stat
Impreza już się odbyła

Miasta, mity, mistyfikacje - Białe słonie smart city? Scenariusze przyszłości przestrzeni miejskiej

Na przykładzie konkretnych doświadczeń nakreślę możliwe scenariusze przyszłości przestrzeni miejskiej korzystając z debaty o smart city jako papierka lakmusowego społecznej walki o kształt przyszłej przestrzeni miasta - mówi Krzysztof Gubański, socjolog miasta z Uniwersytetu Warszawskiego, który 27 lutego o godz. 18.00 poprowadzi wykład z cyklu Miasta, mity, mistyfikacje w IKM.

Spacery z lokalnymi przewodnikami i przewodniczkami po Dolnym Mieście

w każdy wtorek (od 18.06 do 03.09.2019), godz. 17:30 - 19:00

Gdańsk, Motławska 14
Wstęp wolny

Spacery z lokalnymi przewodnikami i przewodniczkami po Dolnym Mieście

w każdą niedzielę (od 23.06 do 15.09.2019), godz. 12:00 - 13:30

Gdańsk, Motławska 14
Wstęp wolny
- Technologiczny wyścig nie omija naszych miast. Miasto, organizm przekształcony w miasto - maszynę, to już nie kwestia przyszłości, ale obecnie wdrażanych technologii. Mimo, że historia urbanistyki zna rozmaite recepty na uzdrowienie miast, zaskakująco mało uwagi poświęca się idei smart city, nie jako technologicznemu gadżetowi, ale właśnie pewnemu paradygmatowi radykalnej (a jednocześnie niewidzialnej) przebudowy miast - mówi Krzysztof Gubański.

Prelegent opowie o tym, jakie są źródła tej koncepcji związane z przemianą modeli gospodarczych, polityk rozwojowych, kapitalizmem kognitywnym czy rolą jaką pełni współczesna przestrzeń miejska w globalnym łańcuchu wartości ziemi. Czy słuszne są obawy przed orwellowską rzeczywistością i oligopolem firm technologicznym? Czy rację mają cyfrowi anarchiści, zwolennicy otwartych danych liczący na demokratyzację miejskiego życia dzięki technologii?

Krzysztof Gubański, socjolog miasta, doktorant w Instytucie Socjologii UW. Aktualnie zajmuje się badaniem warszawskiego rynku nieruchomości z perspektywy socjologii i antropologii ekonomicznej. Interesuje się też społecznymi konsekwencjami technologii cyfrowych. Stypendysta programu "Diamentowy Grant" Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Odbył staż w College of Urban Planning and Public Policy University of Illinois (Chicago). Współautor projektów eksperckich i konsultacyjnych z zakresu polityki miejskiej.

Miasta, mity, mistyfikacje. Cykl wykładów 2018/2019

Kurator cyklu: Hubert Bilewicz. Wykłady odbywają się w środy w godz. 18.00 - 19.30. Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk, Długi Targ 39/40

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Najpopularniejsze wydarzenia

  • 3 godz
  • |
  • 12 godz
  • |
  • 3 dni
  • |
  • 7 dni