• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Muzyczne sekrety Gradowej Góry

W piątek, 14 września 2018 w godzinach 17.00 - 19.00 Centrum Hewelianum oraz Bractwo 1000y Piszczałek zapraszają na spacer z przewodnikiem, dedykowany epizodowi, jakim w historii trójmiejskiej muzyki rozrywkowej był klub "Na Fortach".

maj 1

środa, godz. 17:00 - 19:00

Sopot, ul. Dworcowa 4
Wstęp wolny
maj 25

sobota, godz. 10:30 - 13:00

bilety 47 zł
ulgowy 37 zł
Koszt uczestnictwa w spacerze: 15 zł/os (bilety do nabycia on line i w kasie Centrum Hewelianum)
Odwiedzimy tereny Góry Gradowej i okolic, gdzie od lat 70. ubiegłego wieku, przez ponad 3 dekady istniał klub, a raczej prężnie działający ośrodek muzyczny. Początkowo odbywały się tam głównie koncerty krajowych wykonawców bardzo znanych. Koncerty te były wówczas udaną, gdańską odpowiedzią na działalność sopockiego "Non Stop'u".

I był to najbardziej spektakularny czas działalności klub "Na Fortach". U schyłku swej działalności klub przejęli w artystyczne władanie realizatorzy brzmień elektronicznych i syntetyzowanych - muzyki zwanej wówczas "muzyką technologiczną", "techno", czy "rave".

Historyczne wnętrza ówczesnego klubu "Na Fortach", w tym szczególnie, dziedziniec Redity Napoleońskiej w okresie letnim nadawały niezwykły i niepowtarzalny koloryt - i tym koncertom, i innym wydarzeniom.

I właśnie na dziedzińcu, ale też we wnętrzach redity spotkamy Marcina Jacobsona - twórcę ówczesnego programu i głównego kreatora owych koncertów z początków działalności tego miejsca, dziś znanego producenta wydarzeń muzycznych. Jego opowieści o owych czasach, o klubie i muzykach tu koncertujących, a szczególnie o tzw. "kuchni realizacyjno- produkcyjnej", na chwil kilka przeniosą nas w wyjątkową atmosferę klubu "Na Fortach".

A jeśli wśród uczestników pojawi się ktoś, kto pamięta owe czasy i zechce się podzielić swoimi wspomnieniami, wrażeniami widzianym oczyma "bywalca" miejsca i imprez - oczywiście chętnie też go posłuchamy.

Spacer rozpoczniemy o godzinie 17.00 z najwyższego punktu Góry Gradowej, miejsca gdzie dziś znajduje się Krzyż Milenijny, bo tam najłatwiej będzie uzmysłowić sobie dlaczego nowoczesna polska muzyka rozrywkowa narodziła się właśnie tu, właśnie w Gdańsku, właśnie w Trójmieście.

Dalej przejdziemy przez obecnie rewitalizowane i dotąd niedostępne zakamarki Redity Napoleońskiej, które nawet w okresie działania kawiarni "Forteczna", Kaponiera", czy klubu "Na Fortach" - nawet wtedy były niedostępne. Dziś zaawansowanie prac zabezpieczających, pozwala już i na wejście, i na obejrzenie tych wnętrz przez ograniczoną liczbę zwiedzających.

To z tego powodu spacer jest ograniczony do liczby 30 uczestników.

Finał naszego spotkania, to o godz. 19.00, w pełni dostępny i otwarty dla wszystkich chętnych, wykład, prof. Andrzeja Szadejko pt. "Nec Temere Nec Timide - czyli jak to robimy w Gdańsku".
Będzie to multimedialnie ilustrowana opowieść o "gdańskim", typowym dla naszego miasta sposobie tworzenia, czy ratowania rzeczy cennych i ważnych, a takim jest niewątpliwie projekt odtworzenie niezwykłego zabytku - XVIII wiecznego instrumentu organowego konstrukcji Rudolfa Fryderyka Dalitza. To właśnie tej sprawie poświęcona będzie opowieść koncertującego organmistrza, dyrygenta, wykładowcy akademickiego i eksperta odbudowy zabytkowych instrumentów organowych prof. Andrzeja Szadejko.

Miejscem wykładu-opowieści, a jednocześnie miejscem zakończenia spaceru będzie Kościół pw. Bożego Ciała w Gdańsku, przy ul. 3 Maja 19 A. Jeszcze raz przypominamy spacer rozpocznie się o godz. 17.00, wykład o godz. 19.00

Tylko jaki to wszystko ma ze sobą związek? Jaki ma związek trójmiejska muzyka nieuczesana i niepokorna - z XVIII wiecznym, dziś zdewastowanym zabytkiem i z projektem jego odtworzenia?
Wbrew pozorom związek jest większy niż na pozór mogłoby się wydawać.

Część odpowiedzi na to pytanie uzyskać można na profilu społecznościowym Bractwa 1000y Piszczałek

Ale najlepiej - zdecydowanie najlepiej i najwygodniej będzie przyjść i na nasz spacer, rozpoczynający się o godz. 17.oo pod Krzyżem Milenijnym i na otwarty, w pełni dostępny wykład/ opowieść prof. Andrzeja Szadejko o godz. 19.oo w kościele pw. Bożego Ciała w Gdańsku.
Wstęp na wykład prof. Andrzeja Szadejki do kościoła pw. Bożego Ciała jest bezpłatny.
ZAPRASZAMY!

Pomysłodawcą i koordynatorem wydarzenia jest trójmiejski przewodnik turystyczny - Jan Rezner

Opinie