• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich

Od kilku lat w Polsce w trzecią niedzielę sierpnia obchodzimy "Światowy Dzień Latarnictwa". Choć rozwój techniki przyniósł zmiany w dziedzinie bezpieczeństwa żeglugi, same latarnie to nie relikt przeszłości. Uchodzą za najciekawsze obiekty morskiego dziedzictwa kulturowego i stanowią atrakcję turystyczną polskiego wybrzeża.

Kiedyś światło latarni morskich pomagało statkom uniknąć mielizn i bezpiecznie trafić do portu. Dziś latarnie pobudzają wyobraźnię i marzenia o morskich wyprawach, są ciekawymi zabytkami techniki i stanowią świetne punkty widokowe.

W latarniach morskich jest jakaś wielka nieodgadniona moc, ale też magia i tajemnica. Każda latarnia ma swoją niezwykłą legendę - podkreśla prezes Towarzystwa Przyjaciół NMM, dr Fryderyk Tomala - Cieszymy się, że co roku odwiedzają latarnie setki tysięcy turystów. Dbamy o ich stan techniczny, wygląd, ale też najbliższe otoczenie. Dla zwiedzających przywróciliśmy na Rozewiu XIX-wieczną maszynownię: lokomobil parowy, będący źródłem energii dla latarni. Odrestaurowaliśmy także zabytkową piekarnię i wędzarnię latarnika, a w starej stodole, mieści się teraz galeria, w której gościmy współczesne wystawy marynistyczne.

Zwiedzaj latarnie i zbieraj "blizy"
Towarzystwo Przyjaciół NMM jest pomysłodawcą, fundatorem i administratorem odznaki turystycznej "Bliza" - odznaki dla prawdziwych fanów latarni morskich.

Brązowa bliza - zwiedź pięć dowolnych latarń morskich w Polsce, udostępnionych do zwiedzania, w czasie nie dłuższym niż kolejne dwa lata.
Srebrna bliza - zwiedź wszystkie polskich latarń, udostępnionych do zwiedzania.
Złota bliza - zwiedź wszystkie polskich latarń, udostępnionych do zwiedzania + 3 latarnie zagraniczne

Przeczytaj także

Opinie