impreza już się odbyła

Nauka palenia w piecu

Straż miejska zaprasza mieszkańców Gdyni na pokazy odgórnej metody rozpalania w piecu. Najbliższe spotkania warsztatowe odbędzie się 27 stycznia, na rogu ul. Dickmana i Bosmańskiej (Oksywie). Strażnicy będą uczyć bezpiecznego i ekonomicznego rozpalania w paleniskach.

Wielu mieszkańców samodzielnie ogrzewa swoje mieszkania i pomieszczenia, w których przebywają. Często nie zdają sobie sprawy z tego, że robią to nieprawidłowo. W ten sposób mogą narazić na niebezpieczeństwo siebie i innych, a także zanieczyszczać powietrze. Dlatego ważne jest, szczególnie w tym zimowym okresie, żeby wszyscy wiedzieli, jak bezpiecznie, poprawnie i wydajnie korzystać z domowych pieców. W zdobyciu takich umiejętności, pomagają gdyńscy strażnicy miejscy. W listopadzie przeszli oni szkolenie z prawidłowej obsługi kozy, czyli pieca, który służy do ogrzewania pomieszczeń. Teraz chętnie przekażą zdobyte informacje mieszkańcom. A to, że wiedza na ten temat jest potrzebna, pokazują statystyki.

W związku z tym, strażnicy miejscy w ramach projektu Korzystnego Ograniczenia Zanieczyszczenia Atmosfery przeprowadzają plenerowe pokazy edukacyjne. Mają dwa piece typu "koza", które służą do instruktażu dla mieszkańców. Strażnicy jeżdżą z nimi i pokazują, jak prawidłowo palić w piecu na paliwo stałe. A konkretnie prezentują tzw. odgórną metodę rozpalania. Pokazy polegają na ustawieniu obok siebie dwóch identycznych piecyków. Każdy z nich jest rozpalany tym samym paliwem, zazwyczaj węglem, ale dwiema różnymi metodami. Jedna jest prawidłowa, druga nie. Pokaz trwa około godziny. W pierwszym piecyku najpierw rozpala się podpałkę i potem zasypuje ją węglem. W efekcie piecyk kopci i wydobywa się z niego ciemny, nieprzyjemny dym. To metoda nieprawidłowa. Drugi piecyk najpierw napełniany jest paliwem, a dopiero na nie kładzie się podpałkę i ją rozpala. Tutaj dym wydobywający się z komina jest przezroczysty. To właśnie metoda rozpalania "od góry".

Pokaz organizowany we współpracy z dr Jarosławem Kłodzińskim, radnym Rady Miasta Gdyni.

Chętni do organizacji pokazu mogą przesłać swoje zgłoszenie na adres mailowy: straz_miejska@gdynia.pl. W treści koniecznie trzeba wskazać datę, godzinę i miejsce, w którym prezentacja ma się odbyć. Więcej informacji pod nr tel. 58 660 11 73, 58 663 79 86.

Przeczytaj także

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij