• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Metropolia jest Okey: Quantum Trio

Quantum Trio - polsko-chilijskie trio założone w 2012 r. w Rotterdamie. Nazwa nieprzypadkowa, wyraźnie rezonująca w kompozycjach grupy. Pierwiastki składowe, nierozłączne i równorzędne: Michał Jan Ciesielski (saksofony), Kamil Zawiślak (fortepian), Luis Mora Matus (perkusja). 31 marca grupa wystąpi w ramach cyklu koncertowego Metropolia jest Okey w Radiu Gdańsk.

maj 2

czwartek, godz. 18:00 - 21:00

Gdynia,
bilety 10 zł
Quantum Trio narodziło się z przyjaźni, młodzieńczych marzeń i muzycznych poszukiwań. Jego członkowie poznali się w konserwatorium Codarts Rotterdam - University for the Arts - uczelni, na której spotyka się muzyka pochodząca z różnych stron świata i różnych kultur. To m.in. ta różnorodność i otwartość, jak też świetni wykładowcy, przyciągają tam studentów z różnych stron świata. Tam też trójka muzyków zaczęła spotykać się i improwizować, by w końców w 2012 roku założyć zespół. Mimo funkcjonowania na odległość - między Rotterdamem a Gdańskiem,
zespół wytrzymał próbę czasu i od lat gra w niezmiennym składzie. Było i jest to możliwe nie tylko dzięki determinacji muzyków, ale przede wszystkim przyjaźni, która od początku była spajającym grupę fundamentem. To ona jest nieustannym pretekstem do tego, by się spotykać i wspólnie twórczo spędzać czas.

jazz - koncerty w Trójmieście


Quantum Trio na tle innych zespołów wyróżnia też skład instrumentalny. Jazzowe trio bez basu nadal jest zjawiskiem rzadkim. Jest to też swego rodzaju wyzwanie jeśli chodzi o role poszczególnych muzyków, jak i formę tworzonych kompozycji.

A nazwa? Odnosi się do teorii mechaniki kwantowej i jest zespolona zarówno z muzyką, jak i pozamuzycznymi fascynacjami członków zespołu. Mechanika kwantowa to dosyć świeża i ciągle ewoluująca dziedzina nauki, przez co tak bardzo inspirująca. Jest też dziedziną, której zasadą jest nieoznaczoność i to, że nie da się jej w pełni opisać, przynajmniej językiem nauki, który znamy dzisiaj.

Muzyka zespołu meandruje między jazzem, awangardą, muzyką klasyczną i współczesną, czerpiąc równocześnie z muzyki popularnej i progresywnej. Potrafi balansować na granicy ciszy, jak też uderzyć z punkową energią. Członkowie zespołu swobodnie żonglują rolami - drapieżny saksofon, kojący fortepian i hipnotyzująca perkusja to tylko jeden z możliwych scenariuszy, który podlega dynamicznym zmianom. Muzycy świetnie czują się w swobodnych improwizacjach, jednak ich siłą
są niebanalne i nieoczywiste kompozycje.

Zespół ma na koncie dwie studyjne płyty: "Gravity" (For-Tune 2015), która uzyskała tytuł "Debiutu Roku 2015" w portalu Polish Jazz oraz podwójny album "Duality: Particles & Waves" docenionyprzez publiczność i krytykę nie tylko w Polsce, ale i za granicą. "Quality Studio Live" jest pierwszym albumem, który zespół nagrał na żywo, z publicznością w warszawskim studio Quality. W najbliższym czasie wydana zostanie trzecia płyta zespołu pt. "Red Fog", która ukaże się nakładem włoskiego wydawnictwa Emme Record Label.

W grudniu 2017 roku zespół zdobył główną nagrodę na festiwalu Jazz Juniors / Hitch On Music Exchange.

Quantum Trio powstało nie tylko z połączenia różnych osobowości, ale przede wszystkim z bogatych i bardzo różnych doświadczeń muzycznych. Jego członkowie pozostawiają sobie swobodę w eksperymentowaniu ze wszelką muzyką, która ich inspiruje. Takich zainteresowań mają wiele, co można zaobserwować przyglądając się ich działalności poza triem.

Michał Jan Ciesielski najpierw kształcił się w klasie saksofonu klasycznego, by kontynuować edukację na wydziale jazzu gdańskiej Akademii, gdzie rozwijał się pod okiem Macieja Sikały. Jest również producentem i inżynierem dźwięku. Spotkamy go w formacjach Tymona Tymańskiego - The Transistors, Yasstet czy Yass Ensemble, a aktualnie w nowym zespole Mu, którego muzyka jest mieszanką alternatywnego popu, rocka, jazzu a nawet muzyki współczesnej. Współtworzy jazzowo
- punkową Zgniłość z Marcinem Świetlickim. Wchodzi w skład sekstetu Sławka Jaskułke, gra w nawiązującym do tradycji yassowych zespole Kwadrat, który założył jego kolega ze szkolnej ławki, kontrabasista Maciej Sadowski, a także w kwartecie Exploration Dominika Kisiela. Został też zaproszony do projektu Orange Trane gdzie występuje obok Piotra Lemańczyka, Dominika Bukowskiego, Tomasza Łosowskiego, Szymona Łukowskiego i rapera Eskaubeia.

Kamil Zawiślak to nie tylko kompozytor i pianista, ale też wokalista i producent, który skończył średnią szkołę muzyczną w klasie akordeonu, oraz fortepian jazzowy na holenderskiej uczelni. Jego drugą - nie jazzową twarzą, jest Wishlake (wcześniej Milky Wishlake) - projekt osadzony w popowej alternatywie z domieszką wielu innych inspiracji, który zmaterializował się na płycie z 2016 roku "Wait for us". Kamil współpracuje też z holenderskim zespołem TEMKO, który tworzą klasyczne wykształceni muzycy poruszający się w obszarze współczesnej kameralistyki, minimalizmu, improwizacji i ambientu.

Dla Luisa Mory Matusa Quantum Trio było pierwszym ogniwem do rozpoczęcia współpracy z różnymi polskimi składami. Do swojego projektu Threeism zaprosił go Andrzej Józefow. Niedługo później zaczął grać również z Andrzejem Żuchowskim czy u boku Igi Kreft - Ofelii. To zaledwie początek reakcji łańcuchowej, dzięki której często możemy go usłyszeć w Polsce, przede wszystkim w jazzowym wydaniu. Z kolei w Holandii, gdzie mieszka, współtworzy około dziesięciu różnych formacji. Jedną z grup, w których można go usłyszeć jest Tentempies, zespół tworzący muzykę z
pogranicza ska, reggae i rocka. Współtworzy zespoły gitarzystów: Koreańczyka Jun Hyung An oraz Cypryjczyka Ermisa Michail. Twórcza współpraca łączy go także z kolumbijską piosenkarką, a prywatnie żoną, Julianą Martiną. Luis ma również szerokie doświadczenie w projektach związanych z muzyką południowo-amerykańską.

Początek koncertu: 20:05. Transmisja radiowa koncertu na antenie Radia Gdańsk, początek 20:05.

WSTĘP: Bezpłatne, dwuosobowe wejściówki można zdobyć słuchając audycji Radia Gdańsk oraz na portalu Trojmiasto.pl.

Organizatorami cyklu są Radio Gdańsk i Nadbałtyckie Centrum Kultury.

Link do streamingu: bit.ly/2hHcay9

Opinie

  • ciężkie brzmienia , muzyka alternatywna , rock / punk
    kwi 26
    piątek, g. 18:00
    Gdynia, Podwórko.art
    Futureslave tour 2024