• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny - Jeszcze nie wymarła póki my żyjemy

18 listopada, tydzień po 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczennice i uczniowie wyjdą na ulice polskich miast i wezmą udział w protestach organizowanych przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Organizatorzy zachęcają, by na strajk przychodzić z biało-czerwonymi flagami. Szmo Kacprzak, aktywista Młodzieżowego Strajku Klimatycznego tłumaczy, dlaczego - Tydzień po Dniu Niepodległości, gdy ucichną już spory o to, kto lepiej i prawdziwiej honoruje przeszłość Polski, spytamy o jej przyszłość. Czy chcemy, aby nasza ojczyzna była bezpiecznym i dobrym do życia miejscem? Jeżeli tak, to pora na zieloną niepodległość.

Trudno się cieszyć wolnością, gdy człowiek marznie we własnym domu - Mówi Yumi Jaworski, który wraz z przyjaciółkami i przyjaciółmi organizuje strajk w Warszawie - według danych CBOS ponad 2 miliony mieszkań może być tej zimy niedogrzanych. Połowa mieszkanek i mieszkańców Polski spodziewa się, że będzie musiała ograniczyć ogrzewanie, a wśród osób starszych ten procent jest jeszcze większy. Czy o taką Polskę walczyły Polki i Polacy sto lat temu?

Młodzież wskazuje na przestarzały system energetyczny jako źródło obecnego kryzysu. Winą za to zapóźnienie obarcza po równo wszystkie rządy III Rzeczpospolitej, od obecnego rządu domaga się jednak podjęcia natychmiastowych działań.

Ponownie wzywamy do objęcia zysków spółek energetycznych i paliwowych składką solidarnościową. PGNiG osiągnęło w ciągu 6 miesięcy większy zysk niż przez cały poprzedni rok. Firmy handlujące energią wykorzystują zamieszanie na rynku i niepokoje i zwiększają marże. Dyktują odbiorcom ceny kilka lub kilkadziesiąt razy większe, niż rok temu. Nie możemy im pozwolić bogacić się na kryzysie! Te pieniądze powinny trafić do Polek i Polaków, żeby ratować nas w kryzysie - Przekonuje Agnieszka Żuk, współorganizatorka protestu we Wrocławiu.

Działaczka podkreśla jednak, że takie wsparcie jest tylko elementem rozwiązania pogłębiającego się kryzysu - Domagamy się także jak najszybszego poluzowania zasady 10h, która od 2016 roku zabija rozwój energetyki wiatrowej w Polsce. Eksperci szacują, że gdyby nie została wprowadzona, teraz przeciętne gospodarstwo domowe płaciłoby rocznie za energię elektryczną nawet o kilkaset złotych mniej. Raport More in Common z sierpnia pokazuje, że większość Polek i Polaków wie, iż energetyka odnawialna jest w Polsce poważnie zapóźniona i słusznie wiążą to z rekordową wysokością cen energii - pora by przyznała to także rządząca koalicja. Odpowiedni projekt ustawy czeka tylko na przegłosowanie, ale z jakiegoś powodu nie jest procedowany. Uważamy, że powinien on zostać uchwalony i podpisany przez Prezydenta jeszcze w tym roku, dzięki czemu nowe, duże fermy wiatrowe będą mogły powstać już za 2-3 lata.

Zdaniem aktywistek i aktywistów inwestycje w neutralne dla klimatu źródła energii są kluczowe dla bezpieczeństwa i dobrobytu Polski. Ich zdaniem stawką jest już nie tylko powstrzymanie dalszej zmiany klimatu, która sama w sobie jest wielkim zagrożeniem dla naszego kraju - od tego, jak produkowana w Polsce będzie energia, zależy, czy w przyszłości nasza ojczyzna będzie silna i nowoczesna.

Minister Obrony Narodowej podpisał w tym roku największe w historii III RP kontrakty na dostawy broni. W obliczu zagrożenia rosyjską agresją, rząd uznał, że nie czas na oszczędzanie. Dlaczego w kwestii energetyki, która jest podstawą funkcjonowania nowoczesnego państwa, nie ma takiego rozmachu? - Pyta Szmo Kacprzak, członek Młodzieżowego Strajku Klimatycznego - Premier i Prezydent uroczyście otworzyli w tym roku gazociąg Baltic Pipe, a media opisywały to jako wielki sukces. Czy jednak naprawdę możemy czuć się bezpiecznie, jeżeli nasza gospodarka wisi na jednej nitce? Zwłaszcza po tym, jak z dnia na dzień zniszczone zostały oba Nord Streamy, a tydzień później sabotaż unieruchomił kolej w całych północnych Niemczech. Potrzeba nam rozproszonego i zróżnicowanego systemu energetycznego, opartego w maksymalnym możliwym stopniu o słońce i wiatr - Podsumowuje aktywista.

Więcej o planowanych protestach dowiedzieć będzie się można na profilu Młodzieżowego Strajku Klimatycznego na portalu Facebook oraz na profilach poszczególnych grup lokalnych.

Opinie