stat
Impreza już się odbyła

My tam budowaliśmy statki

Zapraszamy na czytanie performatywne - artystyczna interpretacja opowieści osnutych na zapisie rozmów z pracownicami i pracownikami byłej Stoczni Gdańskiej.

wrz 28

poniedziałek, godz. 19:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 10 zł
Kup bilet

Czytanie performatywne - to forma między zwykłym czytaniem a pełnoprawnym spektaklem - bohaterem jest Stocznia Gdańska. Poznamy historię pary pracowników stoczni, jest to fikcyjna kreacja autorska, ściśle jednak osadzona w realiach stoczni z czasów jej świetności. Tekst opowieści powstał na podstawie rozmów z pracownicami i pracownikami byłej Stoczni Gdańskiej, które przywołały wciąż żywe wspomnienia o pracy, stoczniowych obyczajach, kulturze, modzie, a także ważnych wydarzeniach historycznych. Czytanie performatywne jest współczesną, artystyczną interpretacją tych relacji.

Wydarzenie, na które Państwa zapraszamy, to pokłosie projektu NA STYKU, realizowanego w ECS od 2017 roku. Za cel obraliśmy sobie łączenie historii byłych pracowników Stoczni Gdańskiej z talentem i wrażliwością artystów. Podczas spotkań w ECS poznajemy życie byłych stoczniowców, inicjujemy spotkania dotąd nieznających się osób, szukamy miejsc i zdarzeń, w których ich historie się łączą, stykają. Zbieramy historie po to, aby za chwilę oddać je za pomocą sztuki - mówi Magdalena Fryze-Seroka z Działu Projektów Obywatelskich ECS.

Praca z ciałem, głosem, rysunek, działanie performatywne - każda z tych technik pozwala odzwierciedlić wspomnienia i doświadczenia uczestników projektu.

To oryginalny i zaskakujący sposób prezentacji stoczniowych historii. W ten sposób przywołujemy pamięć o miejscach, które znikają z mapy Gdańska albo zmieniają swój charakter - dodaje Magda Fryze-Seroka.

Co ciekawe, nad tokiem opowieści i ostatecznym kształtem scenariusza wspólnie pracowała grupa stoczniowców i mieszkańców Gdańska, łącznie ok. 50 osób. Historia stoczniowej pary może mieć swój ciąg dalszy, może być też uzupełniona o inne wątki. Czytanie performatywne jest stop-klatką tej opowieści.

Wydarzenie będzie można również zobaczyć w streamingu na facebooku.

scenariusz: Dorota Bielska
reżyseria: Jarosław Rebeliński
muzyka na żywo: Jan Elf Czerwiński, Marta Szotynska
występują: Jacek Gierczak, Kuba Kornacki, Hanna Miśkiewicz, Asia Tomasik-Gierczak, Krystian Wieczyński, Wioleta Karpowicz, Jadwiga Sankowska-Raftopulos, Piotr Srebrowski

Informacja o biletach

Rezerwacja miejsc online: www.1980gdansk.pl

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.