stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Motywy pejzażowe w twórczości Tadeusza Wańskiego - wykład

Tadeusz Wański (1894-1958) to jeden z najwybitniejszych fotografików polskich XX wieku. Ten gdyński twórca był członkiem legendarnego Trójlistka i Fotoklubu Polskiego. Posłuchajcie z nami wykładu, w którym Marek Janczyk opowie o genialnym piktoraliście, który w ostatnich latach swego życia osiadł i tworzył w Gdyni.

Marek Janczyk historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kustosz w Dziale Fotografii w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, kurator i współkurator kilkudziesięciu wystaw monograficznych (w tym m.in.: Altrera Kacyzne, J. Lewczyńskiego, A. Różyckiego, Z. Rytki, J. Leśniaka, K. Zubrzyckiej) i zbiorowych (Fotografia Bauhausu, Foto-Kunst, Fotografia-Nowe Media) oraz projektów i instytucji, m.in.: 3 Biennale Fotografii Polskiej w Poznaniu 2003, Miesiąca Fotografii w Krakowie 2004, Galerii ZPAF w Krakowie 2005-2006, Krakowskiej Dekady Fotografii 2004 i 2006 oraz I Projektu Wyszehradzkiego Fotografia w Europie środkowej. Kurator projektów Światło-czułe świadectwo. Skarb z Limanowej, Fotografia tożsamości Stefana Wojneckiego (2016) i Fotoobrazy Bronisława Schlabsa (2018). Prowadził zajęcia z historii i teorii fotografii m.in. w Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytecie Pedagogicznym i Akademii Fotografii w Krakowie, obecnie wykłada na Podyplomowym Studium Muzealnym UJ oraz podyplomowych studiach Rynek Sztuki i Antyków w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Publikacje m.in. w katalogach wystaw, Kwartalniku Fotografia, Art Business, Camer@Obscura, Exit, Kontekstach, Roczniku Krakowskim. Należy do Stowarzyszenia Historyków Fotografii w Warszawie.


Zapisy: www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/
Prowadzenie: Marek Janczyk

Muzeum Miasta Gdyni otrzymało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego na zakup kolekcji zdjęć wybitnego gdyńskiego piktorialisty Tadeusza Wańskiego. Obejmuje ona zdjęcia wykonane w czasie podróży artysty do byłej Jugosławii w latach 30. XX wieku.

Informacja o biletach

Bilety: wstęp bezpłatny; obowiązują zapisy; liczba miejsc ograniczona;

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.