• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Nabór do projektu. Orunianki Polki, gdańszczanki, patriotki | warsztaty historyczne

Kobiety z Oruni żyły tu, mieszkały, pracowały przez wieki. Działaczki, nauczycielki, artystki, filantropki czy wiemy o nich wystarczająco dużo? Projekt Orunianki Polki, gdańszczanki, patriotki jest okazją, by przyjrzeć się mieszkankom dzielnicy i temu, jak ich działalność wpłynęła na społeczne i kulturalne życie Oruni.

gru 5

wtorek, godz. 11:00

Trójmiasto, Online
Wstęp wolny
gru 13

środa, godz. 17:00

Gdańsk,
bilety 149 zł
Dlatego w ramach projektu Orunianki Polki, gdańszczanki, patriotki zapraszamy na cykl bezpłatnych warsztatów historycznych, który poprowadzą Anna Miler oraz Anna Zielińska-Fedoruk z grupy społecznej Metropolitanka. Warsztaty kierowane są dla wszystkich mieszkańców Gdańska, którzy interesują się historią Oruni, archiwalnymi poszukiwaniami i wydobywaniem zapomnianych albo nieznanych historii. Jeśli ktoś pamięta inspirującą nauczycielkę, pomocną lekarkę czy pielęgniarkę, a może aktywną działaczkę, która wszystko potrafiła załatwić czy znakomitą przedsiębiorczynię, w której sklepie świetnie się robiło zakupy, to te warsztaty są właśnie dla niego/dla niej.

Spotkania warsztatowe pomogą uczestnikom szukać w historiach, przekazach, źródłach rodzinnych informacji o ważnych dla społeczności kobietach oraz pozwolą na wspólne odkrywanie zapomnianych Orunianek i ich historii. Zebrane opowieści i miejsca posłużą do stworzenia wspólnej trasy w aplikacji na smartfon.
Spotkania odbywać się będą w Stacji Orunia GAK przy ulicy Dworcowej 9 w Gdańsku-Oruni.

Terminy warsztatów:
23.09.2023, g. 12.00-15.00
24.09.2023, g. 12.00-15.00
07.10.2023, g. 12.00-15.00
08.10.2023, g. 12.00-15.00
15.10.2023, g. 12.00-15.00

Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy: zapisystacja@gak.gda.pl. W tytule maila prosimy podać ORUNIANKI WARSZTATY
Zapisy odnoszą się jedynie do całego cyklu nie ma możliwość zapisów na jeden wybrany dzień warsztatowy.
Na Wasze zgłoszenia czekamy do 22.09.2023.
Regulamin i karta zgłoszenia dostępne na stronie organizatora.


Anna Miler  badaczka historii kobiet, animatorka kultury, działaczka społeczna, storytellerka. W ramach projektów Metropolitanka i Stocznia jest kobietą odkrywa i popularyzuje historię kobiet. Szlakami kobiet po Stoczni Gdańskiej i śladami Żydówek po gdańskim Głównym Mieście przez 11 lat oprowadziła kilkaset osób. Spędziła wiele godzin na kwerendzie archiwalnej i opracowywaniu relacji mówionych stoczniówek. W Dare IT prowadzi program mentoringowy dla kobiet szukających pierwszej pracy w IT.

Anna Zielińska-Fedoruk  herstoryczka, badaczka historii kobiet na Pomorzu, edukatorka, storytellerka. Autorka scenariuszy lekcji i warsztatów z zakresu szeroko pojętej edukacji. W ramach projektu Metropolitanka odkrywa i popularyzuje historię kobiet. Oprowadza szlakami kobiet po Stoczni Gdańskiej, a także szlakiem prekursorek i Żydówek. Prowadzi metropolitankowe media społecznościowe. Na co dzień pracuje w Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości.
 
Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Opinie