• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Muzyka w Teatrze: Tea-tralna jam session. Gospodarze - Staroniewicz/Bukowski/Ślefarski/Mackiewicz (1 opinia)

 • poniedziałek, 3 października 2011, godz. 21:00
 • Lokalizacja
  Tea-tralna Gdynia, Bema 26
 • Bilety
  10
  sprzedaż: 666-553-553

Tea-tralna, kontynuując najlepsze tradycje, ponownie sprowadziła jazz do foyer gdyńskiego Teatru Miejskiego. Poniedziałkowe jam session, rzecz jasna pod artystyczną opieką i kierownictwem Przemka Dyakowskiego, odbywają się regularnie, co dwa tygodnie. Zorganizowane, z udziałem czołówki trójmiejskich instrumentalistów, wspieranych przez absolutnie niezapowiedzianych gości. Nowe nagłośnienie, scena, menu, a w nim bogaty wybór herbat i kaw, pozwalają cieszyć się doskonałą muzyką, w doskonałej jakości i atmosferze.

17 maja 2023 - 31 stycznia 2024, godz. 20:00

Wstęp wolny
W najbliższy poniedziałek, jako gospodarze spotkania zagrają: saksofonista Wojtek Staroniewicz, wibrafonista Dominik Bukowski, perkusista Roman Ślefarski oraz kontrabasista Janusz Mackiewicz.

jazz - koncerty w Trójmieście


Scena Tea-tralnej to miejsce magiczne dla trójmiejskiego jazzu. Tu w działającym przez dwanaście lat Sax Clubie, rozpoczynały kariery obecne gwiazdy wielkiego formatu. Pojawiali się zarówno przedstawicieli uznanego, głównego nurtu ze Zbigniewem Namysłowskim, Włodzimierzem Nahornym czy Janem Ptaszynem Wróblewskim na czele, jak i młoda scena, w tym ta jassowa. - Doskonale pamiętam ich wspólne spotkania, przecież to tu właśnie Namysłowski po raz pierwszy zagrał z Leszkiem Możdżerem. Temu ostatniemu publiczność zorganizowała zbiórkę pieniędzy na fortepian, by w ogóle miał na czym grać - wspomina swoją ulubioną anegdotę, związany z miejscem od samego początku Przemek Dyakowski.

mat. Tea-tralna
Nie można też zapomnieć o wizytach znakomitych gości z zagranicy, dla których wieczór w gdyńskim klubie niezmiennie stanowił obowiązkowy przystanek na trasie koncertowej. Wystarczy wspomnieć, że grali tu Joe Lovano, Joshua Redman, Al. Foster, James Carter czy słynna "The Glenn Miller Orchestra".

- Chcemy wrócić do tego, co było najważniejsze w tym miejscu. Stworzyć tę legendarną dobrą atmosferę dla jazzu. W pierwszej kolejności będziemy promować nowe pomysły i pozwalać zaistnieć młodym składom, ale oczywiście nie zabraknie stałych, sprawdzonych gości. Z tego połączenia z pewnością znów wyjdzie coś świeżego i dobrego. Na ostatnim jam session na jednej scenie grało kilkunastu muzyków, ale taka jest właśnie idea jam session - nie wiadomo, co może się wydarzyć danego wieczoru - tłumaczy saksofonista Przemek Dyakowski, którego z pewnością także zobaczymy na scenie.

Na scenie nie zabraknie także wielu, wielu gości, swoją obecnością zaszczycili nas do tej pory i wciąż się pojawiają: Grzegorz Sycz, Janusz Mackiewicz, Wojciech Staroniewicz, Ilona Damięcka, Roman Ślefarski, Artur Jurek, Adam Golicki, Piotr Mania, Piotr Nadolski, Tomasz Sowiński, Dominik Bukowski, Joanna Knitter, Sławek Jaskułke, Tomek Grzegorski, Adam Żuchowski, Gosia Szmuda, Maciej Grzywacz, Marcin Bożek, Piotr Lemańczyk, Janusz Muniak, Irek Wojtczak, Przemek Dyakowski, muzycy z Big Bandu Akademii Muzycznej w Gdańsku i inni.

W najbliższy poniedziałek (3 października 2011 roku) jako gospodarze spotkania zagrają:

mat. Tea-tralna
Wojciech Staroniewicz - saksofonista i kompozytor zaskakujący wciąż nowymi autorskimi projektami muzycznymi, o szerokim spektrum stylistycznym, zarejestrowanymi na albumach: "Karambola", "Quiet City", "Hand made", "Conversession", "Alternations" czy ostatnio "A'freak-an Project". Jako jedyny wśród polskich saksofonistów jazzowych, został zakwalifikowany do półfinału Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Waszyngtonie, gdzie znalazł się w gronie 21 saksofonistów wybranych z całego świata.

Janusz Mackiewicz - kontrabasista i gitarzysta basowy, uczestnik pierwszego sax clubowego jam session, kompozytor i aranżer, od urodzenia zamieszkały w Gdańsku. Na stałe współpracuje zespołami "Take It Easy" i "Ikengą Drummers", prowadzi także własny skład. Autor internetowych warsztatów basowych "My-szkoła", współtwórca "Szkoły na bas" Janusza Popławskiego. Współpracował między innymi z Piotrem Baronem, Wojciechem Karolakiem, Tomaszem Szukalskim, Januszem Muniakiem, Krystyną Prońko, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Jarkiem Śmietaną czy Leszkiem Możdżerem.

Maciej Filipski
Roman Ślefarski - perkusista, oprócz jazzu biegle porusza się w różnych gatunkach muzycznych: pop, rock, punk, reggae, ska, folk, blues, zydeco, latino. Świadczy o tym współpraca m.in z: Kazikiem Staszewskim, Jackiem Lachowiczem czy Olgą Jackowską. Jako muzyk sesyjny brał udział w nagraniu kilkunastu płyt i ścieżek dźwiękowych do filmów i spektakli. Ciekawostką jest fakt, że głośny film "Moje miejsce" (reż. Leszek Dawid) w którym zagrał główną role, opowiadał historię... perkusisty.

Dominik Bukowski - wibrafonista jazzowy, kompozytor. W 1999 r. otrzymał wyróżnienie indywidualne oraz wyróżnienie dla swojego zespołu Blue Mind Quartet w II Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. W styczniu 2002 roku zespół ten zajął pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie Bielskiej Zadymki Jazzowej w Bielsku-Białej oraz otrzymał statuetkę "Aniołka Jazzowego 2002". Nagrodą konkursu było również wydanie debiutanckiej płyty zespołu. Od 2003 r. co roku zajmuje drugie miejsce w ankiecie Jazz Top w kategorii ,,Wibrafon Roku. Jest kompozytorem muzyki do kilku przedstawień teatralnych i choreograficznych.

Zdjęcie Przemka Dyakowskiego autorstwa Łukasza Gawrońskiego

Opinie (1)

 • podobno ma być Grzegorz Turnał?

  czy to prawda że po koncercie w Teatrze pan Grzegorz ma odwiedzić na zaproszenie Przemka Dyakowskiego Tea-tralną ?

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

 • muzyka poważna , blues / soul , poezja śpiewana
  cze 10
  sobota, g. 20:30
  Gdańsk, Centrum św. Jana
  Liturgiczne Jam Session