• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Metropolia jest Okey: Nowe idzie od morza

Wydarzenie w ramach

Metropolia jest Okey od dobrych kilku lat pomiędzy Świętami Bożego Narodzenia a Sylwestrem organizuje czterodniowe święto trójmiejskiej kultury, celebrując dokonania tutejszych artystów, na jedynym i niepowtarzalnym festiwalu, promującym trójmiejską muzykę, sztukę i teatr.

gru 1

piątek, godz. 20:00

Sopot,
bilety 65 zł
gru 13

środa, godz. 20:00

Gdynia,
bilety 139 - 189 zł
Kup bilet
Nowe idzie od morza postanowiło wykorzystać tę okazję i podczas jednego z festiwalowych dni - 28 grudnia - przygotować program występów, przygotowanych specjalnie na ten dzień i to miejsce. W gdyńskim Klubie Ucho zobaczymy konstelacje muzyków, którzy nigdy wcześniej nie występowali razem na scenie, ale zgodzili się zrobić to właśnie podczas święta trójmiejskiej kultury.

muzyka alternatywna - koncerty w TrójmieścieOlo Walicki + Wilk
Niski Szum + Romek Puchowski
Popsysze Combo Band
Etamski + Enchanted Hunters
Mikołaj Trzaska + Ampacity


Zaproszeni muzycy przed festiwalem będą spotykać się na próbach i przygotowywać materiał na specjalne koncerty, które odbędą się w ostatnią sobotę 2013 roku. W planach jest także udokumentowanie kilku z tych kolaboracji w formie wydawnictw muzycznych, na co wpadli sami wykonawcy.

Olo Walicki & Wilk (fot. Piotr Połoczański)
Olo Walicki & Wilk (fot. Piotr Połoczański)
Olo Walicki + Wilk

Kontrabas kontra bas. Yass kontra bit. Olo Walicki dawno już zasłynął z licznych kolaboracji i projektów muzycznych - od gry w zespołach yassowych, odświeżającego tradycję regionalną projektu Kaszebe, współpracy ze znanymi postaciami polskiej sceny jazzowej, po audiowizualny projekt The Saintbox i muzykę teatralną, którą tworzy. Na scenie Klubu Ucho zmierzy się z Wilkiem, młodym artystą, który zaczynał swoją muzyczną przygodę od gry na basie, a teraz tworzy coraz ciekawsze utwory łączące elementy dubstepu i techno, klejąc chwytliwe sample z podkładami rytmicznymi. Wyczulenie na rytm i przestrzenne tła dźwiękowe stanowią o jego niewątpliwej smykałce do tworzenia wciągających melodii, opartych na współczesnym brzmieniu.


Niski Szum & Romek Puchowski (fot. Piotr Połoczański)
Niski Szum & Romek Puchowski (fot. Piotr Połoczański)
Niski Szum + Romek Puchowski

Dwie gitary, przestrzenne brzmienie i dwóch twórców, którzy dla polskiej muzyki są już zasłużeniu od dobrych kilkunastu lat. Marcin Dymiter to współtwórca zespołu Ewa Braun i wieloletni muzyk zespołu Mordy, a potem artysta odważnie penetrujący obszary field recordingu i brzmień akustycznych. Przed dwoma laty wrócił do rockowego etosu grania na gitarze i pod szyldem Niski Szum tworzy przestrzenne minimalistyczne kompozycje, w których zapętla brzmienia gitary i tworzy rozległe dronowe formy. Razem z nim zagra Romek Puchowski, który porusza się po obszarze muzyki jazzowej, folkowej i bluesowej, przez co słynie nie tylko ze swoich niecodziennych muzyczno-słownych opowieści, ale także z powodu charakterystycznego brzmienia gitary DOBRO, która jest unikalnym instrumentem na polskiej i europejskiej scenie muzycznej.


