stat
Wydarzenie już się odbyło

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (2 opinie)

Patriotyzm, odwaga, niezłomność, tymi cechami odznaczali się żołnierze polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych bądźmy razem. W imieniu Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. Karola Nawrockiego, Dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku prof. Mirosława Golona oraz Proboszcza Parafii pw. św. Brygidy w Gdańsku ks. Prałata Ludwika Kowalskiego zapraszamy na wydarzenia mające w szczególny sposób uhonorować pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

PROGRAM WYDARZEŃ:

blues - koncerty w Trójmieście


09:30 - Apel pamięci, Pomnik Żołnierzy Wyklętych, skwer w okolicy ul. 3-go Maja w Gdańsku, organizator: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku
10:15 - Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Danuty Siedzikówny "Inki" oraz Feliksa Selmanowicza "Zagończyka", Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku, organizator: Instytut Pamięci Narodowej
11:00 - Msza Święta w Bazylice pw. św. Brygidy, organizator: Parafia pw. św. Brygidy
12:30 - Pokaz filmu "Milczące pokolenie", Kino Muzeum, organizator: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
18:00 - Koncert Lecha Makowieckiego i zespołu Zayazd, sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego, organizator: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, edukatorzy poprowadzą dla chętnych ZAJĘCIA EDUKACYJNE NA WYSTAWIE GŁÓWNEJ MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ W GDAŃSKU:

11.00 - Żołnierze Niezłomni
12.00 - Losy Polaków na wschodzie
13.00 - Żołnierze Niezłomni
14.00 - Losy Polaków na wschodzie


Osoby zainteresowane udziałem w zajęciach prosimy o potwierdzenie obecności pod nr tel. +48 58 760 31 97 w godz. 8.15-16.15.

Szczegółowy program wydarzeń dostępny pod adresem www.muzeum1939.pl.

Pokaz filmu "MILCZĄCE POKOLENIE" (reż. Paweł Domański, 47 min., 2019, Polska, dokumentalny)

DATA: 1 marca 2020 r. godz. 12:30
MIEJSCE: Kino Muzeum, poziom -3, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
WSTĘP: bezpłatny (darmowe wejściówki do pobrania w kasach biletowych)

Film "Milczące pokolenie" opowiada o powojennych losach żołnierzy Armii Krajowej - mordowanych, więzionych lub szykanowanych przez komunistyczną władzę w Polsce. Poznajemy w nim historię major Danuty Szyksznian-Ossowskiej. W 1944 roku została aresztowana przez NKWD i trafiła do więzienia w Wilnie. Po wielodniowych torturach wysłano ją do sowieckiego łagru. Po wojnie nie mówiła nikomu przez co przeszła, nawet własnej rodzinie. Była inwigilowana i zastraszana przez komunistyczne służby. Po latach milczenia jej historię poznaje wnuk Michał. Wyrusza on w podróż do Wilna, gdzie odnajduje nie tylko przerażającą prawdę o przeszłości swojej babci, ale również odpowiedzi na pytania o własną tożsamość. Wszystko to dzieje się w momencie, w którym naukowcy i historycy odnajdują szkielety skazanych na zapomnienie bohaterów - towarzyszy broni Danuty Szyksznian-Ossowskiej.

W pokazie uczestniczyć będą twórcy filmu, między innymi reżyser Paweł Domański oraz bohaterowie dokumentu - wśród nich Michał Szyksznian. Po zakończeniu projekcji zaplanowano rozmowę z zaproszonymi twórcami, którą moderować będzie dr Marek Szymaniak, kierownik Działu Naukowego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

KONCERT LECHA MAKOWIECKIEGO I ZESPOŁU ZAYAZD

MIEJSCE: Sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego, poziom -3, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
WSTĘP: 10 zł (dostępne w kasach biletowych Muzeum oraz na stronie https://bilety.muzeum1939.pl/
Uwaga! Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny przygotowaliśmy specjalną ofertę: przy zakupie 2 lub 3 biletów jeden jest darmowy, przy zakupie 4 lub 5 biletów dwa są darmowe.

Aby skorzystać z rabatu bilety zakupić można jedynie w kasach biletowych. Warunkiem uzyskania obniżki jest przedstawienie ważnej Karty Dużej Rodziny.

Na scenie wystąpią:
Lech Makowiecki - śpiew, gitara
Bożena Makowiecka - śpiew
Lech Bolibok - skrzypce, altówka, śpiew

Na scenie w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wystąpi Lech Makowiecki z zespołem Zayazd - jeden z najważniejszych bardów współczesnej piosenki. Kompozycje Makowieckiego są mocno zakorzenione w polskiej historii, odwołują się do rodzimej kultury i tradycji. Rekonstruują najszlachetniejsze, ale i najdramatyczniejsze momenty z naszej przeszłości, poruszając takie zagadnienia, jak między innymi hekatomba katyńska, tragedia Powstania Warszawskiego czy krwawa bitwa pod Monte Cassino. W utworach artysty znajdziemy wizerunki polskich władców, bohaterów i męczenników.

Na wszystkie wydarzenia organizowane w tym szczególnym dniu, serdecznie zapraszamy.

Przeczytaj także

Opinie (2)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.