• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Mosznowładcy 2022 | Badania przesiewowe dla mężczyzn

Rozpoczęła się właśnie tegoroczna edycja kampanii Mosznowładcy. W ramach akcji w sobotę 8 października w gdańskiej Galerii Metropolia zorganizowane zostaną bezpłatne badania profilaktyczne dla mężczyzn. Panowie przed 40 rokiem życia będą mogli sprawdzić zdrowie swoich jąder dzięki bezbolesnemu badaniu USG, zaś pozostali sprawdzą, czy poziom markera nowotworowego prostaty (PSA) jest u nich w normie. 

Akcja Mosznowładcy rozpoczęła się 1 października i potrwa aż dwa miesiące, aby zapewnić mężczyznom możliwość przebadania się w kolejnych miastach. Rok 2022 to dla kampanii Mosznowładcy rok wyjątkowy. Nie tylko jest to pierwsza edycja prowadzona wyłącznie pod nową nazwą, ale również po raz pierwszy wykorzystano podwójny gabinet, który realnie usprawnia przebieg badań - dwóch lekarzy może przyjmować swoich pacjentów jednocześnie. To nowatorskie rozwiązanie jest odpowiedzią na rosnącą popularność akcji - co roku badania przyciągają tłumy mężczyzn w galeriach handlowych na terenie całej Polski. Zwiększone zainteresowanie badaniami po lockdownach spowodowało konieczność rozbudowy mobilnej infrastruktury. Teraz możliwości są ogromne - z badań może skorzystać nawet 500 osób dziennie.

Po wrocławskim wydarzeniu możemy śmiało nazwać ten pomysł sukcesem - żaden z pacjentów nie czekał w kolejce dłużej niż 30 minut. Miło nam również poinformować, że nie wykryto żadnego przypadku raka jądra, natomiast 7 panom zasugerowano dalszą diagnostykę z powodu podwyższonego poziomu PSA. Gabinet odwiedziło łącznie 300 osób, co jest rekordową liczbą na tle 9 lat funkcjonowania kampanii w Polsce.

Kolejne badania odbędą się w Gdańsku, w Galerii Metropolia, już 8 października. Tam również użyty zostanie podwójny gabinet - jesteśmy przygotowani na pobicie kolejnego rekordu frekwencji. Gdańsk to jedno z ośmiu miast, w których w tym roku Fundacja Kapitan Światełko organizuje tegoroczne badania.

Badania USG są bezbolesne i nieinwazyjne, adresowane są do wszystkich mężczyzn między 18 a 40 rokiem życia. Panowie po 40stce mogą skorzystać z jakościowych testów poziomu PSA, czyli tzw. markera nowotworowego prostaty z kropli krwi. Na badania nie są prowadzone zapisy, decyduje kolejność przybycia. Zarówno badania USG, jak i przesiewowe testy poziomu PSA trwają jedynie kilka minut i nie wymagają żadnego przygotowania poza zachowaniem higieny osobistej. 

Wsparcie technologiczne do badań ponownie zapewniają firmy Profimedical i Hydrex. Realizacja serii badań jest po raz siódmy wspierana także przez Nationale-Nederlanden. Firma została dwukrotnie uhonorowana grand prix w konkursie Dobroczyńca Roku za wspieranie profilaktyki męskich nowotworów wspólnie z Fundacją Kapitan Światełko, a kolejne dwa razy otrzymała wyróżnienie w kategorii Zdrowie.

W gronie partnerów akcji ponownie znalazły się także firmy Bayer i BNP Paribas.

Opinie

 • badania
  lis 28
  poniedziałek, g. 18:00
  Gdynia, Medyczna Gdynia Sp. z o.o.
  Akcja movember!