• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Mistrzowie kina: Bohater

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Dwukrotny zdobywca Oscara (za Rozstanie i Klienta) powraca do rodzinnego Iranu i czerpiąc z lokalnego kontekstu, tka kolejną uniwersalną, przejmującą przypowieść.

Prelekcja i dyskusja po filmie Weronika Orzechowska
Mistrzowie kina: BOHATER

Reżyseria: Asghar Farhadi
Występują: Amir Jadidi, Mohsen Tanabandeh, Fereshteh Sadre Orafaiy, Sarina Farhadi
Kraj produkcji: Francja, Iran
Rok produkcji: 2021
Język oryginalny: perski
Gatunek: dramat, thriller
Czas trwania: 127 min

Dwukrotny zdobywca Oscara (za Rozstanie i Klienta) powraca do rodzinnego Iranu i czerpiąc z lokalnego kontekstu, tka kolejną uniwersalną, przejmującą przypowieść. Tym razem o człowieku, który stał się zakładnikiem sądów, w tym wydającego najostrzejsze wyroki trybunału, jakim są media społecznościowe. Podążając za tytułowym Bohaterem, Asghar Farhadi z wyczuciem i wprawą filmowego linoskoczka porusza się po cienkiej granicy, jaka dzieli ofiarę od przestępcy, sukces od porażki, a dobre chęci od nieczystych intencji.

Rahim wychodzi na krótką przepustkę z więzienia, gdzie odsiaduje wyrok za długi. Ma ledwie dwa dni na przekonanie wierzyciela, by ten darował mu część należności. Najwyraźniej los mu sprzyja, bo w ręce mężczyzny nieoczekiwanie trafia torba pełna złotych monet. Kiedy Bohater zrozumie, że brzęczący pakunek zawierał także pokusy, niechcianą sławę i wyroki serwowane przez anonimowy tłum, będzie już za późno, by zatrzymać spiralę dramatycznych wydarzeń.

Kadr z filmu Bohater, Reż. Asghar Farhadi, Francja, Iran, 2021, 127 min.
Kadr z filmu Bohater, Reż. Asghar Farhadi, Francja, Iran, 2021, 127 min.


Nagrodzony Grand Prix na festiwalu w Cannes Bohater to nie tylko powrót irańskiego reżysera do ojczyzny, ale i do mistrzowskiej formy. Farhadi wyśmienicie dozuje emocje, tworząc film wyczulony na psychologiczne niuanse, a zarazem o rozmachu przypowieści. Jak nikt umie połączyć dylematy charakterystyczne dla kina moralnego niepokoju z sięgającym zenitu napięciem rodem z thrillera czy kryminału. Intymna, jednostkowa historia jest dla niego doskonałą okazją, by na ekranie odmalować całą sieć rozmaitych rodzinnych czy społecznych zależności. Niejednoznaczny, nieoceniający, a przy tym wciągający bez reszty film Farhadiego prowadzi wyrafinowaną grę z widzem, testując naszą skłonność do ferowania przedwczesnych wyroków.

Nagrody i festiwale
Złote Globy 2022 Najlepszy Film Międzynarodowy (nominacja)
MFF Cannes 2021 Grand Prix
MFF Palm Springs 2022
Nagrody FIPRESCI:  dla Najlepszego Aktora (Amir Jadidi)
za Najlepszy Scenariusz

https://gutekfilm.pl/bohater-farhadi

Organizatorzy: DKF UG Miłość Blondynki, ACK UG Alternator, Uniwersytet Gdański
Patronat medialny: Portal Trojmiasto.pl, Radio MORS, CDN

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  15 zł
 • Bilet ulgowy
  10 zł
Karnety:1 film 10 ulgowy * / 15 normalny zł / 2 filmy 15 ulgowy * / 25 normalny zł / 4 filmy 25 ulgowy * / 40 normalny zł

Sprzedaż karnetów na www.ekobilet.pl/ack oraz na pół godziny przed seansem z opcją płatności gotówką lub terminalem płatniczym.

* karnety ulgowe dla studentów UG, PG, GUMed-u, uczniów i słuchaczy Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz posiadaczy Metropolitalnej Karty dla Kultury (sprzedaż karnetów pół godziny przed seansem

Opinie