Popsysze Combo Band (fot. Piotr Połoczański)
Popsysze Combo Band (fot. Piotr Połoczański)
Popsysze Combo Band

Trio Popsysze z niezwykłą lekkością tworzy rockowe i rock'n'rollowe, wpadające w Ucho kawałki, z upodobaniem czerpiąc z twórczości chociażby takich twórców jak The White Stripes. Zespół doskonale odnajduje się na scenie, gdzie gra z niezwykłą swobodą zarówno swoje kompozycje jak i utwory powstałe w wyniki improwizowanych sesji, czego dowodem był ubiegłoroczny koncert z Damo Suzuki i tegoroczny udział w Pure Phase Ensemble 3. Tym razem Popsysze poszerzą swoje brzmieniowe możliwości o udział muzyków znanych z wielu projektów muzycznych: Tomka Ziętka, Grzegorza "Guzika" Guzińskiego z Homosapiens i Flapjack, Marka Kosteckiego z Ampacity i Krzysztofa Przybyszewskiego na harmonijce. Rozbudowane i zróżnicowane brzmienie gwarantowane, a Popsysze zapowiadają materiał ostrzejszy niż ten na ich debiutanckim albumie.


Enchanted Hunters & Etamski (fot.Piotr Połoczański)
Enchanted Hunters & Etamski (fot.Piotr Połoczański)
Etamski + Enchanted Hunters

Etamski na scenie niezależnej już kilka lat temu ugruntował sobie mocną pozycję, udanie łącząc wpływy elektroniki, hip hopu i elementów muzyki free, po drodze pałając się kolaboracji z przeróżnymi muzykami współczesnej sceny muzycznej. Enchanted Hunters - w tej chwili duet - to jeden z najciekawszych zespołów młodego pokolenia, który rok temu wydał błyskotliwą i chwytliwą płytę "Preoria", na której zręcznie łączy brzmienia instrumentów klasycznych i elektroniki w formie krótkich piosenek. W tym roku światło dzienne ujrzał utwór "The Slip", będący owocem współpracy Etamskiego i Małgorzaty Penkalli z EH. Ich wspólny występ będzie podążał tym tropem - razem z Magdaleną Gajdzica przygotują set, w którym połączą swoje wyjątkowe wokalizy z elektroniką, brzmieniem skrzypiec i fletu, w ujęciu specyficznej dla siebie wrażliwości.


Mikołaj Trzaska & Ampacity (fot.Piotr Połoczański)
Mikołaj Trzaska & Ampacity (fot.Piotr Połoczański)
Mikołaj Trzaska + Ampacity

Mikołaj Trzaska to najaktywniej działający trójmiejski muzyk, a i jeden z najprężniej działających twórców w Polsce. Liczbę projektów, w których brał udział niełatwo zliczyć, a co roku ukazuje się przynajmniej kilka płyt zespołów, które współtworzy. Słynie ze współpracy z najwybitniejszymi tuzami muzyki freejazowej, a ponadto od kilu lat regularnie komponuje muzykę filmową. Ampacity to kwintet, który z upodobaniem łączy hard rockowe wpływy, z progresywnymi brzmieniami i przestrzennymi kompozycjami. Nagrali płytę na setkę, a ich doskonałe obycie sceniczne doskonale objawia się na koncertach. Punktem wyjścia zarówno Trzaski oraz Ampacity jest improwizacja i ten element ich połączy - na festiwalu zaprezentują osobliwe połączenie brzmień muzyki hard i post-rockowej oraz wyrazistego saksofonu Trzaski.

Prowadzenie koncertu: Jakub Knera


WSTĘP: 5 ZŁ (bezpośrednio przed imprezą)

Opinie

 • jazz , muzyka alternatywna , muzyka na żywo
  cze 14-31.01
  g. 20:00
  Sopot, Carnivale Club
  Jam Session Carnivale
 • festiwal muzyczny , muzyka alternatywna , rock / punk
  gru 1
  piątek, g. 19:00 - 22:00
  Gdańsk, Stacja Orunia GAK
  BYTY + Warsztatowicze_ki