stat
Impreza już się odbyła

Muzyka programowa i absolutna. Światowe prawykonanie utworu inspirowanego Sądem Ostatecznym Memlinga

Konkurs zakończył się Sprawdź zwycięzców

Dwie klasyczne symfonie D-dur, romantyczna uwertura-fantazja Piotra Czajkowskiego i nowy utwór Piotra Mossa złożą się na niezwykle urozmaicony program lutowego koncertu. Carl Philipp Emanuel Bach, zwany Bachem berlińskim lub hamburskim jest znany głównie dzięki swoim kompozycjom instrumentalnym. Symfonia D-dur otwiera cykl powstałych w Hamburgu czterech symfonii napisanych na smyczki i dęte instrumenty. Pełna wigoru i blasku należy do najlepszych dzieł kompozytora.

Koncert na flet i organy Piotra Mossa będzie miał swą premierę na tym koncercie, podobnie jak wykonany 20 stycznia 2019 koncert Joanny Bruzdowicz napisany dla tych samych wykonawców. Inspiracją tego nowego dzieła jest słynny obraz Memlinga Sąd Ostateczny.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Druga w tym programie Symfonia D-dur napisana przez Josepha Haydna jest stosunkowo mniej znana, ale pełna zaskakujących momentów. Utrzymana w d-moll część wolna jest popisem umiejętności kontrapunktycznych kompozytora. Efektowny finał jak zwykle u Haydna z blaskiem wieńczy dzieło.

Uwertura-fantazja Romeo i Julia jest dziełem opartym jak zwykle u Czajkowskiego na literackim programie. Kompozytor próbuje oddać tu dramatyczną historię za pomocą klasycznej formy muzycznej. Dziś dzieło to cieszy się wielkim powodzeniem, ale warto może przypomnieć, iż Czajkowski wielokrotnie je przerabiał, zanim otrzymało ono znaną nam dziś definitywną postać.

Orkiestra Symfoniczna PFB
George Tchitchinadze - dyrygent
Łukasz Długosz - flet
Roman Perucki - organy
Konrad Mielnik - prowadzenie

Program:
Carl Philipp Emanuel Bach - Symfonia D-dur H. 663 (Wq.183/1) [11']
Piotr Moss - Koncert na flet, organy i orkiestrę PRAWYKONANIE [18']
Przerwa [20']
Joseph Haydn - Symfonia D-dur nr 70 Hob I:70 [18']
Piotr Czajkowski - Uwertura-fantazja b-moll Romeo i Julia [19']

Koncert objęty programem "filharmonia / ostrożnie, wciąga!". Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.