stat
Impreza już się odbyła

Miesiąc Świadomości o Trawach Morskich

W marca zapraszamy do gdyńskiego Akwarium na "Miesiąc Świadomości o Trawach Morskich". Określana mianem inżyniera ekosystemu, tworzy siedliska, których znaczenie jest często porównywane do raf koralowych, czy lasów tropikalnych.

O czym mowa?
O trawach morskich! Bo chociaż niepozorna, trawa morska jest jedną z ważniejszych roślin jakie spotkamy we wszechoceanie. Z jednej strony łąki, które tworzą trawy morskie są niedoceniane, zarówno jeśli chodzi o znaczenie przyrodniczym jak i gospodarczym. Z drugiej, poddawane są ogromnej antropopresji. Czyli wpływa na nie to, co świadomie i nieświadomie robimy my ludzie.

W BUDYNKU AKWARIUM GDYŃSKIEGO
Na czas obchodów MŚTM w sali Zostera marina, której ekspozycja w całości poświęcona jest ekosystemom traw morskich w Zatoce Puckiej, zostaną umieszczone dodatkowe informacje o znaczeniu tych roślin.

W marcu w krajach nadbałtyckich obchodzony jest Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego.
W Akwarium Gdyńskim rozciągniemy go na cały weekend!
BĘDZIEMY CZEKAĆ NA WAS W SALI KINOWEJ W SOBOTĘ 20.03 i NIEDZIELĘ 21.03!
Opowiemy o trawach morskich, żyjących w nich organizmach i dzięki mikroskopowi pokażemy z bliska takie zwierzaki, które trudno wypatrzyć gołym okiem podczas pobytu nad Bałtykiem.

ONLINE
#NiepodręcznikOceaniczny - czyli wspólna inicjatywa Instytutu Oceanologii PAN, Sopockiego Towarzystwa Naukowego, Today We Have i Akwarium Gdyńskiego - już w najbliższy wtorek 2 marca, zaserwuje odcinek właśnie o trawach morskich! Znajdziecie go pod tym hasztagiem na Facebooku lub na stronie https://oceanliteracy.pl/category/niepodrecznik-oceaniczny/

Instagramowe konto Akwarium Gdyńskiego w zasadzie przejmą mieszkańcy łąk podwodnych i same trawy.
Będą ciekawostki, a w czwartkowym cyklu czytelniczym #czytamywAkwarium książki do wygrania! Jeśli macie konto na IG, a jeszcze nas tam nie śledzicie, to koniecznie zapraszamy do nadrobienia tego ogromnego błędu 
https://www.instagram.com/akwariumgdynskie/

Zarówno na Facebooku, jak i na Instagramie, szukajcie newsów i postów pod #chrońmytrawymorskie.
Możecie przyłączyć się do szerzenia świadomości na temat traw w mediach społecznościowych! Nie zapomnijcie w takim wypadku skorzystać z tego właśnie hasztaga

Zachęcamy Was również do wsparcia wysiłku naukowców, którzy badają zasięgi występowania oraz obfitość traw morskich na świecie.
Możecie to zrobić dzięki aplikacji SeagrassSpotter (https://seagrassspotter.org/), która pozwala rejestrować obserwacje trawy morskiej np. którą spotkacie wyrzuconą na plażę, podczas spaceru.

Miesiąc Świadomości o Trawach Morskich w Akwarium Gdyńskim jest częścią szerszej inicjatywy, której patronem i pomysłodawcą jest Europejskie Stowarzyszenie Edukatorów Morskich (EMSEA).
Jeśli chcecie wiedzieć więcej o trawach morskich w Europie śledźcie #EMSEAgrass oraz #EMSEAgrassAwareness.

Opinie 1 zablokowana

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.